Účastníci Diamond Race vyváznou bez pokut

Veronika Šmausová
23. 9. 2009 16:54
V Bavorsku by přišli o vůz, u nás zůstanou nepotrestáni

Praha - Řidiči superrychlých aut, kteří se před pár týdny zúčastnili závodu Diamond Race, půlmilionovou pokutu nedostanou.

Podle právníků z ministerstva dopravy má tentokrát překročení rychlosti zůstat nepotrestáno, napsal server Týden.cz.

Původně chtěli dopraní policisté rozdat závodníkům pokuty za porušení paragrafu, podle kterého se silnice "nesmějí používat jiným, než obvyklým způsobem".

Ten ale použít nelze. Auta po silnici jen jezdila. "Akce neměla atributy závodu, auta například nestartovala z žádné brány," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Kvůli vzniklé situaci svolal ředitel dopravní policie Leoš Tržil na středeční dopoledne schůzku odborníků na dopravní právo, vedení dopravní policie i vrcholných zástupců úřadu. Pokud by totiž Tržil nemohl závodníky trestat, není jasné, jaká je vlastně jeho role.

Vzhledem k blížícímu se termínu dalšího závodu konaného na území České republiky, by se měli dopravní specialisté dohodnout na jednotné taktice. Závod Berlin ViceRally se totiž 1. října pojede i na českých silnicích.

Podle Hanzelky se mohou na tento závod policisté lépe připravit. Vědí, kdy závodníci dorazí, a znají i přesnou trasu závodu.

Další variantou je vzít si příklad z Bavorska, kde platí paragraf nadměrného využívání. Na jeho základě mohou bavorští policisté zabavovat vozidla těm řidičům, kteří omezují ostatní účastníky silničního provozu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy