Účet za Obamu: Obří manévry přijdou na 50 milionů

Michal Žák Markéta Chaloupská, Michal Žák
6. 4. 2010 18:00
Bezpečnost prezidentů pohlídá na 5 tisíc policistů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policejní manévry při summitu USA - Rusko, během něhož přijede do Prahy americký prezident Baracka Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv, přijdou Česko na 40 až 50 milionů korun.

Většina z těchto peněz půjde na platy a odměny policistů. Zbytek, zhruba deset milionů, pak spolknou provozní výdaje.

"Peníze budeme žádat po vládě z veřejné pokladní správy, ve svém rozpočtu je samozřejmě nemáme," řekl policejní prezident Oldřich Martinů.

Medveděv a Obama do Prahy přijedou, aby ve čtvrtek podepsali ve Španělském sále Pražského hradu smlouvu o omezení jaderných zbraní.

Slavnostnímu aktu budou asistovat i další V.I.P. světové politiky: ministryně zahraničí Hillary Clintonová a její ruský protějšek Sergej Lavrov.

Program prezidentů

  • Středa 7. dubna - kolem 19:00 přiletí ruský prezident Dmitrij Medveděv, večer jej čeká jednání s českým prezidentem Václavem Klausem
  • Čtvrtek 8. dubna - ráno přiletí Barack Obama, v poledne oba prezidenti podepíší smlouvu o omezení jaderných zbraní. Poté je čeká tisková konference a slavnostní oběd za účasti desítek hostů. Medveděv odletá v 15.00. Obama zůstává v Praze, večer po 19:00 se setká s představiteli 11 zemí střední a východní Evropy
  • Pátek 9. dubna - Obama bude jednat ráno s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem, poté by měl odletět do Washingtonu

Kromě toho do Prahy přicestuje deset státníků střední a východní Evropy. Do Prahy dorazí prezidenti či premiéři Slovinska, Chorvatska, Slovenska, Polska, Bulharska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Maďarska a Rumunska.

Přípravy finišují

V současnosti přípravy na podpis "pražské dohody" finišují. O bezpečnost státníků se bude starat na 5 tisíc policistů.

Bezpečnostní opatření budou rozsáhlejší než při akcích českého předsednictví Evropské unie nebo při zasedání Mezinárodního měnového fondu.

"Tento summit svým významem překoná akce, které jsme zatím organizovali v rámci českého předsednictví nebo během zasedání měnového fondu," řekl k tomu ministr vnitra Martin Pecina.

"Chtěl bych proto požádat všechny občany, aby měli v těchto třech inkriminovaných dnech trpělivost a aby chápali, že jim tato návštěva přinese jistá omezení v dopravě. Doufám, že zásah do soukromí a komfortu obyvatel ČR bude co nejmenší," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy