Fanoušci neonacistických kapel se sjeli u Znojma, hrát má člen vedení Pravého sektoru

Martina Heroldová Kateřina Frouzová Martina Heroldová, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 27. 4. 2019 19:59
Zhruba stovka příznivců krajní pravice se v sobotu večer sjela do Hlubokých Mašůvek u Znojma na hudební festival, kde mají vystupovat neonacistické kapely, jejichž texty otevřeně hlásají nenávist. Aktuálně.cz to potvrdil ředitel policie jihomoravského kraje Leoš Tržil. Policie situaci monitoruje, ale podle ní není zatím důvod k zásahu, protože jde o soukromou akci a nedošlo k narušení veřejného pořádku.
Ilistrační foto.
Ilistrační foto. | Foto: Reuters

Na akci s názvem Pagan War Fest upozornila v pátek Antifa.cz na svém webu, původně však avizovala, že se koncert bude konat v Brně. Později upřesnila, že se odehraje v klubu Boomerang v Hlubokých Mašůvkách u Znojma.

"Něco by tam mělo být. Veřejnou akci tam nemám žádnou, ale nějaké narozeniny by tam měly proběhnout," řekl na dotaz Aktuálně.cz muž, na něhož klub uvádí kontakt. Na dotaz, zda se bude jednat o narozeniny spojené s koncertem, dodal: "Určitě, my děláme jen živou muziku." O jakou kapelu jde a zda může být spojena s krajní pravicí, však odmítl uvést.

Policie situaci monitoruje. "Víme o tom a kolegové z územního odboru Znojmo připravili bezpečnostní opatření. Budeme dohlížet nad veřejným pořádkem, vyhodnocovat situaci a podle toho přijímat opatření. Jde o uzavřenou soukromou akci. Podobný koncert tam není poprvé," řekl Aktuálně.cz ředitel krajského policejního odboru Leoš Tržil. Informaci potvrdila také policejní mluvčí Alice Musilová.

Policisté jsou podle ní na místě, ale zatím neshledali žádný důvod k zásahu. "Akce již začala, sjelo se okolo stovky lidí," uvedla mluvčí s tím, že nezaznamenali žádné narušení veřejného pořádku. Kolik policistů je připraveno, nechtěla upřesnit. 

Policejní dohled potvrdil i starosta Hlubokých Mašůvek Zbyněk Frey. "Vím o tom, ale obci to oficiálně oznámeno nebylo, protože se jedná o soukromý klub a soukromou akci," sdělil Frey.

Poznamenal, že koncert konzultoval i s majitelem a provozovatelem klubu, který jej ujistil, že jde "primárně o setkání fanoušků hudby". "Věřím, že v tomhle duchu se i akce odehraje," dodal. 

Neonacistická uskupení mají přilákat stovku příznivců krajní pravice

Mezi vystupujícími je i ukrajinská metalová skupina Sokyra Peruna, proslulá svými otevřeně rasistickými a antisemitskými texty. Její frontman Arsenij Bilodub je členem vedení ukrajinské krajně pravicové strany Pravý sektor a podporovatelem ultranacionalistické polovojenské jednotky Batalion Azov.

Zároveň vlastní značku Svastone, která prodává oblečení s motivy připomínajícími nacistickou symboliku. Kapela je jednou z nejvýraznějších neonacistických uskupení na území bývalého Sovětského svazu. V jejích textech lze najít výzvy k rasové válce, boji za bílý ráj a árijská práva a nenávist k jiným rasám a k Židům.

"Díky svým aktivitám a nepochybně i díky tomu, že své politické přesvědčení nikdy neskrýval, se Bilodub těší značnému respektu ukrajinské ultrapravicové scény," uvedla Lenka Mandlová z Antifašistické akce. 

Podle Miroslava Mareše, experta na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně, má Sokyra Peruna na Českou republiku dlouholeté vazby a má svou stabilní skupinu podporovatelů. Více než na jižní Moravě však podle Mareše měla vždy více fanoušků spíše na Karlovarsku. 

Společně s ukrajinskou kapelou má vystoupit také liberecká skupina Saubande, jejíž členové byli dříve aktivní v již neexistující neonacistické síti Autonomní nacionalisté či slovenští Old Firm a Podpoľanica.

Bilodubovu kapelu do Česka podle Antify vedou letité přátelské vztahy s česko-slovenskou neonacistickou scénou. Ty udržuje především se slovenskou kapelou Krátký proces (respektive Juden Mord) a s obchodem Might Is Right, jenž je napojený na jihočeskou chuligánskou scénu a zaměřený výhradně na ultrapravicové značky, včetně zmiňované Svastone. 

Na festival se podle předpokladů Antify měly sjet stovky příznivců krajní pravice nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a dalších zemí. Podle informací Antify je pořadatelem Petr Cup, člen skupiny fotbalových ultras Orthodox Fans Brno. Ačkoliv Mareš povědomí o brněnských fotbalových ultras má, s pořádáním takovýchto koncertů je dosud nespojoval. 

Změna místa konání z avizovaného Brna na malou vesnici u Znojma podle Mareše může znamenat pro pořadatele akce méně pozornosti veřejnosti, nevnímá to jako něco výjimečného.

Koncert ukrajinské kapely na Slovensku nevyšel

Zmiňovaná ukrajinská kapela Sokyra Peruna měla vystupovat loni na začátku září ve slovenské městečku Detva v rámci oslav vzniku slovenské neonacistické skupiny Krátký proces. Poté, co o koncertu napsali novináři ze slovenského serveru Aktuality.sk však byla akce zrušena. Důvodem byly údajné zdravotní problémy frontmana hudebního uskupení. 

Ve stejný čas se přitom ve městě měl konat festival romské kultury. Jak tehdy přiznal primátor Ján Šufliarsky, menšinový festival musel neonacistickému koncertu ustoupit. Policie tehdy Šufliarskemu doporučila, aby z bezpečnostních důvodu koncert přeložil na jiný termín. 

Video: Černoch mi mířil pistolí na hlavu. Nevím, proč me nezabil, říká bývalý neonacista

Byl jsem hodně agresivní a měl v sobě spoustu nenávisti, lidi tmavé pleti pro mě byli jako zvěř, říká o své neonacistické minulosti Tom Olsen | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy