Uhříněves ví, jak zkazí podezřelý obchod s pozemky

Sabina Slonková
15. 6. 2007 0:00
Uhříněves chce snížit cenu parcel, o které přišla
Z plánů na výstavbu obytných jednotek na pražském předměstí možná nakonec nebude nic
Z plánů na výstavbu obytných jednotek na pražském předměstí možná nakonec nebude nic | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražská část Uhříněves, která už podruhé přišla kvůli pochybení státních úředníků o lukrativní stamiliónové parcely, rozjela neobvyklou akci. Usiluje o změnu územního plánu, která má ve svém důsledku dramaticky snížit hodnotu pozemků.

Pokud by radnice uspěla, spekulantům, kteří pozemky za sto miliónů loni získali neoprávněně a za zády ministerstva zemědělství, by tak původně lukrativní parcely byly fakticky na nic.

Podle návrhu na změnu územního plánu, který ve středu schválilo zastupitelstvo městské části, by se z parcel doposud označených jako "čistě obytné", staly plochy pro zeleň "typu ZMK - zeleň městská a krajinná".

Žádné domy, ale park

"Nebude možné na nich cokoli postavit. A to nejen původně zamýšlené bydlení, ale ani průmyslové objekty jako například sklady. Hodnota pozemků by se tak pro majitele s nadsázkou rovnala nule," uvedl starosta Uhříněvsi Milan Coller.

Deník Aktuálně.cz již před časem informoval, že deset pozemků původně určených pro obecní bydlení loni převedl bývalý management Státního podniku Jeneč, který spadá pod ministerstvo zemědělství, do soukromých rukou. Ministerstvo případ odhalilo až po výměně vedení podniku a obratem předalo kauzu policii.

Změna územního plánu jako způsob, jak přechytračit chytráky?
Změna územního plánu jako způsob, jak přechytračit chytráky? | Foto: Aktuálně.cz

"Bývalý ředitel Státního podniku Jeneč bez vědomí dozorčí rady a ministerstva zemědělství vydal tyto pozemky," zdůvodnilo svůj postup ministerstvo v oficiálním stanovisku.

Rozhodne magistrát

O návrhu bude nyní rozhodovat pražský magistrát. Šance na úspěch jsou přitom v tomto případě pro Uhříněves poměrně vysoké. Pozemky byly podle stanoviska ministerstva vydány neoprávněně a v rozporu se všemi předpisy. Platnost transakce navíc řeší soud.

Mluvčí magistrátu Jiří Wolf nicméně upozorňuje, že předjímat rozhodnutí je předčasné. "Každá taková změna prochází detailním rozborem, vyjadřuje se k ní řada odborů, takže v tuto chvíli rozhodně nelze říci, jak to dopadne," uvedl Wolf.

Právníci oslovení Aktuálně.cz ovšem nabádají k opatrnosti. Podle nich je nutné ohlídat, aby obce nevyužívaly změny územního plánu k řešení sporů s nepohodlnými podnikateli a jejich diskriminaci.

"Je to výjimečný krok. Nikdy bychom k tomu nepřistoupili, kdybychom nebyli okolnostmi donuceni," hájí postup Uhříněvsi místostarosta Martin Langmajer.

Rovněž mluvčí magistrátu Wolf tvrdí, že posuzování návrhů na změnu územního plánu je natolik přísné, že vyřizování jakýchkoli účtů prakticky vylučuje.

"Nepřichází to vůbec v úvahu. Návrhy jsou ve finále projednávány veřejně, takže každý má možnost na zasedání přijít," tvrdí Wolf.

Uspěje obec i podruhé?

Uhříněves využila tento neobvyklý postup už podruhé. Poprvé se tak stalo v případě pozemků za více než miliardu a půl korun, které před dvěma lety vydal spekulantům v rámci takzvaného mimořádného režimu pozemkový fond.

Následně kvůli tomu musel rezignovat ministr zemědělství Petr Zgarba a právníci státu ohodnotili tento způsob jako nemravný. Fakticky ale díky mimořádnému režimu splňoval všechny náležitosti, takže šance na změnu územního plánu jsou v tomto případě pro Uhříněves nižší.

"V tomto případě očekáváme, že konečné rozhodnutí by mohlo padnout už na podzim," dodal místostarosta Uhříněvsi Langmajer.

Nápad zatím zůstává jen nápadem. Čeká jej složité úřední kolečko
Nápad zatím zůstává jen nápadem. Čeká jej složité úřední kolečko | Foto: Ludvík Hradilek
 

Zatímco o majitelích prvních pozemků za více než miliardu je jasno - drtivou většinu získal podnikatel Gabriel Večeřa - u nejnověji ukradených parcel to stále není zřejmé. Státní statek Jeneč je vydal jako restituční nárok, ovšem nikoli takzvanému prvorestituentovi, tedy člověku, kterému minulý režim půdu zabavil.

Šlo o takzvaný postoupený nárok, s nimiž se obchoduje. Ze zjištění Aktuálně.cz nicméně vyplývá, že šlo pouze o prostředníka, který kryje skutečného vlastníka pozemků. V katastru zatím zapsán nebyl.

Majitele pozemků nechtěl odhalit ani bývalý ředitel Státního statku Jeneč Milan Klán, kterého ministerstvo označilo za hlavního viníka. "Nebudu vám nic vysvětlovat," ukončil pokus Aktuálně.cz o rozhovor.

 

Právě se děje

Další zprávy