Úhradová vyhláška rozdělí ve zdravotnictví o 9,2 miliardy víc než letos

ČTK ČTK
2. 10. 2015 15:51
Úhradová vyhláška pro příští rok rozdělí lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče o 9,2 miliardy korun víc než v letošním roce. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) připomněl, že požadavky byly výrazně vyšší, než kolik může v příštím roce rozdělit. Ustoupit musely například nemocnice, které žádaly zvýšení o 3,5 až 4 procenta. Pouze tříprocentní nárůst ohrožuje hlavně malé nemocnice, které tvrdí, že jim nebudou stačit peníze, aby mohly navyšovat platy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Chystaná úhradová vyhláška pro příští rok rozdělí lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče zhruba o 9,2 miliardy korun víc než letos. Celkem by zdravotní pojišťovny měly zaplatit ze základních fondů 252,2 miliardy, očekávaný růst zdrojů přitom je o půl miliardy vyšší.

Umožní to pojišťovnám po letech stagnace tvořit zákonem požadované rezervy. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že celkové příjmy systému v roce 2016 se odhadují na 258,3 miliardy korun.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) připomněl, že požadavky byly výrazně vyšší, než kolik může v příštím roce rozdělit. Protože "nemá tiskárnu na peníze", museli podle něho vyjednávači z části připomínek slevit. I tak se jim podařilo dohodnout výrazné vylepšení původního ministerského návrhu.

Například pro nemocnice počítalo ministerstvo s růstem úhrad o 2,5 procenta, nakonec ale přistoupilo na tříprocentní růst úhrad.

Velké nemocnice žádaly 3,5 procenta, menší nemocnice spolu s brněnskou Fakultní nemocnicí u sv. Anny dokonce čtyři procenta nárůstu.

Růst paušální úhrady v akutní lůžkové péči je spojen s určením stropu, který neumožní další růst plateb při výrazně vyšší produkci. Určitou možnost úhrady nadprodukce ale nemocnice mají. Stoupnou úhrady centrům vysoce specializované péče a mimo limit bude úhrada porodů, péče o novorozence či screeningy.

Peníze nebudou stačit malým nemocnicím

V následné péči ze složitých vzorců výsledného znění vyhlášky vyplývá, že všechna zařízení následné péče mohou v příštím roce počítat minimálně s nárůstem úhrad o tři procenta proti letošku. Podle ministerstva stačí nárůsty v akutní i následné péči na slíbené pětiprocentní navýšení tarifních platů. Menší nemocnice ale tvrdí, že jim to stačit nebude a platy nezvýší.

Ambulantní specialisté podle návrhu měli dostat o jedno procento víc než letos, podařilo se jim dojednat tříprocentní nárůst. Žádali také plnou náhradu zrušených regulačních poplatků bez limitů referenčního roku, ministerstvo kompenzaci do vyhlášky dalo, ale s limity.

Lékaři ze specializovaných ambulancí naopak pochodili s požadavkem, aby jim byla zaplacena péče i o ty pacienty, u nichž vykážou tzv. minimální kontakt. Hodnota bodu zůstala zachována.

Pojišťovny automaticky uhradí i mimořádně nákladné pacienty, jejichž léčení bude stát více než pětinásobek průměrných nákladů. Do regulací se nezapočítávají léky a vyžádaná péče o pacienty v ochranné léčbě.

Praktičtí lékaři pro dospělé také dostanou náhradu zrušených poplatků s limity referenčního roku, neúspěšně žádali limit zrušit. Základní kapitační platbu, což je pravidelná měsíční platba pojišťovny za registrovaného pacienta, budou mít 52 korun.

Navýšit si ji mohou o 0,50 koruny, pokud provedou v hodnoceném období preventivní prohlídku alespoň u 20 procent pacientů dané pojišťovny od 40 do 80 let věku. Za deset služeb lékařské pohotovosti dostanou ročně navíc 35 tisíc korun.

Zubaři žádali dvouprocentní nárůst úhrad, které ministerstvo promítlo v navýšení úhrad například plomb. Po připomínkách byly úhrady zvýšeny i u některých dalších výkonů, nárůst by tak mohl dosáhnout až tří procent.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy