V potravinové sbírce se vybralo 321 tun zboží. Vystačí na půl milionu porcí potřebným

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2018 18:27
Během sobotní Národní potravinové sbírky Češi darovali 280 tun trvanlivých potravin a 41 tun drogistického zboží. Je to o něco méně než loni, věnované potraviny ale byly podle organizátorů kvalitnější a s vyšší výživovou hodnotou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Byznys pro společnost

Jídlo pomůže před Vánoci například v domácnostech osamělých seniorů, matek samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni či v azylových domech. Sbírka zajistila přes půl milionu porcí. V tiskové zprávě to uvedla organizace Byznys pro společnost, která sbírku organizovala.

"Jsme rádi, že lidé letos kromě základních potravin darovali více drogerie a hygienických potřeb a někde také mnohem kvalitnější potraviny. Právě to, že lidé přemýšlejí nad tím, co koupí a komu pomohou, byl jeden z hlavních motivů, proč jsme před šesti lety sbírku založili a proč ji organizujeme," uvedla předsedkyně Byznys pro společnost Pavlína Kalousová. Minulý rok sbírka vynesla 370 tun potravin a 41,5 tuny věcí z drogerie.

Úsporná kuchařka ministerstva je spíš plechovková. Vařit se má ze základních potravin, konzervy se mi nelíbí, není problém vařit levně a zdravě
14:34
Úsporná kuchařka ministerstva je spíš plechovková. Vařit se má ze základních potravin, konzervy se mi nelíbí, není problém vařit levně a zdravě | Video: Martin Veselovský

Mezi nejčastěji darované potraviny patřily masové a rybí konzervy, těstoviny, rýže, instantní polévky, sterilizovaná zelenina či dětské výživy a další potraviny určené pro malé děti. Nejvíce se vybralo tradičně v Praze - téměř 70 tun potravin a drogerie. Druhým nejúspěšnějším regionem byla jižní Morava s více než 45 tunami. 

Do sbírky přispěl také premiér Andrej Babiš (ANO). "Já jsem byl v Čestlicích nakoupit zboží. Byli tam mladí lidé, co tam čekali s letáčky, takže tam nosili seznam potravin, který jsem nakoupil. A samozřejmě je to skvělá akce," řekl novinářům.  

Letos měla akce upozornit na nelehkou situaci samoživitelek a jejich dětí. . Ještě v sobotu večer byl materiál převezen do potravinových bank. Odtud se dostane do dobročinných organizací, které ho rozdají potřebným.

Video: Připravte zákon o sociálním bydlení, vyzývá Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi. 

Poslanci, změňte insolvenční zákon tak, aby umožňoval oddlužení i těm nejvíce zadluženým, apeluje Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy