Uhlí a plyn dostávají 10x větší dotace než zelený proud

Pavel Baroch
8. 9. 2010 16:38
Fosilní paliva dostala 557 miliard dolarů, v minulosti přispělo i Česko
Větrníky - ilustrační snímek
Větrníky - ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - V době, kdy se české úřady chystají radikálně snížit podporu slunečním elektrárnám, zveřejnila renomovaná finanční agentura Bloomberg analýzu, podle níž uhelná a plynová energetika dostává desetkrát větší veřejné dotace než zelené zdroje energie.

Podle agentury dostaly v roce 2008 uhlí a plyn globálně z veřejných zdrojů na 557 miliard dolarů, tedy více než 10 bilionů korun. Obnovitelné zdroje prostřednictvím daňových úlev, garantovaných cen elektřiny a dalších opatření jen 43 až 46 miliard dolarů, tedy asi 900 miliard korun.

"Naše analýza ukazuje, že přímé dotace na fosilní paliva jsou přibližně desetkrát vyšší než na obnovitelné zdroje energie," řekl Michael Liebreich, výkonný ředitel Bloomberg New Energy Finance.

Česká vláda podpořila lignitový důl

Také Česko přímo i nepřímo dotovalo a dotuje uhelnou energetiku.

"Na podzim 2005 podpořila vláda dotací 155 milionů další rozvoj lignitového dolu Mír v Mikulčicích na Hodonínsku," připomněl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Lignit přitom patří mezi nejšpinavější energetické zdroje.

"Patří mezi suroviny s poměrně nízkou výhřevností," vysvětlil Kotecký. O dotacích pro lignitové doly se zmiňuje i studie Perverzní dotace, která popisuje různé dotace s negativním dopadem na životní prostředí.

Stát rovněž dává ročně desítky milionů korun na zahlazení povrchových dolů po těžbě hnědého uhlí v severozápadních Čechách.

Podle Vojtěcha Koteckého je oproti Česku štědřejší například Německo, které dotuje těžbu uhlí. "Země v jihovýchodní Asii zase subvencují benzin a naftu," řekl Aktuálně.cz Kotecký.

Brusel chce uhelné dotace zakázat

Ekologické Hnutí Duha uvedlo, že na stole Rady ministrů Evropské unie leží návrh, který by měl od roku 2014 zakázat veřejnou podporu ztrátových uhelných dolů. V roce 2008 činila celková výše dotací na těžbu uhlí  v unii 3,2 miliardy eur.

Instalace zdroje 100% čisté ekologické energie.
Instalace zdroje 100% čisté ekologické energie. | Foto: Aktuálně.cz

"Společnosti musí být životaschopné bez dotací," upozornil evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. "Prostředky by měly směřovat naopak více k nápravě ekologických škod a podpoře pro propuštěné horníky."

Edvard Sequens ze sdružení Calla uvedl, že pro zaměstnanost jsou perspektivnější právě obnovitelné zdroje energie a úsporné technologie.

"Pokud by vlády chtěly reálně podpořit vznik nových míst, mají příležitost v přechodu na ultraefektivní čisté zdroje. Ty přinášejí daleko větší růst nových pracovních míst a jejich počet by převýšil postupně utlumované obstarožní fosilní odvětví," tvrdí Sequens.

Renomovaná agentura McKinsey v propočtech pro evropskou energetickou koncepci Roadmap 2050 zjistila, že do roku 2030 vznikne v sektoru čisté energetiky 420 tisíc pracovních míst. Oproti tomu ve fosilní energetice jich zanikne 260 tisíc.

Stát nezvládnul solární dotace energetiky

Česko ovšem start sluneční energetiky kvůli příliš štědrým dotacím nezvládlo a úřady nedokázaly včas zareagovat na nekontolovatelný rozmach fotovoltaiky.

Proto hrozí, že se od nového roku zdraží elektřina až o desítky procent. Hrozí i to, že chystaná státní regulace přinese druhý extrém a další rozvoj sluneční energetiky se naopak zastaví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy