Ubytovna podle vlády: Nocleh drahý jak 18 let v Hiltonu

Petr Holub, Pavel Baroch
24. 6. 2010 6:00
Smlouva na ubytovnu pro lékaře vychází stejně draho, jako pokoj se snídaní v Hiltonu na 18 let

Praha - Na pozemku Ústřední vojenské nemocnice vyroste nejspíš nejdražší ubytovna v České republice.

Stát, jehož rozpočet svírá obří deficit, zaplatí za 25 let 5,5 miliardy korun, aby zajistil nocleh pro 240 zdravotních sester, postavil tříhvězdičkový hotel, bazén, parkoviště nebo informační centrum.

Pokud by ministerstvo obrany použilo 5,5 miliard jen na vyřešení bytové otázky středního zdravotního personálu, jehož ubytování je podle ministerské zprávy "v kritickém stavu", bylo by to stejné, jako kdyby sestřičky bydlely 18 let v luxusním pražském hotelu Hilton - bez jakékoli slevy, zato se snídaní.

Stavbu ubytovny, hotelu či bazénu ve vojenské nemocnici považoval kabinet Jana Fischera za natolik důležitou, že ji schválil ještě v pondělí před volbami 24. května s tím, že smlouva musí být podepsána nejpozději do týdne. Náměstek ministra obrany Martina Bartáka to stihl ještě den před otevřením volebních místností.

Stát přitom na stavbu ubytovny nemá. Půjčil si na ni prostřednictvím takzvaného projektu PPP (propojení privátního a státního kapitálu) a bude ji splácet 25 let průměrnou částkou 220 milionů. Při použití "Kalouskova přepočtu" na obyvatele tak Fischerův kabinet na sklonku svého úřadování zadlužil každého občana částkou přes 550 korun.

Karel Samec, mediální zástupce vítězného konsorcia Prague Military Hospital Concession upozornil, že z průměrné roční splátky je nutné odečíst asi 16 milionů, což by měl být příjem vojenské nemocnice z nájmu komerční části nového areálu - hotelu s podezmním parkovištěm.

I tak stát zaplatí za nové budovy za 25 let více než 5 miliard korun.

Investuje anonymní společnost

Výběrové řízení na stavbu ubytovny bylo navíc jen málo transparentní.

Tři ze čtyř zájemců byli vyloučeni a ministerstvo obrany se nakonec na ceně dohodlo právě s konsorciem Prague Military Hospital Concession.  V rámci takzvaného PPP projektu má konsorcium ubytovnu nejen do roku 2014 postavit, ale potom celých 25 let provozovat.

Členy konsorcia jsou vedle stavebního podniku Metrostav neznámé firmy. V první řadě to platí pro akciovou společnost EC Property, která vznikla až tři měsíce po vypsání veřejné soutěže. Jejího vlastníka nejde určit, protože vydala pouze akcie na doručitele. Přesto má společně s bankou ČSOB projekt financovat, její šéf Tomáš Hardt řídí celé konsorcium.

Server iHNED.cz uvedl, že právě realitní firma EC Property je většinovým podílníkem v Prague Military Hospital Concession. EC Property je součástí čistě české investiční skupiny Redwood Capital.

Také správcovské firmy jsou neprůhledné

Akcie na doručitele má také firma Okin group, která bude v ubytovně zajišťovat údržbu, ostrahu a úklid. V obchodním rejstříku je jako stoprocentní vlastník uveden generální ředitel Michal Jelínek, to však nejde vzhledem k formě akcií ověřit. Okin group spravovala do jara 2010 na severní Moravě 44 tisíc bytů pro společnost RPG Zdeňka Bakaly.

Provoz ubytovny dostane na starost společnost Targa Management. Její irský vlastník Quinlan Nominees Limited nevyvíjí v mateřské zemi žádné viditelné aktivity. Samotná Targa spravuje pražský hotel Holiday Inn, který patří městské společnosti Kongresové centrum.

Jak rostla cena

K částce 5,5 miliardy za ubytovnu pro 240 zaměstnanců, hotel, bazén a další objekty se došlo postupným vývojem. Svědčí o tom podrobné vládní dokumenty, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici. 

Foto: Ludvík Hradilek

Ústřední vojenská nemocnice zavrhla nejlevnější variantu, podle níž by šlo potřebné ubytovací prostory pronajmout. Běžná ubytovací cena se dnes v Praze pohybuje mezi 3 až 4 tisíci měsíčně. I když je třicetkrát levnější než v Hiltonu, odpovídá nákladům na ubytování zaměstnanců fakultních nemocnic.

Původní projekt na ubytovnu počítal se stavební investicí 750 milionů a ročními náklady na provoz ve výši necelých 40 milionů. Pak ale cena narostla.

Podle zjištění Aktuálně.cz zvýšené náklady projektanti zdůvodnili tím, že kromě ubytovny pro 240 sester a dalšího středního zdravotního personálu postaví ještě zmiňovaný tříhvězdičkový hotel s 240 lůžky pro návštěvníky pacientů a hosty vědeckých konferencí. V komplexu vznikne ještě konferenční centrum, pětadvacetimetrový bazén či parkoviště.

Do projektu pod názvem "Ubytovna personálu ÚVN, ubytovna hotelového typu a parkoviště" se nakonec dostala přestavba všech budov nemocničního komplexu, které přímo neslouží medicíně. Postaví se tak vstupní areál, informační centrum, služebna ostrahy a vojenská kaple.

Víc plavčíků a tunel

Loni v prosinci se cena stavby zvýšila na 960 milionů a náklady na provoz dosáhly téměř sta milionů ročně.

Ani ekonomická krize totiž nezabránila nárůstu cen stavebních prací, ani energií či vodného a platů. Zjistilo se také, že stavbu komplikuje nevyhovující geologické podloží. Zároveň si ministerstvo obrany vyžádalo lepší vybavení a služby, například nový tunel propojující podzemní parkoviště s nemocnicí, anebo vyšší počet plavčíků u bazénu.

Foto: army.cz

Konsorcium bude provozovat ubytovací komplex 25 let a tak se zakázka dostala k ceně 2,6 miliardy. Soukromý partner bude zároveň inkasovat případný zisk z hotelové části, konferenčního sálu, restaurace a obchodních ploch, které může pronajímat.

Na 5,5 miliardy se projekt dostane, protože konsorcium bude financovat stavbu ze svého a stát bude 25 let platit úroky.

"Původně uvažovaná cena 0,8 miliard se týkala pouze výstavby kompletní nemovité infrastruktury. Zde k žádnému navýšení nedošlo," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová.

Ministerstvo obrany tvrdí, že jedním z významných důvodů navýšení nákladů byla nutnost dodržení bezpečnostních standardů areálu. "Nezbytné je zabezpečení kompatibility bezpečnostních systémů s bezpečnostním systémem vojenského areálu, který je v současné době modernizován podle standardů NATO a dále veškeré potřeby sladit s požadavky na akreditaci Ústřední vojenské nemocnice," poznamenala mluvčí Kubovičová.

Janota: To je Bartákův kontrakt

Správce státních peněz, ministerstvo financí hodilo odpovědnost na miliardovou zakázku na ministerstvo obrany Martina Bartáka.

"Stanovení výdajových priorit v každém resortu je odpovědností příslušného ministra," uvedl v písemné odpovědi na otázky Aktuálně.cz Ondřej Jakob, mluvčí ministra financí Eduarda Janoty.

Foto: Ludvík Hradilek

"Ministerstvo obrany navrhlo tento projekt jako svoji prioritu mezi pilotní PPP projekty, jako takový byl schválen vládou a po několik let připravován. Dohodnuté platby představují  půl procenta celkového ročního rozpočtu," konstatoval mluvčí Jakob.

"Hovoříme-li o zadlužování, je třeba si uvědomit, že stát se každým svým investičním projektem zavazuje k dlouhodobým výdajům. V případě běžné zakázky na stavbu musí po jejím převzetí od dodavatele organizačně zajistit a financovat její provozování a údržbu. U PPP projektu stát platí podle toho, nakolik služby poskytované dodavatelem odpovídají dohodnutým parametrům," dodal Jakob.

Podle ministerstva financí nezahrnuje 5,5 miliard jen samotnou stavbu, ale zároveň  i její údržbu, provoz, údržbu, vodné i stočné a generální opravu.

Ušetříme stovky milionů, tvrdí armáda

V oficiálních dokumentech ministerstva obrany, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici, se konstatuje, že je metoda PPP pro stát výhodná.

"Nabídka Prague Military Hospital Concession je výhodnější o 269 milionů (10,1%) než tradiční veřejná zakázka," uvádí se v překládací zprávě pro vládu.

"První platba za vybudovanou infrastrukturu se navíc uskuteční nejdříve po 44 měsících," dodala mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová.

Ministerstvo si v oficiální zprávě pro vládu pochvaluje i to, že se Ústřední vojenská nemocnice díky této investici stane "nemocnicí s komplexní nabídkou nemocničních a vzdělávacích služeb poskytovaných ve vysoké kvalitě", a to pro pacienty, návštěvy, zaměstnance, klienty a účastníky vzdělávacích akcí.

Projekt podle ministerstva obrany "může pozitivně ovlivnit střední a vyšší podnikatelské prostředí v České republice, a to nejen v kategorii zdravotnictví, ale i v dalších segmentech podnikání".

 

Právě se děje

Další zprávy