U Vítkova unikl chlór, hasiči evakuovali školu

Report
24. 2. 2009 13:40
Opava - Silně jedovatý chlór dnes opět unikl z čističky vody v Podhradí u Vítkova. Tatáž nehoda přitom už včera ohrozila dva lidi, kteří se chemikálie nadýchali.

Chemikálie se tentokrát dostala mimo areál a vytvořila mrak, který se dál šíří po okolí.

Hasiči proto preventivně evakuovali nedaleké učiliště.

"Evakuace proběhla okolo poledne. Od 10:00 jsme se na ni připravovali. Rozhodl o ní krizový štáb města Vítkova," řekl ředitel školy Pavel Vavrla.

Autobusy odvezly studenty do Vítkova. "Pro místní skončila výuka. Ty, kteří jsou ubytováni na našem internátě, jsme přestěhovali do našeho hotelu v centru Vítkova, kde stráví noc," vysvětlil ředitel školy.

Hasiči evakuovali také asi dvě desítky obyvatel domů, které stojí poblíž úpravny.

Dva otrávení už včera

Už včera večer přitom hasiči v čističce zachraňovali dva muže, kteří se chlóru nadýchali.

Zaměstnance úpravny vody a řidiče kamionu preventivně převezli do nemocnice. Jejich stav je stabilizovaný.

Na odstraňování následků úniku chemikálie pracovaly čtyři jednotky hasičů.

Případ byl předán k vyšetření České inspekci životního prostředí a Krajské hygienické stanici v Ostravě.

"K úniku došlo po reakci síranu železitého a chloristanu sodného, když byl na místo čističky dovezen chlór," uvedl mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela.

Jedovatý plyn

Včera ale plyn podle Kůdely neunikl mimo provozovnu. Výpary sráželi hasiči téměř dvě hodiny vodní parou, dokud zbytky chlóru neskončily v záchytné jímce.

Ačkoliv je chlór silně jedovatý a způsobuje poleptání kůže a sliznic, stav obou mužů není vážný.

"Oba tam naštěstí byli jen krátce. Přesto jsme jim na místě podali léky i kyslík. Oba muži zvraceli, dýchali s obtížemi a měli podrážděné oči," uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Dodává, že v minulosti byla při průmyslových haváriích, kdy se do vzduchu dostal chlór, zaznamenána i úmrtí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy