Učitelka šla demonstrovat. Řediteli na ni přišlo udání

Pavel Baroch
11. 7. 2009 14:52
V Klánovicích se vyostřuje spor o golfové hřiště
Golf, nebo les?
Golf, nebo les? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hned druhý den poté, co byla učitelka Alena Nejedlá na manifestaci proti plánům vybudovat v Klánovicích golfové hřiště a vykácet kvůli tomu velkou část tamního lesa, dostal ředitel její školy email. Pisatel v něm nepřímo žaloval na zaměstnankyni školy.

"Nad metodami tzv. ochránců Klánovického lesa už zůstává rozum stát," stálo v mailu. "Kam až jsou tito lidé ochotni jít a čeho se od nich v Klánovicích ještě dočkáme?"

Autorem dopisu je Petr Šafránek, místopředseda sdružení Pro-Golf 2005, které je úzce svázáno se společností Forest Golf Club, jenž chce v Klánovicích hřiště postavit.

"Jak jsem na ten mail reagoval? Poslal jsem je tam, kam patří. Tu dobu, kdy na sebe lidi práskali, jsme snad už překonali," řekl Aktuálně.cz Jiří Vosecký, ředitel základní školy v Šestajovicích, kde Alena Nejedlá učí.

V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem.
V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem. | Foto: Ondřej Besperát

Poslal bych tam celou školu

Kromě toho ředitel do odpovědi napsal, že je škoda, že o manifestaci nevěděl předem, protože by do nedalekých Klánovic poslal celou školu, aby les před golfem zachránila.

Email řediteli zaskočil i učitelku Nejedlou. "Byla jsem v pět odpoledne na veřejné demonstraci proti golfovému hřišti. Jako občanka Nejedlá. Nezvala jsem tam děti ze školy," řekla Aktuálně.cz Nejedlá.

Nejedlá je členkou Českého svazu ochránců přírody a dlouhodobou aktivní odpůrkyní golfového hřiště.

Nepsal jsem proti učitelce, brání se zastánce golfu

Petr Šafránek odmítá, že by ve svém mailu upozorňoval na jakoukoli konkrétní osobu. Uvedl, že mail poslal i do jiných škol v okolí Klánovic.

Další demonstrace bude 6. září před pražským magistrátem.
Další demonstrace bude 6. září před pražským magistrátem. | Foto: Ondřej Besperát

"S paní Nejedlou to nemá nic společného," řekl Aktuálně.cz Šafránek. Svým mailem reagoval na happening, který se konal ve stejnou dobu jako manifestace.

"Jednomu z účinkujících byly vetknuty do zad pod kůži ocelové háky, za které byl kladkostrojem vyzdvižen na dub u místní školní tělocvičny. Následně byl 'mlácen' dalšími dvěma účinkujícími golfovými holemi a jeho 'krev' kapala na pod ním ležící obnaženou dívku," uvedl v mailu ředitelům škol Šafránek.

Na představení reagoval, protože v pozvánce se uvádělo, že jde o zpestření programu manifestace hlavně pro mladou generaci.

Představení jsem neorganizovala

Alena Nejedlá ovšem tvrdí, že s happeningem nemá nic společného, neorganizovala ho. Ani organizátoři běžné protigolfové manifestace nevěděli, co se při happeningu bude dít.

"Možná nebylo nejšťastnější, že to bylo ve stejný den jako demonstrace," dodala Nejedlá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy