Ukrajinský velvyslanec v Praze Zajčuk rezignoval. Potvrdila to ambasáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2016 16:45
Ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk rezignoval. Informoval o tom v pátek kyjevský list Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinského poslance Serhije Lešenka. Ukrajinská ambasáda ani české ministerstvo zahraničí o rezignaci zatím nevědí. Podle dřívějších informací velvyslanec Zajčuk svého času usiloval o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze.
ukrajinská vlajka
ukrajinská vlajka | Foto: Thinkstock

Kyjev/Praha - Ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk rezignoval. Informoval o tom v pátek kyjevský list Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinského poslance Serhije Leščenka. Ambasáda ani české ministerstvo zahraničí o tom ale zatím nic nevědí. Podle dřívějších informací MF Dnes Zajčuk svého času usiloval o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze.

"Můžeme to potvrdit," řekla ČTK mluvčí ukrajinského velvyslanectví ke zprávě o Zajčukově rezignaci.

Podle informace, kterou poskytnul poslanec Leščenko, ambasador napsal oznámení o složení funkce bez jakýchkoli konzultací s ukrajinským ministerstvem zahraničí. Pracovníci kyjevského ministerstva na dotaz deníku uvedli, že kádrové otázky resortu nekomentují.

Mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Praze uvedla, že o rezignaci velvyslance nemá žádné informace. Ani české ministerstvo zahraničí nedostalo zprávu o tom, že by Zajčuk složil funkci. "V tuto chvíli tu informaci nemáme," řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Ukrajinska pravda v této souvislosti připomněla únorovou informaci MF Dnes o tom, že se ukrajinské velvyslanectví v ČR snažilo dosáhnout propuštění bývalého poradce předloni sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, Libanonce Alího Fajáda, z vazby v Praze. Zajčuk se prý přitom dotazoval na případnou výši kauce.

České úřady minulý měsíc Fajáda propustily, ačkoli o jeho vydání usilovaly Spojené státy.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy