Učitel ho mlátil smyčcem, hraní ho nebavilo. Metody jsou důležité, říká děkan pedagogické fakulty

Markéta Hronová Markéta Hronová, Kristýna Svrdlinová
6. 7. 2016 14:30
Vzdělávací metody jeho otce mu nevyhovovaly, matka nového děkana Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Michala Nedělky ho ale přesvědčila, že učit se dá i tak, že to děti baví a novou látku chápou. Chce být otevřený vůči studentům i návrhům, jak dostat do výuky víc praxe a naučit budoucí učitele vzdělávat děti zábavně a pro 21. století. Podle Nedělky to ale není jednoduché. Chybějí odborníci, kteří by modernizovanou výuku dokázali vymyslet. Vedení fakulty převzal v pátek 1. července.
Foto: Daniel Pražák, Pedagogická fakulta

Praha - Nový děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Michal Nedělka měl k učitelství vždycky blízko. Jeho maminka vyučovala dějepis a češtinu, otec sice pedagog nebyl, ale pokoušel se ho učit jazyky. "Jenže jeho metody se ukázaly jako nepřenositelné, nezábavné, tak jsem se vzepřel," popisuje.

Podobně to měl se svým prvním učitelem houslí. "Byl absolventem vojenské konzervatoře. Když jsem něco neuměl, tak mě rovnou plácl smyčcem přes prsty a ještě mi vynadal. Já jsem pak sice cvičil a hrál, ale absolutně mě to nebavilo," říká.

Až když přísného učitele vystřídala jiná paní učitelka, našel si ke hře na housle vztah. "Najednou jsem zjistil, že hraní nemusí být ze strachu. Postup a metoda jsou nesmírně důležité," míní.

Nejsme bachaři, ale partneři

Původně chtěl být umělcem, ale na konzervatoři převážila pedagogika. Kromě hudby učil ruštinu a němčinu. "Zjistil jsem, že při výuce jazyků máte u studentů celkem přirozenou autoritu. Zvlášť na střední škole vědí, že jazyk je závažná věc," mluví o svých zkušenostech Nedělka.

Dnes už bývalá děkanka Radka Wildová fakultu hodně otevřela veřejnosti. Přiznala, že je potřeba vzdělávání budoucích učitelů změnit, a přizvala k této debatě spolky, které na fakultě začaly hojně vznikat. Nedělka chce v této komunikaci pokračovat.

"Chci tyto věci rozvíjet dál. Nejdůležitější je atmosféra, je důležité ke studentům přistupovat jako k partnerům. Nejsme bachaři, kteří někoho k něčemu musí nutit," připomíná.

Výuka se pomalu mění, bude víc praxe

V průzkumu mezi studenty fakulty, který si nechala bývalá děkanka vypracovat, se ukázalo, že budoucí učitelé nejvíce postrádají praxi. Celé bakalářské studium se učí jen teorii a k tomu, jak zvládnout třídu plnou energických dětí, se dostanou až v magisterském studiu.

To se má nyní změnit. Škola připravila akreditace nových programů, v kterých už je praxe i v bakalářském studiu. Také by se do výuky mělo dostat mnohem více pedagogických postupů, nejen oborového učiva.

Pedagogické fakulty dostaly přislíbeno 50 milionů korun navíc k rozpočtu. Ta pražská je využije na změny ve výukových plánech a na vzdělávání učitelů, kteří si kvůli novému zákonu musejí doplňovat kvalifikaci. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy