Účet za záplavy: 15 životů a škody za desítky miliard

ČTK ČTK
27. 6. 2013 14:50
Jeden člověk je stále pohřešován. Policie zaznamenala 29 případů rabování a krádeží
Povodně zasáhly celkem 970 obcí a měst.
Povodně zasáhly celkem 970 obcí a měst. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Červnové záplavy v Česku si vyžádaly celkem 15 lidských životů, jeden člověk je stále pohřešován.

Škody se vyšplhají do desítek miliard korun. Řekl to ministr životního prostředí v demisi a předseda Ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa.

Podle něho jde o první souhrnné vyhodnocení záplav. Povodně zasáhly celkem 970 obcí a měst.

Podle Chalupy ale zatím nelze přesně škody vyčíslit. "My to v tuto chvíli nejsme schopni odhadnout jinak, než součtem jednotlivých prvotních odhadů od obcí a krajů, nicméně bavíme se o desítkách miliard korun," prohlásil ministr.

Povodně 2013: Letecké záběry zatopených oblastí Česka

Povodně Česko podle něho zasáhly celkem ve třech vlnách, a to od 29. května do 5. června, od 10. do 12. června a také od 24. do 27. června.

Při záplavách bylo zachráněno přes 600 lidí a evakuováno více než 26 000 lidí. Do záchranných a následně i likvidačních prací se zapojilo více než 28 000 profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří řešili téměř 10 000 událostí.

Policie nasadila 21 000 mužů a žen, armáda pak poskytla téměř deset tisíc vojáků a 1500 kusů techniky. Policie také zaznamenala 29 případů rabování a krádeží.

Během povodní se také v pětasedmdesáti případech sesunula půda včetně obřího sesuvu zeminy na nedokončeném úseku dálnice D8 na Litoměřicku.

"Ústřední povodňová komise doporučuje hejtmanovi Ústeckého kraje vyhlásit stav nebezpečí v okolí staničení dálnice D8 kilometr 55,5 až 58,28," prohlásil Chalupa.

Podle něho kraje, obce a města zatím vyčerpaly od ministerstva financí na okamžitou pomoc přes 750 milionů korun.

Ústřední povodňová komise také doporučila vládě uvolnit 200 milionů na mimořádné odměny pro dobrovolné hasiče. Chce ale odměnit i další, kteří se na likvidaci následků povodní podíleli.

Třetí stupeň už jen na Chrudimce

Náměstek Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka ve čtvrtek uvedl, že povodňová situace v ČR by se již měla pouze zlepšovat.

"Ačkoli ještě povodeň z hlediska její definice trvá, tak to nejhorší máme za sebou a očekáváme uklidnění, které může na pomalu reagujících tocích, ať už je to dolní Labe, Lužnice nebo Cidlina, trvat delší dobu," uvedl Daňhelka. Podle něho zůstává třetí povodňový stupeň například na Chrudimce.

Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství jej doplnil, že Vltava by se měla v nejbližší době dostat v Praze pod první stupeň povodňové aktivity.

"V současné době se díky manipulaci na (Vltavské) kaskádě sníží průtok na 450 metrů kubických za vteřinu, čímž se dostane pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity," sdělil Punčochář.

Hasiči odčerpávají vodu již pouze na třech místech. Podle zástupce hasičů Zdeňka Hanušky zasahují jednotky aktuálně desetkrát méně než při kulminaci povodní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy