Uhlobaron žaluje politika: Odvolejte toho gaunera!

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 11. 2009 17:45
Soud začal řešit žalobu Zdeňka Bakaly na Lubomíra Zaorálka
Finančník Zdeněk Bakala
Finančník Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Jeden z nejbohatších Čechů finančník Zdeněk Bakala se rozhodl u soudu bránit svojí pověst. Zažaloval místopředsedu sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka, který na jeho adresu loni pronesl slova o "gaunerovi".

Bakala podal u Městského soudu v Praze žalobu na ochranu osobnosti, kterou soud dnes začal projednávat. Chce omluvný dopis, veřejnou omluvu v novinách a 300 tisíc korun, o kterých už nyní prohlašuje, že půjdou na charitu.

"Mně pan Bakala začíná připadat jako gauner," pronesl Zaorálek na tiskové konferenci, která proběhla v říjnu 2008 a týkala se situace nájemníků v bytech, které dříve patřily OKD a nyní je vlastní Bakalova společnost RPG Real Estate.

Poslanec zvolený právě za Moravskoslezský kraj finančníkovi vyčítal, že byty nechce nájemníkům odprodat, ač o tom dříve mluvil, nebo že jsou v havarijním stavu, protože do nich neinvestuje ani výnosy z nájmů.

Bakalův právní zástupce Jiří Vrba dnes u soudu odmítl podstatu kritiky i její formu.

"Nikomu nemůžeme upírat právo kritizovat, ale musí to být v mezích slušnosti. Zvlášť, když slova pronáší jeden z nejvyšších ústavních činitelů, který má důvěru lidí, a zákonitě tak na něj bude upřena pozornost médií," řekl Vrba a soudu předložil kopii listu z výkladového slovníku, podle kterého je gauner synonymem slov ničema, podvodník a darebák.

Zaorálek: Není darebák, ale s byty OKD se tak chová

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Jan Langer

Zaorálek u soudu potvrdil, že přesně takto svá slova myslel. Odmítl ale, že by Bakalu označil za darebáka. "Neřekl, že je darebák, ale označil tak jeho konkrétní chování," vysvětlil soudu Zaoprálkův advokát Petr Topinka.

Kořeny problémů s byty po bývalém OKD sahají do roku 2004, kdy stát prodal část dolů společnosti Karbon Invest.

Při privatizaci získal nový vlastník kromě dolů a dalšího majetku také čtyřiačtiřicet tisíc bytů v Moravskoslezském kraji, a to za velmi výhodných podmínek. Dnes v Ostravě a dalších městech žije v těchto bytech více než sto tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy