Účet voleb: Nejvíc za hlas pro svého kandidáta dala ODS

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 1. 2013 14:53
Jeden hlas pro Přemysla Sobotku vyšel stranu na 32 korun
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jak se politickým stranám vyplatila investice do kampaně kandidátů v prvním kole prezidentských voleb? Aktuálně.cz spočítalo, kolik partaje "stál" jeden hlas pro jejich favorita.

Zdaleka nejhorší účet přišel ODS. Strana sice ve srovnání s ostatními partajemi nepřispěla svému kandidátovi Přemyslu Sobotkovi nejvyšší částkou, po přepočtení výsledků voleb ji ale jeden hlas vyšel nejdráž.

ODS dala svému kandidátovi na kampaň 4,6 milionu korun. Sobotka ale skončil na předposledním místě s 126 846 hlasy. Jeden hlas pro Sobotku tak občanské demokraty stál více než 32 korun.

Příznivou bilanci nemá ani ČSSD, která do voleb dala nejvíce peněz ze všech partají. Její kandidát Jiří Dienstbier dostal přes 16 milionů korun a skončil na čtvrtém místě. Jeden hlas pro Dienstbiera sociální demokracii přišel téměř na 20 korun.

Nejlépe se naopak investice zúročila Straně práv občanů - Zemanovcům (SPOZ). Ti vítězi prvního kola Miloši Zemanovi poslali ze stranické kasy pouze 2 miliony korun.

Jeden hlas je tak vyšel jen na 1,6 koruny. Méně už hlas stál jen Suverenitu Jany Bobošíkové, která jí na kampaň dala pouhých 150 tisíc. Za úspěch to ale považovat nelze vzhledem k tomu, že jejich kandidátka skončila jako poslední.

Druhému postupujícímu Karlovi Schwarzenbergovi TOP 09 do prvního kola poslala 6 milionů, Starostové a nezávislí další milion.

I je vyšly hlasy pro jejich kandidáta relativně levně, i když zdaleka ne tolik jako SPOZ - jeden hlas stál 6 korun. Strany Schwarzenbergovi do druhého kola pošlou další 4 miliony, SPOZ už naopak Zemanovi k dosavadním 2 milionům nic nepřidá.

Pokud by se tedy Zemanovi podařilo vyhrát druhé kolo voleb, vyšla by kampaň jeho mateřskou stranu extrémně levně.

 

Právě se děje

Další zprávy