Úder zimy zasypal silnice, auta bourala. I smrtelně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 3. 2010 15:30
Sněžení pomalu ustává a silnice postupně odtávají
Foto: Radek Pecák

Česká republika - Bezmála desetistupňový mráz a vytrvalé sněžení vrátilo z pátku na sobotu zemi do klasické zimy. Ráno přitom na mnoha místech republiky nebylo radno vyjíždět, silničáři totiž nezvládli padající sníh včas odklízet.

Už po deváté ráno kvůli tomu zkolabovala mladoboleslavská rychlostní silnice R10, kterou zablokovala hromadná nehoda v obou směrech. Na 18. kilometru ve směru od Prahy havarovalo asi 30 vozidel, v opačném směru zhruba čtyři auta. Záchranáři, kteří na místo vyslali čtyři sanitky, ošetřili šest lehce zraněných. Nyní je již silnice průjezdná.

Počasí bylo asi jednou z příčin také dvou smrtelných nehod. V Rumburku-Zátiší na Děčínsku zemřela řidička poté, co její auto vylétlo ze zatáčky a převrátilo se. Řidič zemřel i při nehodě mezi Blaténkou a Lažánkami na Strakonicku. Jeho osobní vůz asi dostal smyk a spadl do rybníka, kde se pod ním prolomil led.

Podobně složitou situaci hlásil hned ráno například Karlovarský kraj, kde silnice pokryla různě vysoká vrstva nového sněhu. Místy byl sice prosolený, to však na neprohrnutých vozovkách vytvořilo spíše nebezpečnou břečku. Na mnoha úsecích navíc pod bílou vrstvou zůstala zledovatělá místa.

Nyní v kraji postupně přestává sněžit, přeháňky mají odpoledne ustat úplně. Mírně se oteplilo a na obloze se občas objevuje slunce. Díky tomu sníh na posolených cestách poměrně rychle taje.

Z hlavní regionální silnice R6 se podařilo odstranit převrácený kamion, který blokoval úsek mezi Kynšperkem a Černým Mlýnem. Silnice první třídy jsou nyní převážně holé a mokré, jenom místy na nich ještě leží zbytky rozbředlého sněhu.

Sněhem jsou zasypány rovněž komunikace druhých a třetích tříd, vypravit se nyní do Krušných hor bez řetězů znamená téměř jisté komplikace. V některých úsecích se mohou tvořit také sněhové jazyky a závěje. S výraznějším zlepšením situace lze počítat až poté, co sněžení ustane.

Test českých silnic: Nejhorší Rathův kraj

Sníh na Božím Daru

Redakce Aktuálně.cz během dvoudenního testu sledovala, jak rychle jednotlivé kraje dokáží zareagovat na sněhovou nadílku. A také v jakém celkovém stavu jsou na konci zimy vozovky v jednotlivých regionech.

V testu jsme zajeli do osmi z devíti českých krajů. Nejhůře z tohoto průzkumu vyšly střední Čechy.

Celý únorový test údržby silnic si projeďte ZDE

Obdobné zprávy dorazily z Plzeňského kraje, hodně sněhu leželo zejména na Šumavě, kolem Železné Rudy, na Tachovsku, Stříbrsku a v okolí samotné Plzně.

Sníh byl ráno i na dálnici D5 mezi 80 až 131 kilometrem, kde byly velmi nebezpečné úseky.

První noc počínajícího víkendu na většině míst přinesla mráz mezi dvěma až deseti stupni. Na východě Čech ovšem v sobotu nad ránem spadly teploty až na mínus 15 stupňů Celsia.

V Krkonoších tvořil silný vítr sněhové jazyky, místy dál sněží. Ve výše položených oblastech Pardubického kraje na silnicích nižších tříd leží nová vrstva sněhu, místy je sníh už uježděný, ošetřený posypem nebo rozbředlý.

Rovněž z oblasti Vsetínska a Liberecka dorazilo varování, aby byli řidiči velmi opatrní. Především vozovky nižších tříd pokrývají zbytky sněhové kaše, ve vyšších polohách pak ujetá vrstva sněhu vysoká i pět centimetrů. Sněžení místy komplikovalo viditelnost.

Hlavní tahy v okresech byly po ránu mokré a se zvýšenou opatrností sjízdné.

Nejklidnější po ránu Vysočina

Sněžení po ránu hlásili také další Středočeši, na Berounsku, Kladensku, Příbramsku a v okolí Prahy. Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují hlavně na menších silnicích, kde může řidiče překvapit vrstva čerstvého sněhu.

V Ústeckém kraji místy v noci napadlo až deset centimetrů sněhu a dál sněží. Ujetá vrstva sněhu krytá posypem je i na dálnici D8 přes Krušné hory.

V kraji se stalo už několik drobných nehod. Na silnici I/7 v Lounech narazilo vozidlo do směrové tabule a následně vjelo do příkopu. Mimo vozovku skončil automobil také v Terezíně na Litoměřicku.

I na tradičně zimní Vysočině se opět začínají vyskytovat sněhové přeháňky, silnice mohou místy klouzat, avšak celkově zatím místní údržbáři nehlásí žádné rozsáhlejší komplikace.

Tradičně problémová tepna D1 byla zahalena hustou mlhou až po Velké Meziříčí. Odsud až na Brno je ale dálnice suchá a v Brně svítí slunce a po sněhu není ani památky, hlásí reportér Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy