Práci našlo 74 tisíc ukrajinských uprchlíků. Kvůli jazyku ale hlavně nekvalifikovanou

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
6. 8. 2022 8:47
Česko dosud udělilo 403 tisíc víz dočasné ochrany Ukrajincům prchajícím před válkou. Podle Úřadu práce si našlo v zemi práci 74 tisíc z nich. Nejčastěji nastupují na dlouhodobě neobsazené pozice ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví nebo při sezonních pracích. V uplatnění ve své původní profesi jim brání zejména jazyková bariéra.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Kvůli válce, která na Ukrajině zuří už téměř půl roku, přicházejí do Evropské unie uprchlíci. Rusko do země vpadlo na konci února. Hned v březnu Česko schválilo zákony umožňující Ukrajincům s udělenou dočasnou ochranou volný přístup na místní trh práce.

Podle údajů Úřadu práce si od začátku války na Ukrajině našlo v Česku prácovní místo přes 97 tisíc ukrajinských uprchlíků. Zhruba tři čtvrtiny z nich jsou ženy. Někteří se ale už vrátili do vlasti nebo ze zaměstnání odešli. K začátku srpna jich v Česku legálně podle úřadu pracuje zhruba 74 tisíc.

Uprchlíci nejčastěji pracují ve zpracovatelském průmyslu jako montážní dělníci výrobků a zařízení, dále jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě, dopravě nebo vykonávají sezonní práce. "Jejich příchod český pracovní trh dosud nijak výrazně neovlivnil," uvádí mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Příchozí podle ní nastupují zpravidla na dlouhodobě neobsazené pozice.

"Zároveň platí, že do České republiky přicházely a přicházejí především ženy, což znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti," vysvětluje mluvčí. Podotýká, že Ukrajinky, které v Česku našly přístřeší, dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu. 

Analýza ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že zhruba 80 procent ukrajinských uprchlíků působí v nekvalifikovaných profesích. V uplatnění původní kvalifikace jim brání zejména jazyková bariéra. 

Část uprchlíků odjela jinam nebo se vrátila

Státní úřad inspekce práce od dubna letošního roku zahájil 311 kontrol podmínek, za kterých v Česku ukrajinští uprchlíci pracují. Zatím dokončil devadesát. Odhalil případy nelegálního nebo zastřeného zaměstnávání či porušení informačních povinností. V tiskové zprávě uvedl, že ani v jednom případě nezjistil, že by uprchlíci pracovali za nižší mzdy ani za horších pracovních podmínek než ostatní zaměstnanci na stejných pozicích. 

Za téměř šest měsíců války na Ukrajině dostalo víza dočasné ochrany 403 tisíc uprchlíků. Z toho bylo podle dat cizineckého informačního systému spravovaného policií a ministerstvem vnitra v období od 24. února do 31. července ukončeno 6533 ukončených dočasných ochran. To může ukončit jak odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, tak samotný cizinec.

Zmapovat přesný počet Ukrajinců, kteří zemi za poslední půlrok opustili, nejde. Někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí zpět do vlasti. "Česká republika jako vnitroschengenský stát nemůže evidovat počet ukrajinských uprchlíků, kteří naši zemi opouští, neboť nemá kontroly na vnitřních hranicích," vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

VIDEO: Ukrajinci se vracejí do domovů na frontové linii, na bezpečný život nemají finance

Navzdory bojům se desetitisíce lidí vracejí zpět do svých domovů v blízkosti frontové linie v Doněcké oblasti. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy