Obdivuji miliardáře Babiše, píše údajný Kalouskův syn. Nesmysl, reaguje poslanec

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 19. 6. 2019 14:26
Českem se v těchto dnech šíří řetězový e-mail, ve kterém se údajný syn poslance TOP 09 Miroslava Kalouska zastává premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše. Kalousek však deníku Aktuálně.cz sdělil, že celý e-mail je naprosto vymyšlený a jeho syn rozhodně nepatří k Babišovým zastáncům. Poskytnout na něj kontakt ale odmítl.
Je to absolutní lež, tvrdí Miroslav Kalousek o řetězovém e-mailu, ve kterém je zmínka o jeho synovi.
Je to absolutní lež, tvrdí Miroslav Kalousek o řetězovém e-mailu, ve kterém je zmínka o jeho synovi. | Foto: Radek Bartoníček

"Syn Kalouska Míra napsal občanům naší země," stojí na začátku e-mailu, který se hromadně šíří internetem a má datum odeslání 17. června 2019. V následném textu, který není nijak podepsaný, se objevuje řada vět na obranu premiéra Andreje Babiše. 

"Tak to teda zírám, to bych od mladého Ing. Kalouska nečekal. To si teda u mě šplhl! Má 100% pravdu," pokračuje v úvodu e-mail a pak už následují údajné věty Kalouskova syna. Uvádí, že si dovoluje v souvislosti se současnou politickou situací napsat několik faktických poznámek o "občanovi Ing. Babišovi".

"Od roku 1918 je prvním politikem v historii naší země, který vykonává funkci pro stát - tedy i pro nás, zcela zdarma !!!! Celý jeho ministerský plat je automaticky odesílán na charitu. Od roku 1989 je prvním ministrem financí, který sestavil vyrovnaný rozpočet a ještě skončil s přebytkem. Všechny jeho firmy působící na území ČR mají sídlo v ČR. Tedy zde platí daně. Za přibližně cca 20 let působení jeho firem odvedl do státní pokladny daně v řádu miliard. Jako fyzická osoba odvedl do státní pokladny daně z příjmu v řádu stovek milionů," tvrdí údajný syn Kalouska a v podobném duchu se rozepisuje i dál. 

"Obdivuji miliardáře Babiše, že do toho vůbec šel. Vždyť on nás, ani tuto republiku, ke svému životu nepotřebuje!!!! Všichni ti pitomci, co protestují na náměstích některých našich měst, poslanci i senátoři, nesahají Ing. Babišovi ani po kotníky," stojí v e-mailu, který varuje před odchodem Babiše z politiky. 

"Ing. Babiš klidně může nejen odejít z politiky, ale také může převést všechny své firmy do daňových rájů - tudíž nebude zde platit daně a sám se může odstěhovat třeba do Švýcarska jako Bakala a vykašlat se na tento bordel jménem Česká republika," tvrdí anonymní pisatel. V textu také kritizuje Miroslava Kalouska, tedy údajného otce autora, kterého spolu s expremiérem Bohuslavem Sobotkou viní ze zadlužení Česka o 900 miliard korun.

Můj syn by nic takového nenapsal

Už ze samotné zmínky o Kalouskovu synovi v úvodu je zřejmé, že jde o podvrh. Jeho syn se totiž nejmenuje Miroslav, jak je uvedeno v e-mailu, ale Petr. Samotný poslanec Miroslav Kalousek navíc sdělil Aktuálně.cz, že jeho syn by nikdy nic takového nepsal ani to nikde netvrdil.

"Je naprosto absurdní, že by se můj syn takovým způsobem vyjadřoval. To je prostě nesmysl. Je to vylhané," řekl Kalousek. Podle jeho slov je devětadvacetiletý syn Petr inženýrem ekonomie, věnuje se podnikání a politiku jen sleduje. Kromě syna má ještě Kalousek třiatřicetiletou dceru Radku, která je lékařkou. "Bohužel, některým takovým mailům lidé věří. A já moc nevím, co s tím," dodal Kalousek.

Vyjádření jeho syna se Aktuálně.cz nepodařilo získat. Redakce na něj kontakt nemá a ani ho nezískala od Miroslava Kalouska. "Nechci svého syna ani žádné jiné příbuzné, kteří mě mají rádi, zatahovat do něčeho takového," reagoval poslanec na prosbu o kontakt. "Já mu to samozřejmě zavolám a vím, že kdybych to po něm moc chtěl, tak se vyjádří, ale já ho nechci do této špíny zatahovat, protože on s ní nemá nic společného," řekl poslanec Kalousek.

Podobné nepravdivé řetězové maily putují po České republice už delší dobu. Mnohdy přicházejí seniorům, kteří často netuší, že jsou zprávy v nich nepravdivé. Negativní roli sehrály takové maily například v prezidentské kampani, kdy jejich autoři útočili především proti kandidátovi Jiřímu Drahošovi v jeho souboji s prezidentem Milošem Zemanem. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy