Ukrajinci v Česku bez práv, městský byt získají těžko

Tomáš Fránek
27. 5. 2010 18:44
Soudy zamítly stížnost Ukrajince, který chtěl být v pořadníku na městský byt
Foto: Jan Langer

Brno - Ukrajinci žijící dlouhodobě v Česku mají jen omezené možnosti, jak se dostat mezi uchazeče o městská či obecní byty. A to na rozdíl od lidí ze zemí patřící do Evropské unie, těm v získání bytu bránit nikdo nemůže.

Nejvyšší i Ústavní soud odmítl stížnost Ukrajince, který žije a pracuje v Česku dlouhodobě a chtěl, aby ho město Kutná Hora zařadilo mezi uchazeče o městský byt.

Zástupci města to odmítli s tím, že Ukrajinec nepochází ze státu patřícího mezi členské země Evropské unie. "Jenom takoví mají právo stejného zacházení i v oblasti bytových otázek jako Češi," rozhodli zástupci Kutné Hory a Ukrajincovu žádost zamítli.

Je to diskriminace

Muž se obrátil na soud s tím, že byly porušeny jeho základní lidská práva a především pak zákaz diskriminace na základě občanství.

Podle soudů ale v tomto případě nemají soudci vůbec pravomoc zasáhnout, rozhodnutí o tom, komu patří právo ucházet se o městský byt je vyloženě na rozhodnutí městských politiků.

„Je zřejmé, že spor nespadá do pravomoci soudů. Sestavování seznamu uchazečů o byt  a zařazování do pořadníku pro přidělování bytů je součástí výlučné pravomoci rady obce," rozhodl senát Nejvyššího soudu.

 

Ten neuznal ani argumenty muže z Ukrajiny, podle kterého existuje nařízení Rady Evropy zajišťující práva lidí z nečlenských zemí unie, kteří trvale žijí ve státech EU. „Nejvyšší soud závaznost evropských norem pro obec neshledává," rozhodli soudci.

Jejich verdikt potvrdili také ústavní soudci, kam muž poslal stížnost. „Rozhodnutími obecných soudů nebyla porušena základní práva (svobody) stěžovatele, daná ústavními zákony nebo mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána," rozhodli ústavní soudci.

Ukrajinci patří mezi nejpočetnější zahraniční menšiny v Česku. Jenom podle pracovních statistik v zemi legálně pracuje na 50 tisíc lidí z Ukrajiny.

Přidělování městských a obecních bytů už v minulosti kritizovali neziskové sdružení a také kanceláře veřejného ochránce práv.
Města a obce totiž často vymýšlejí při pronájmu městských bytů pravidla, která části lidí komplikují nebo znemožňují se o tyto byty ucházet.

Pět způsobů, jak na lidi vyzrát

Podle kanceláře veřejného ochránce práv existuje pět hlavních způsobů, jak se radnice snaží část lidí z možnosti získat městský byt vyloučit.

Města a obce tak požadují důkazy, že lidé neměli v minulosti dluhy vůči radnici, počítají minusové body za pobírání sociálních dávek. Takoví lidé se nemohou účastnit ani licitace, při které vítězí nejvyšší nabídka.

Problémy získat byt mají také lidé na mateřské dovolené.


 

 

Právě se děje

Další zprávy