U Vítkova unikl chlór, hasiči evakuovali školu

Report
24. 2. 2009 13:40
Opava - Silně jedovatý chlór dnes opět unikl z čističky vody v Podhradí u Vítkova. Tatáž nehoda přitom už včera ohrozila dva lidi, kteří se chemikálie nadýchali.

Chemikálie se tentokrát dostala mimo areál a vytvořila mrak, který se dál šíří po okolí.

Hasiči proto preventivně evakuovali nedaleké učiliště.

"Evakuace proběhla okolo poledne. Od 10:00 jsme se na ni připravovali. Rozhodl o ní krizový štáb města Vítkova," řekl ředitel školy Pavel Vavrla.

Autobusy odvezly studenty do Vítkova. "Pro místní skončila výuka. Ty, kteří jsou ubytováni na našem internátě, jsme přestěhovali do našeho hotelu v centru Vítkova, kde stráví noc," vysvětlil ředitel školy.

Hasiči evakuovali také asi dvě desítky obyvatel domů, které stojí poblíž úpravny.

Dva otrávení už včera

Už včera večer přitom hasiči v čističce zachraňovali dva muže, kteří se chlóru nadýchali.

Zaměstnance úpravny vody a řidiče kamionu preventivně převezli do nemocnice. Jejich stav je stabilizovaný.

Na odstraňování následků úniku chemikálie pracovaly čtyři jednotky hasičů.

Případ byl předán k vyšetření České inspekci životního prostředí a Krajské hygienické stanici v Ostravě.

"K úniku došlo po reakci síranu železitého a chloristanu sodného, když byl na místo čističky dovezen chlór," uvedl mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela.

Jedovatý plyn

Včera ale plyn podle Kůdely neunikl mimo provozovnu. Výpary sráželi hasiči téměř dvě hodiny vodní parou, dokud zbytky chlóru neskončily v záchytné jímce.

Ačkoliv je chlór silně jedovatý a způsobuje poleptání kůže a sliznic, stav obou mužů není vážný.

"Oba tam naštěstí byli jen krátce. Přesto jsme jim na místě podali léky i kyslík. Oba muži zvraceli, dýchali s obtížemi a měli podrážděné oči," uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Dodává, že v minulosti byla při průmyslových haváriích, kdy se do vzduchu dostal chlór, zaznamenána i úmrtí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy