Účet za parlament a Hrad: 2,2 miliardy

Martina Macková
12. 11. 2008 15:30
Senát a Hrad stojí zhruba tolik, co provoz sněmovny
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští daňoví poplatníci musí počítat s tím, že také příští rok zaplatí za své parlamentní politiky a jejich sídla přes dvě miliardy.

Státní rozpočet předpovídá, že příští rok jen poslanecká sněmovna utratí 1,2 miliardy korun. Senát vyjde na 586 milionů a výdaje Hradu přesáhnou 434 milionů korun. Přitom všechny tři instituce oproti letošku šetří.

Sněmovně pomůže s platy EU

Výdaje sněmovny, které jsou ze všech tří institucí nejvyšší,  letos o pět milionů korun klesly kvůli nižším investicím.

Přesto se plánuje nákup automobilů za 8 milionů nebo výpočetní techniky za 7 milionů. Na cesty poslanců se pak počítá s 49 miliony korun.

Méně peněz bude ale potřeba i na platy politiků. Poslance Evropského parlamentu totiž od srpna bude platit přímo Evropská unie, takže se v rozpočtu na jejich příjmy počítá pouze s 14,5 miliony korun.

Poslanecká sněmovna ale kuriózně i něco vydělá, například díky svým gastroprovozům. Restaurace pro poslance a zaměstnance přinesou příští rok přes 23 milionů korun.

Senát: My také šetříme

Senát se svými dvěma stovkami zaměstnanců tolik nevydělává, jeho příjmy budou pouze 4 miliony korun. Je to také proto, že stravování v jeho budovách funguje pouze za náklady.

Na výdaje si ovšem horní komora musí vyžádat ze státního rozpočtu příští rok 586 miliónů korun. I tam se něco málo ušetří. Oproti letošnímu roku se bude utrácet o 18 milionů korun méně.

"Což je dáno tím, že příští rok není v senátu volební a také šetříme," řekl kancléř senátu František Jakub, který potvrdil, že ani české předsednictví nebude znamenat větší utrácení.

Senát bude příští rok investovat jen do nového bezpečnostního systému.

Prezidentovi vydělají Lány

Výdaje Hradu se rok od roku snižují. Zatímco v roce 2007 kancelář prezidenta, správa Hradu a zámku v Lánech utratily více než 565 milionů korun, příští rok to bude něco přes 430 milionů.

Zaplněný Vladislavský sál na Pražském hradě. Prezidentský projev během slavnostního vyznamenání při výročí české státnosti.
Zaplněný Vladislavský sál na Pražském hradě. Prezidentský projev během slavnostního vyznamenání při výročí české státnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prezident se svojí kanceláří utratí 97 milionů korun. Většinu z této částky spolknou platy pro 129 zaměstnanců, nákup služeb, materiálu nebo osobní výdaje. 

"Došlo k zásadní změně přístupu zejména k zámku v Lánech a lánské oboře. Některé nepřiměřené plány, které tam připravovala správa bývalého prezidenta Václava Havla, jsou překonány v souladu s postupy řádného hospodáře. Dnes se kancelář snaží dostat peníze zpět alespoň ve formě pronájmu," komentoval rozpočet poslanec Michal Doktor (ODS).

Zámek a lesy v Lánech, kde pracuje 65 lidí, ale ani příští rok nebudou finančně soběstačné. Přestože se výnosy z hospodaření v příštím roce zvýší o téměř 30 procent.
Náklady na jejich provoz budou i tak o 18 milionů vyšší. Správa počítá s tržbami za prodej dřeva a zvěřiny nebo i s placenými lovy. Opravy a vyšší ceny za materiál a nakonec i zvýšení počtu zaměstnanců o deset lidí ale nedovolí pokrýt všechny výdaje.

Správa hradu, která zaměstnává 309 osob, vydělává nejvíce peněz na vstupném. Turisté v příštím roce pomohou pokladně Hradu 270 miliony korun. Za výstavy a pronájmy by pak do hradní pokladny mohlo přibýt 74 milionů korun.

Počítá ale s opravami, které rozpočet citelně zasáhnou. Téměř 20 milionů korun investuje do oprav v katedrále sv.Víta. Chystá se také restaurování lustrů ve Vladislavském sále, nová fasáda starého královského paláce nebo oprava slavné Daliborky.

"Nemyslím, že na hradě je investičních etap více než Tour de France, ale měli bychom vědět, kdy dojedeme do cíle," komentoval hradní záměry poslanec Petr Braný (KSČM).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy