"U Stalina" opět vzplál věčný oheň. Ztohoven ho zažehli na výročí upálení Jana Zajíce

V podvečer padesátého výročí od sebeupálení studenta Jana Zajíce u bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné znovu vzplál "věčný oheň". Za akcí s názvem "Jen počkej, Zajíci!" stojí umělecká skupina Ztohoven, která například vyvěsila nad Pražským hradem obří rudé trenýrky.
Skupina Ztohoven zapálila na Letné ohně. Video pak zveřejnili na svém facebookovém profilu pod názvem: Jen počkej, Zajíci! | Video: Ztohoven

"Když pomník stavěli, tak to měl být pomník Stalinovi na věčné časy a mělo tam být věčné světlo. Nám přišlo zajímavé a přiléhavé padesátileté výročí od upálení Jana Zajíce, který tento čin spáchal na výročí Velké únorové revoluce, připomenout zapálením věčných světel znovu," řekl Aktuálně.cz mluvčí skupiny Ztohoven Petr Žilka.

Na zapálení ohně ve velkých bronzových mísách použili umělci palivovou směs. Asistenci hasičů nevyužili. "Byli jsme si jistí, že jsme schopni to udělat bezpečně, nehrozilo žádné nebezpečí. Navíc ty mísy byly původně zamýšleny, aby v nich byl oheň," dodal Žilka s tím, že k dispozici měli i hasicí přístroj.

Akce skupiny Ztohoven Jen počkej, Zajíci!
Akce skupiny Ztohoven Jen počkej, Zajíci! | Foto: Facebook Ztohoven

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka uvedl, že u podobných akcí většinou neasistují a ani později k ohni jednotky nevyjížděly.

Z mís skupina před zapálením vytáhla několik pytlů odpadků. "Skoro po okraj byly mísy zaplněné odpadky, tak jsme to vyklidili a roztřídili. Nechtěli jsme tam nechat rozpečený binec, který by se pak obtížně odstraňoval," vysvětlil Žilka s tím, že po zapálení směsi zbyl v mísách jen jemný popel, který se dá snadno vymést.

Název pondělní akce "Jen počkej, Zajíci!" si hraje s tím, že v roce, kdy se student Zajíc upálil, byl v Sovětském svazu natočen kreslený seriál právě s tímto názvem. "Takže Jan Zajíc a Jen počkej, zajíci! slaví výročí v jeden rok. Právě ten východní vítr nám přijde, že sem přináší vůdcovské principy a autoritářské tendence znovu, takže proto ten název," vysvětlil Žilka.

Umělecká skupina Ztohoven se zviditelnila především tím, že v roce 2015 vyvěsila nad Pražský hrad obří rudé trenýrky. Ty později prezident Miloš Zeman nechal spálit.

Prezident Miloš Zeman spálil rudé trenýrky, které skupina Ztohoven vyvěsila nad Hrad:

Prezident svolal novináře k hradní Lumbeho zahradě. Při tiskovém brífinku spálil červené trenýrky. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy