Účastníci Diamond Race vyváznou bez pokut

Veronika Šmausová
23. 9. 2009 16:54
V Bavorsku by přišli o vůz, u nás zůstanou nepotrestáni

Praha - Řidiči superrychlých aut, kteří se před pár týdny zúčastnili závodu Diamond Race, půlmilionovou pokutu nedostanou.

Podle právníků z ministerstva dopravy má tentokrát překročení rychlosti zůstat nepotrestáno, napsal server Týden.cz.

Původně chtěli dopraní policisté rozdat závodníkům pokuty za porušení paragrafu, podle kterého se silnice "nesmějí používat jiným, než obvyklým způsobem".

Ten ale použít nelze. Auta po silnici jen jezdila. "Akce neměla atributy závodu, auta například nestartovala z žádné brány," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Kvůli vzniklé situaci svolal ředitel dopravní policie Leoš Tržil na středeční dopoledne schůzku odborníků na dopravní právo, vedení dopravní policie i vrcholných zástupců úřadu. Pokud by totiž Tržil nemohl závodníky trestat, není jasné, jaká je vlastně jeho role.

Vzhledem k blížícímu se termínu dalšího závodu konaného na území České republiky, by se měli dopravní specialisté dohodnout na jednotné taktice. Závod Berlin ViceRally se totiž 1. října pojede i na českých silnicích.

Podle Hanzelky se mohou na tento závod policisté lépe připravit. Vědí, kdy závodníci dorazí, a znají i přesnou trasu závodu.

Další variantou je vzít si příklad z Bavorska, kde platí paragraf nadměrného využívání. Na jeho základě mohou bavorští policisté zabavovat vozidla těm řidičům, kteří omezují ostatní účastníky silničního provozu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy