Učitelé stávkují, stovky škol otevřely až v 9 hodin

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 12. 2011 9:50
Protest podpořilo 1600 škol, nejvíce jich bylo v Jihomoravském kraji, nejméně v Praze
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V Česku zůstalo ve středu ráno zavřených na 1600 škol, příčinou byla stávka učitelů proti změnám v platech. Ve školách, které se k protestu připojily začala výuka až v devět hodin.

Stávku podpořilo asi 20 tisíc kantorů, což je zhruba pětina všech učitelů mateřských, základních, středních a speciálních škol.

Jen z Jihomoravského kraje se podle odborů ke stávce připojilo 600 škol a přes 6000 zaměstnanců, v Moravskoslezském pak 250 škol a 5200 zaměstnanců. Naproti tomu Praha hlásí jen asi 40 škol.

Stávka připadla na den jednání vlády

Další tisícovka škol prý stávku podpořila symbolicky vyvěšením prohlášení nebo otevřela v obvyklou dobu, ale s výukou začala až od devíti.

Pedagogové tímto způsobem chtěli protestovat proti zrušení takzvaného věkového automatu, který zaručoval kantorům pravidelné zvyšování platu podle délky praxe. Nově by o platovém zařazení měl rozhodovat ředitel školy. 

Datum 7. prosince si pro stávku učitelé vybrali, protože v tento den bude vládní nařízení ohledně učitelských platů projednávat kabinet. 

"Kladli jsme školám na srdce, aby to děti nijak neohrozilo," upozornil Dobšík.

Automatické navyšování platu

Ministr školství Josef Dobeš (VV) řekl, že postup odborů považuje za absurdní. Protestují prý přesto, že učitelům dva roky po sobě přidává a počítá s tím i pro příští rok.

Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Zatímco dříve se učitelům podle délky praxe automaticky navyšoval plat, teď má o zařazení do příslušné stupnice, a tím pádem i o navýšení platu, rozhodovat ředitel školy.

Tímto opatřením se mohou cítit ohroženi hlavně starší učitelé, těch je většina. Podle statistik je více než polovina učitelek ve věku 46 let a starších. Z učitelů-mužů je jich dokonce 27 procent starších 56 let. Dobšík už dříve upozornil, že by ředitel mohl od ledna kantorům s mnohaletou praxí teoreticky snížit plat na nástupní mzdu 20 000. Někteří by tak prý mohli přijít třeba o 4500 korun.

Plat by se měl navýšit o 500 až 1500 korun

Do tarifů půjdou příští rok čtyři miliardy korun. Podle ministerstva by se tak kantorům měl navýšit plat o 500 až 1500 korun. Věkový automat už mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen.

O plánovaných změnách už se odboráři pokoušeli vyjednávat s ministrem školství, práce a sociálních věcí i s premiérem. Ministr školství Josef Dobeš (VV) už dříve na výtky odborů reagoval s tím, že by se měly místo protestů raději zaměřit na skutečnou pomoc učitelům.

Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25 150 korun.

Poslední stávka zaměstnanců ve školství se přitom odehrála přesně před rokem, 8. prosince. Tehdy protestovalo 24 000 lidí, převážně školníků, kuchařek a uklízeček, proti desetiprocentnímu snížení platů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy