Ukrajina odmítla vpustit do země tři zahraniční novináře včetně redaktora Parlamentních listů

Michael Švec ČTK Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2018 17:14
Ukrajinští pohraničníci odmítli v úterý vpustit do země tři zahraniční novináře včetně jednoho českého, uvedla na svém webu ukrajinská pohraniční služba.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha/KyjevUkrajinští pohraničníci odmítli v úterý vpustit do země tři zahraniční novináře včetně redaktora Parlamentních listů.

Podle Kyjeva šlo o "prorusky orientované osoby", které chtěly pokrývat výročí událostí, při nichž 2. května 2014 v Oděse uhořely desítky proruských aktivistů. Občan Itálie a Česka podle úřadu nebyli vpuštěni na kyjevské letiště na základě informací od dalších bezpečnostních orgánů kvůli tomu, že "nepravdivě informovali o událostech, k nimž došlo v posledním období na Ukrajině". Kromě toho nebyl do země vpuštěn i ruský novinář. "Všichni tři cizinci byli vráceni zpátečními lety," sdělil úřad.

Redaktor Parlamentních listů Jan Rychetský Aktuálně.cz potvrdil, že jej ukrajinské úřady vrátily zpět do Česka. "Řekli mi, že na mém pasu je zákaz vstupu na Ukrajinu, pak to řešili, celou noc jsem zůstal na letišti a ráno jsem měl bezplatný návrat domů," řekl novinář s tím, že měl za svou redakci pokrývat právě výročí událostí v Oděse. 

Ukrajinská pohraniční služba Parlamentní listy nejmenuje, český novinář podle ní pracuje pro "politické médium, které zkreslovalo informace a nepravdivě informovalo o událostech, které se staly na Ukrajině".

Podle redakce Parlamentních listů byl Rychetský z Ukrajiny "vykopnut". Až na kyjevském letišti se dozvěděl, že se tak stalo na základě rozhodnutí ukrajinské kontrarozvědky SBU platného pro léta 2015 až 2020.

Redakce českého serveru napsala, že o důvodech vyhoštění může jen spekulovat. Z jejích informací vyplývá, že Rychetský v minulých letech Ukrajinu několikrát navštívil. Mimo jiné v roce 2015 přihlížel volbám v Donbasu na území ovládaném proruskými radikály, "kam byl pozván místními autoritami".

Rychetský chtěl podle Parlamentních listů o nynějších akcích v Oděse "napsat reportáže, jakož i vyzpovídat tehdejší účastníky z obou znesvářených táborů. Z výše zmíněných důvodů se však do černomořského přístavu nedostal."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy