ÚDV navrhl obžalovat prokurátorku z procesu s Horákovou

čtk, dom
4. 5. 2007 15:45
Je podezřelá ze spoluúčasti na vraždě
Milada Horáková hovoří během svého procesu.
Milada Horáková hovoří během svého procesu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu navrhl obžalovat bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou - Polednovou za účast na zinscenovaném procesu političky Milady Horákové.

ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Jan Srb.

"Druhého května jsme na městské státní zastupitelství odeslali návrh na podání obžaloby z účastenství na trestném činu vraždy spáchaném jednáním více osob," řekl ČTK mluvčí.

Polednová byla jedním ze žalobců, kteří se podíleli na odsouzení Horákové. Podle Srba byla dokonce mezi prokurátory zařazena proto, aby jako žena obžalovala ženu. "Asi, aby to vypadalo sociálně přijatelněji," řekl ČTK Srb. Podle policie nebyl proces řádně veden ani podle tehdejšího práva.

"...dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení republiky!"

Český rozhlas 1 Radiožurnál před časem zvěřejnil závěrečná slova Brožové před vyhlášením rozsudku, která  se dochovala v rozhlasovém archivu.

"Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naší republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky," prohlásila tehdy prokurátorka.

Horáková je jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. S ní byli popraveni další tři odsouzení. Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce byla zvolena do parlamentu za národní socialisty.

Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce byla zatčena, ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950 popravena. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla až v roce 1990.

 

Právě se děje

Další zprávy