Učit mohou i pedagogové bez kvalifikace, rozhodla vláda

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2014 14:17
Sobotkův kabinet schválil novelu zákona o pedagogických pracovnících, která počítá s výjimkou pro ty, kteří nemají potřebné vzdělání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Vláda schválila novelu zákona o pedagogických pracovnících.

Ta má vyřešit situaci učitelů, kteří nemají předepsanou kvalifikaci. Pokud by neprošla, museli by ke konci roku školu opustit.

"Jsem velmi rád, že vláda návrh jednomyslně schválila. Pokud bychom tento krok neučinili, tak by v některých regionech došlo k 1. 1. 2015 ke kolapsu školství," napsal ministr školství Marcel Chládek. Takové prognózy měl předpovídat i průzkum, který si ministerstvo nechalo v únoru vypracovat.

"Ten návrh umožní českému školství, aby se s problémem vypořádalo bez toho, aby došlo k větším otřesům," řekl k tomu premiér Bohuslav Sobotka.

Nekvalifikovaní učitelé dle krajů.
Nekvalifikovaní učitelé dle krajů. | Foto: Jiří Kropáček

Návrh ministerstva školství se týká několika skupin pedagogů. Na školách mohou zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let s minimálně dvacetiletou praxí. Upravena je také výuka cizích jazyků rodilými mluvčími. Pokud budou mít maturitu, mohou vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku potřebují alespoň bakalářské vzdělání.

Jako na kvalifikované bude rovněž pohlíženo na umělce, trenéry a odborníky v oboru, kteří učí maximálně na poloviční úvazek.

Začít do konce roku

Všichni ostatní by měli do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela však umožňuje ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají.

Jsem velmi rád, že vláda návrh jednomyslně schválila. Pokud bychom tento krok neučinili, tak by v některých regionech došlo k 1. 1. 2015 ke kolapsu školství.

Marcel Chládek

Podle údajů ministerstva školství k 27. únoru letošního roku působilo ve vzdělávacích ústavech 11 090 učitelů bez odborné kvalifikace, kteří ještě nezačali studovat. Celkově v resortu pracuje téměř 146 000 učitelů.

Situace se však výrazně liší podle regionů, nejvíce učitelů bez potřebného vzdělání působí v Karlovarském a Ústeckém kraji. V celé republice je pak 616 škol, kde je více než 50 procent nekvalifikovaných pedagogů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy