Učitelé se připravují na stávku. Vadí jim, že vláda otálí se zvyšováním platů

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2017 12:43
Školské odbory v úterý vyhlásily stávkovou pohotovost. Nesouhlasí s tím, že vláda se sice shodla na tom, že jim přidá, ale nedohodli se, odkdy a o kolik. Odboráři trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, což znamená 13 miliard. Nízké platy učitelů kritizují odborníci dlouhodobě. Odbory chtějí docílit zvýšení platů v regionálním školství do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním druhém čtvrtletí činila 29 346 Kč.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim, že vládní koalice odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství. Členové vlády se v pondělí shodli na tom, že chtějí učitelům přidat, ale nedohodli se na tom, odkdy a o kolik. Učitelé se proto začnou připravovat na stávku. Novinářům to řekl šéf školských odborů František Dobšík.

"Jsme přesvědčeni, že musíme tento signál vyslat, aby jim (koaličním stranám) to pomohlo při rozhodování," uvedl odborářský předák. Odbory trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Dohromady požadují 13 miliard korun navíc. Jejich kroky podporují i ostatní svazy. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se do středy rozhodnou, zda se ke stávkové pohotovosti připojí.

Pokud by se stávka konala, mohla by podle odborářů trvat jeden či více dnů, zavřely by se školy a učitelé by přestali učit. Odbory uvažují o několika termínech, kdy by případnou stávku mohly vyhlásit. Očekávají, že by ji pak mohlo podpořit 70 až 80 procent škol. Stále ale doufají, že k ní nebudou muset přistoupit.

"Stávková pohotovost pro nás znamená, že budeme dál vyjednávat, dál budeme jednat s vládou a nejsou to zavřené dveře. Je to takový zdvižený prst, že situace je už opravdu kritická," vysvětlila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Nyní začnou odboráři školám posílat informace o tom, jak se mají na stávku připravit.

Své kroky chtějí dále koordinovat i se zástupci vysokých škol, kteří budou o svém postupu jednat ve středu. Akademici požadují patnáctiprocentní růst platů i pro vysokoškolské pedagogy, což by znamenalo zhruba 2,5 až tři miliardy korun navíc. "(Případná stávka) Může nějakým způsobem navazovat i na vysoké školy, na jejich zahájení akademického roku," řekl Dobšík.

Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) se chce kvůli vyhlášené stávkové pohotovosti setkat s odboráři, jakmile to dovolí jeho zdraví. Uvedl to na Twitteru. Po plánovaném lékařském zákroku by se měl vrátit do práce začátkem příštího týdne. Požadavkům odborů Štech rozumí, učitelé si podle něj lepší platy zaslouží. Stávkovou pohotovost považuje za logický důsledek nenaplnění slibů, které vyvolává frustraci i ostřejší reakce.

Jednání o zvýšení platů jsou součástí debat o tvorbě státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v návrhu rozpočtu na příští rok vyčlenil na růst platů v celém veřejném sektoru 12 miliard korun, což na uspokojení požadavků na vyšší platy nestačí. Zvyšovat již schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu žádná z koaličních stran nechce. Odboráře vyzvaly ke klidu a dialogu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se o platech mělo rozhodnout do konce září.

Koaliční strany se nejdřív chtějí dohodnout na tom, odkud peníze pro učitele vezmou, a poté se chystají rozhodnout o míře zvýšení platů. Další peníze by na ně zřejmě mohly jít z nevyčerpaných rezerv ministerstev a také z peněz, které do rozpočtu proudí díky úspěšnému vývoji ekonomiky. Strany se ale liší v názoru na to, zda mají učitelé dostat přidáno už od listopadu, nebo až od začátku příštího roku. Vláda bude o zvýšení platů jednat dále v pondělí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy