Ukrajinci dovezení do Česka jsou mladí aktivisté

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
28. 2. 2014 19:20
Seznam sedmadvaceti těžce zraněných lidí transportovaných do Česka se měnil několikrát.
Protivládní protesty v Kyjevě.
Protivládní protesty v Kyjevě. | Foto: Reuters

Praha - Většina zraněných Ukrajinců, které ve čtvrtek večer přivezly vládní speciály do pražských nemocnic na ošetření, jsou mladí aktivisté.

Organizace Člověk v tísni vyslala minulý týden v pátek do Kyjeva šestičlenný tým. Ten, ve spolupráci s českými úřady, rodinami zraněných, místními lékaři a dobrovolníky, dal dohromady seznam těžce zraněných účastníků protestů.

"Bylo potřeba obejít při bojích zřizovaná zdravotní střediska, protože soustavně nikdo data neshromažďoval a činnost mezi nimi nebyla koordinovaná," řekl koordinátor humanitární pomoci na Ukrajině Ivo Dokoupil z Člověka v tísni. Ranění se navíc báli, že je najde policie v nemocnicích, takže se skrývali v různých bytech.

O možnosti zajistit převoz za kvalitní zdravotní péčí informoval Člověk v tísni také v ukrajinských médiích a na sociálních sítích. "Ozývali se i Ukrajinci z Česka, že je jejich příbuzný zraněný, a zprostředkovali nám kontakt," poznamenal Dokoupil.

Vyjednávání probíhalo také s úřady, které vybraným lidem musely zajistit kopie často ztracených osobních dokladů a víza pro vstup do České republiky.

Ze soupisu zhruba šedesáti lidí nakonec vybrali sedmadvacet převozu schopných pacientů, které česká armáda transportovala do Prahy. "Definitivní seznam vznikl ve čtvrtek, těsně před odletem, protože situace se vyvíjela dynamicky. Někteří vypadávali, někteří si to rozmysleli, nebo se naopak chtěli přidat," uvedl Dokoupil.

Mezi převezenými jsou čtyři ve velmi vážném stavu. Dva muže transportovali z letiště Kbely do Ústřední vojenské nemocnice vrtulníkem. Dalších šest sem dovezly sanitky. 

Zbylí pacienti byli umístěni do Motola a Všeobecné fakultní nemocnice. Mnoho Ukrajinců utrpělo komplikované zlomeniny, lebeční fraktury, popáleniny a průstřely.

"Stav všech dopravených zraněných je stabilizován. Pacienti byli podle typu a rozsahu zranění umístěni na odborná pracoviště neurochirurgie, chirurgie, ortopedie, neurologie a anesteziologicko-resuscitační," uvedla Jitka Zinke, tisková mluvčí Ústřední vojenské nemocnice.

Ve Lvově dále čeká jeden popálený mladík na sanitku, která jej doveze na ošetření do Česka v nejbližších dnech.

Nejvíce zraněni jsou ti mladší

"Všichni, kteří byli přivezeni do Česka, byli zraněni na protestech. Jsou to spíše mladší lidi, aktivisté a studenti. Ale je tam i nějaký pětapadesátiletý," prohlásil koordinátor. Nejmladšímu je teprve šestnáct let a přijel v doprovodu matky.

Starší účastníci protestů jsou většinou zraněni lehce a ošetřováni ve zřízeném českém zdravotnickém centru v Kyjevě. Podle Dokoupila se totiž na rozdíl od mladých aktivistů nezapojují do pouličních bojů s policií.

Dokoupil také poznamenal, že někteří z dovezených, těžce zraněných, byli záměrně přepadáváni takzvanými tituškami. Tyto "někým placené oddíly" si ve spolupráci s policií vybíraly aktivisty na Majdanu, které poté zmlátily.

Pacienti nejsou v kritickém stavu, hrozí jim však infekce

V pátek byli operováni první ukrajinští pacienti ve všeobecné a motolské nemocnici. Vojenská nemocnice má operace naplánovány na víkend.

Ve všeobecné nemocnici šest pacientů přijala chirurgická klinika a dva stomatochirurgická. Předpokládaná doba hospitalizace podle lékařů je sedm až deset dnů. "Všichni jsou stabilizovaní, nikdo není v ohrožení života. Většina je na pozorování, u nich případná operace by byla až počátkem příštího týdne," řekl mluvčí Filip Brož.

V Motole šli v pátek na sál čtyři lidé z jedenácti přijatých. Mezi nimi také šestnáctiletý chlapec, který byl po základní operaci umístěn na ortopedickém oddělení nemocnice. Pět pacientů je na standardních pokojích, ostatní na JIP. Většinou jde o střelná zranění plic, břicha a končetin.

"V tuto chvíli nejsou pacienti v kritickém stavu, ale většinou u nich hrozí infekce, protože jde o rány osm až dvanáct dní staré. Některé byly velmi provizorně ošetřené," uvedla mluvčí nemocnice Motol Pavlína Danková. V Motole pracují také ukrajinští lékaři, pomáhali při příjmu krajanů.

Česká vláda vyčlenila na pomoc deset milionů korun

Pomoc zraněným Ukrajincům umožnil humanitární program MEDEVAC, na kterém se kromě ministerstev a Člověka v tísni podílí také Arcidiecézní Charita Praha. Ta by měla zajistit sociální podporu a spojení s rodinami pacientů. Vláda na pomoc vyčlenila deset milionů korun.

Hlavním důvodem české pomoci je jednak nedostatečná kapacita kyjevských zdravotníků na takové množství zraněných lidí, ale také kvalita zdravotní péče v zemi.

Další letadlo pro zraněné by mohlo být vypraveno příští týden. Záleží však na rozhodnutí vlády. "Na místě pořád zůstávají lidé, kteří potřebují pomoc," uvedl Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.

V Kyjevě zůstává také čtyřčlenný tým českých zdravotníků spolupracující s Člověkem v tísni. Ordinace funguje nedaleko Michajlovského kláštera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy