Ukrajinci v Česku bez práv, městský byt získají těžko

Tomáš Fránek
27. 5. 2010 18:44
Soudy zamítly stížnost Ukrajince, který chtěl být v pořadníku na městský byt
Foto: Jan Langer

Brno - Ukrajinci žijící dlouhodobě v Česku mají jen omezené možnosti, jak se dostat mezi uchazeče o městská či obecní byty. A to na rozdíl od lidí ze zemí patřící do Evropské unie, těm v získání bytu bránit nikdo nemůže.

Nejvyšší i Ústavní soud odmítl stížnost Ukrajince, který žije a pracuje v Česku dlouhodobě a chtěl, aby ho město Kutná Hora zařadilo mezi uchazeče o městský byt.

Zástupci města to odmítli s tím, že Ukrajinec nepochází ze státu patřícího mezi členské země Evropské unie. "Jenom takoví mají právo stejného zacházení i v oblasti bytových otázek jako Češi," rozhodli zástupci Kutné Hory a Ukrajincovu žádost zamítli.

Je to diskriminace

Muž se obrátil na soud s tím, že byly porušeny jeho základní lidská práva a především pak zákaz diskriminace na základě občanství.

Podle soudů ale v tomto případě nemají soudci vůbec pravomoc zasáhnout, rozhodnutí o tom, komu patří právo ucházet se o městský byt je vyloženě na rozhodnutí městských politiků.

„Je zřejmé, že spor nespadá do pravomoci soudů. Sestavování seznamu uchazečů o byt  a zařazování do pořadníku pro přidělování bytů je součástí výlučné pravomoci rady obce," rozhodl senát Nejvyššího soudu.

 

Ten neuznal ani argumenty muže z Ukrajiny, podle kterého existuje nařízení Rady Evropy zajišťující práva lidí z nečlenských zemí unie, kteří trvale žijí ve státech EU. „Nejvyšší soud závaznost evropských norem pro obec neshledává," rozhodli soudci.

Jejich verdikt potvrdili také ústavní soudci, kam muž poslal stížnost. „Rozhodnutími obecných soudů nebyla porušena základní práva (svobody) stěžovatele, daná ústavními zákony nebo mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána," rozhodli ústavní soudci.

Ukrajinci patří mezi nejpočetnější zahraniční menšiny v Česku. Jenom podle pracovních statistik v zemi legálně pracuje na 50 tisíc lidí z Ukrajiny.

Přidělování městských a obecních bytů už v minulosti kritizovali neziskové sdružení a také kanceláře veřejného ochránce práv.
Města a obce totiž často vymýšlejí při pronájmu městských bytů pravidla, která části lidí komplikují nebo znemožňují se o tyto byty ucházet.

Pět způsobů, jak na lidi vyzrát

Podle kanceláře veřejného ochránce práv existuje pět hlavních způsobů, jak se radnice snaží část lidí z možnosti získat městský byt vyloučit.

Města a obce tak požadují důkazy, že lidé neměli v minulosti dluhy vůči radnici, počítají minusové body za pobírání sociálních dávek. Takoví lidé se nemohou účastnit ani licitace, při které vítězí nejvyšší nabídka.

Problémy získat byt mají také lidé na mateřské dovolené.


 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy