Pokud budou fungovat Dukovany, uhlí pod Jiřetínem nebudeme potřebovat, řekl ministr

ČTK ČTK
27. 9. 2015 15:14
Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nebude stát potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem, pokud bude do konce své životnosti fungovat elektrárna Dukovany. "Za předpokladu, že budou naplněny plány Státní energetické koncepce, to znamená, že elektrárna Dukovany bude fungovat do konce své životnosti, do roku 2037 (...), a že tam postavíme nové bloky, aby plynule navázaly na ty bloky, které budou odstaveny. Pokud toto se podaří splnit, tak nemusíme bourat Horní Jiřetín," uvedl Mládek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stát nebude potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem, pokud bude elektrárna Dukovany fungovat do konce své životnosti a jestliže následně začnou fungovat nové bloky. V České televizi to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle ministra ale není jasné, zda tyto předpoklady budou naplněny.

Mládek řekl, že podle stávajících předpokladů a na základě schválené aktualizace Státní energetické koncepce (SEK) uhlí pod Horním Jiřetínem nebude potřeba, má to však jedno "ale".

"Za předpokladu, že budou naplněny ty plány SEK, to znamená, že elektrárna Dukovany bude fungovat do konce své životnosti, do roku 2037 (...), a že tam postavíme nové bloky, aby plynule navázaly na ty bloky, které budou odstaveny. Pokud toto se podaří splnit tak nemusíme bourat Horní Jiřetín," uvedl Mládek.

Rozhodnutí do konce roku

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pro prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí u lomu Bílina. U dolu ČSA je podle něj řada otazníků.

Vláda by měla podle jeho představ o věci rozhodnout do konce roku. Sobotka to řekl tento týden po jednání s ředitelem Severočeských dolů Ivem Pěgřímkem.

Téma limitů by se na jednání vlády mohlo podle Mládka dostat v listopadu či prosinci. Na říjnovém výjezdním zasedání v Ústeckém kraji se k němu ministři asi nedostanou. O limitech má ještě také jednat tripartita. Premiér Sobotka chce, aby vláda definitivně rozhodla do konce roku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje ještě v letošním roce prolomení limitů na dole Bílina především pro potřeby teplárenství. Uhlí z lomu ČSA podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nebude potřeba, pokud bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky. Otázku prolomení na dole ČSA proto ministerstvo navrhuje znovu otevřít až v roce 2020.

Proti prolomení limitů na dole ČSA, kde uhlí těží společnost Severní energetická, dlouhodobě protestují ekologové a převážná část obyvatel Horního Jiřetína a dalších obcí, kteří by kvůli těžbě museli opustit své domovy. Prolomení vedle společnosti Severní energetická podporují také horníci a odboráři. Argumentují možnou ztrátou pracovních míst.

K rychlému rozhodnutí ohledně využití hnědého uhlí z severočeských lomů Bílina a ČSA před týdnem vyzval vládu Svaz průmyslu a dopravy ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy