Učňové berou tvrdé drogy třikrát víc než gymnazisté

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 2. 2008 11:45
Zkušenost s drogou má skoro 60 % z nich

Praha - U mladého člověka, který se rodhodne místo studia vyučit řemeslu, je výrazně větší pravděpodobnost, že vyzkouší drogy, a to včetně těch "tvrdých".

Zjistila to česká část mezinárodní studie ESPAD, která zjišťuje postoje šestnáctiletých k drogám.

Zatímco na gymnáziích má zkušenost s nelegálními drogami třetina studentů (33,8 %), na středních školách s maturitou je to už téměř polovina (48 %) a na učilištích sedmapadesát procent studentů (56,9 %).

Téměř stejné rozložení platí i pokud jde o kouření marihuany a hašiše.

Odborníky to nepřekvapuje.

"Nízká studijní aspirace i nízké vzdělání je vnímáno, co se týče drog, jako rizikový faktor. Učiliště proto mají větší riziko než gynmnázia," vysvětluje jeden z tvůrců studie Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha.

Čtěte více: Cigarety a alkohol: Dívky se vyrovnaly chlapcům

Alarmující je podle něj zvlášť srovnání v oblasti "jiných než konopných drog". Sem spadají třeba těkavé látky, extáze, ale i heroin a pervitin.

Mezi gymnazisty se k jejich užívání "přiznává" 5,5 procent, mezi učni třikrát tolik - 15,6 procenta.

O učební obory bez maturity je stále menší zájem. Drogová pověst tomuto trendu spíš nahrává. Na střední odborná učiliště bylo letos přijato asi o dva tisíce méně studentů. Tento vývoj lze sledovat již od roku 1989.

Čtěte více: Dostat se na střední školu je letos snazší, žáků ubývá

Podle ministerstva školství je důvodů proč učilištím ubyvají studenti mnoho a drogy jsou jen jedním z nich. "Negativně je chápán v uvedené souvislosti především rodiči a zákonnými zástupci žáka, výchovnými pracovníky i většinou žáků," uvedla Tereza Brůchová z tiskového odboru ministerstva.

Podle ní nabízí ministerstvo řadu preventivních programů, které mohou v boji proti drogám pomoci. Zásadní slovo ale mají vedení jednotlivých učilišť, které rozhodnou, co je pro jejich studenty nutné a co ne.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy