U zakázek pojišťovny se podplácelo, tvrdí policie. Obvinila čtyři lidi, včetně ředitele

Radek Nohl Radek Nohl
9. 12. 2015 14:44
V kauze veřejných zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny byli obviněni čtyři lidé. Je mezi nimi i ředitel Karel Štein. Protikorupční policie čtveřici stíhá pro dva trestné činy: podplácení a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Za to jim hrozí od jednoho do osmi roků vězení. Obvinění se však přímo netýká vyplacení odměny ve výši 130 milionů korun, kterou pojišťovna před časem vyplatila Pavlu Vondruškovi. Tuto část případu vyšetřuje Městské státní zastupitelství v Praze samostatně.
Protikorupční policie obvinila čtyři osoby kvůli zakázkám pojišťovny (ilustrační foto).
Protikorupční policie obvinila čtyři osoby kvůli zakázkám pojišťovny (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policisté obvinili čtyři lidi kvůli zakázkám Vojenské zdravotní pojišťovny. Je mezi nimi, jak uvedl server Lidovky.cz, i ředitel Karel Štein.

Detektivové začali čtveřici stíhat na začátku tohoto týdne. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová Aktuálně.cz řekla, že se podle obvinění měli dopustit dvou trestných činů: podplácení a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Za to jim hrozí od jednoho do osmi roků vězení.

O jaké zakázky konkrétně jde, Zenklová zatím neuvedla. A mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej se k případu nechce vyjadřovat vůbec. "Zatím nebudeme poskytovat žádné informace," prohlásil Ibehej.

Odměna 130 milionů se dál šetří

Obvinění se však netýká vyplacení odměny ve výši 130 milionů korun, kterou pojišťovna před časem vyplatila Pavlu Vondruškovi. Tuto část případu vyšetřuje Městské státní zastupitelství v Praze samostatně.

Ředitel Štein se ke svému obvinění pro deník Aktuálně.cz zatím nevyjádřil. Serveru Lidovky.cz mluvčí pojišťovny Richard Medek řekl, že generální ředitel považuje své obvinění za zcela absurdní a chápe ho jako další pokus o kriminalizaci Vojenské zdravotní pojišťovny.

Vojenská zdravotní pojišťovna je pátou největší v Česku, ročně hospodaří s bezmála 15 miliardami korun. Lékařskou péči mimo jiné zajišťuje také českým vojákům. 

Vyšetřování zakázek pojišťovny začalo po roce 2013, kdy v ní úředníci ministerstva zdravotnictví v éře Leoše Hegera provedli důkladnou kontrolu. Kromě policie se případem zabýval také finanční úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy