Po dvou dnech ukončili aktivisté blokádu elektrárny Chvaletice, provoz nebyl omezen

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2019 14:24
Po necelých 48 hodinách skončila symbolická blokáda vjezdu chvaletické elektrárny. Ekologičtí aktivisté kolem 13. hodiny odešli. Od pátku protestovali proti prodloužení jejího provozu. Policie, která byla celou dobu na místě, nemusela zasahovat.
Několik desítek ekologických aktivistů přijelo dnes vyjádřit nespokojenost s provozem chvaletické elektrárny také před pardubický krajský úřad.
Několik desítek ekologických aktivistů přijelo dnes vyjádřit nespokojenost s provozem chvaletické elektrárny také před pardubický krajský úřad. | Foto: ČTK

"Demonstrace jako taková byla poměrně poklidná, ač se demonstranti nacházeli na pozemku elektrárny a blokovali příchod a příjezd, elektrárna nám nenahlásila žádné protiprávní jednání. Ani my jsme na místě nezjistili protiprávní jednání," řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Aktivisté byli v obci Veltruby na Kolínsku na Klimakempu, který se konal od 30. června do neděle. Věnoval se otázkám klimatických změn a možnostem využití alternativních zdrojů. Demonstrace a blokáda proti elektrárně byla součástí akce.

"Optimální by bylo, kdybychom nátlak ze zdola vůbec nemuseli vyvíjet a politici se chovali sami od sebe zodpovědně. Občanská neposlušnost je prostě nutnou reakcí," řekl Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné.

V pátek aktivisté demonstrovali proti fungování chvaletické elektrárny a využívání fosilních zdrojů kdekoliv jinde. Vyšli z Řečan nad Labem do Chvaletic. Část z nich obsadila tři vjezdy do elektrárny, kde se setrvala až do dneška. Na stanovištích se od pátku vystřídalo asi 250 lidí.

Transparent s nápisem "Uřad proti lidem. Rtuť dětem - zisk Tykačovi" demonstranti upevnili na stožáry veřejného osvětlení.
Transparent s nápisem "Uřad proti lidem. Rtuť dětem - zisk Tykačovi" demonstranti upevnili na stožáry veřejného osvětlení. | Foto: ČTK

"Nekončíme v tlaku na instituce, chceme, aby začaly zavírat uhelné elektrárny jednu po druhé," řekl Josef Patočka z hnutí Limity jsme my.

Na místě pořádali různé workshopy. Ze soboty na neděli promítali na elektrárenské věže červené nápisy: ´Konec uhlí teď´, ´Pod elektrárnou je největší tma´. V sobotu asi dvacítka demonstrantů také přijela do Pardubic, kde uspořádala happening u krajského úřadu, který nedávno udělil elektrárně výjimku na emise oxidu dusíku a rtuti, evropské limity začnou platit v létě 2021.

Chvaletická elektrárna je v provozu od roku 1979, je nejmladší v zemi. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Koupila ji od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun.

Do oken krajského úřadu zase aktivisté nalepili transparent "Uhlí patří pod zem".
Do oken krajského úřadu zase aktivisté nalepili transparent "Uhlí patří pod zem". | Foto: ČTK

Proti udělené výjimce se ekologické organizace odvolají, Patočka doufá, že tak učiní všichni odpůrci elektrárny, také například obce v okolí elektrárny.

Sev.en s názory aktivistů nesouhlasí. Mluvčí Gabriela Sáričková sdělila, že elektrárna prochází rekonstrukcí za sedm miliard korun, aby splnila evropské předpisy. Potřebnost elektrárny dokládá nedávnou událostí, kdy zachránila od blackoutu část Pardubického a Středočeského kraje.

"Nyní po ukončení akce proběhne v okolí areálu kontrola, za došlo k nějakým škodám. Nejdůležitější pro nás zůstává, že se nikomu nic nestalo," řekla mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých, zřejmě byli zavražděni

V obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína našla německá policie pět mrtvých. Podle informací agentury DPA se předpokládá, že byli zavražděni.

"Vycházíme z toho, že jde o zločin zabití," řekl policejní mluvčí Lutz Miersch.

Server rozhlasové a televizní stanice RBB uvedl, že se dům nachází ve čtvrti Senzig. Policii na místo kolem poledne přivedl telefonát člověka, kterému se zdálo divné, že obyvatele domu nevidí.

Příslušná ulice ve zhruba 33tisícovém braniborském městě zůstává uzavřena, policisté na místě nadále zajišťují stopy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy