U Památníku Vojna roste nová alej, na výsadbě se podílely rodiny politických vězňů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 11. 2021 21:00
U Památníku Vojna na Příbramsku v sobotu vznikla Alej svobody, vysadili ji rodiny politických vězňů a další dobrovolníci, celkem se jich zapojilo 400. Alej, která je společným projektem města Příbram a Nadace Partnerství, tvoří 11 lip a 89 javorů. První zasazenou lípou, a to přímo v areálu památníku, byl potomek památného stromu.
 Lidé v sobotu sázeli stromy u Památníku Vojna na Příbramsku.
 Lidé v sobotu sázeli stromy u Památníku Vojna na Příbramsku. | Foto: ČTK

Sobotní akce se zúčastnila například pamětnice Libuše Musilová perzekuovaná v 50. letech minulého století a vězněná komunisty, dodnes působí v Konfederaci politických vězňů v Příbrami.

Stromy pro alej dodala firma Pavla Kafky, jehož otec František strávil v příbramském lágru Bytíz 18 měsíců, dalších deset let pak na nucených pracích v ostravských dolech. "Patronkou aleje je Klára Formanová, jejíž otec byl politický vězeň Jiří Stránský," uvedl Kopecký. Stránský byl opakovaně vězněn a odsouzen byl mimo jiné v roce 1953 ve vykonstruovaném procesu za velezradu.

Podle Švehlové se jednalo o nejrozsáhlejší akci sázení ve městě minimálně za posledních několik let. Ve městě každoročně přidávají další místa pro výsadbu zeleně, ale dnešní sázení bylo podle mluvčí organizací, rozsahem i počtem účastníků unikátní, zapojili se i zástupci města včetně místostarostky Zorky Brožíkové (ANO). Lokalitu vybíraly společně městský odbor životního prostředí a příbramského hornické muzeum, jehož pobočkou je Památník Vojna.

Jedná se o čtvrtý ročník této akce k připomínce výročí 17. listopadu, kterou organizuje Nadace Partnerství. První alej byla vysazena v roce 2018 při příležitosti oslav 100 let Československa u Řípu, druhá o rok později při výročí sametové revoluce ve Vestci u Prahy a třetí loni u Šatova na Znojemsku. Nadace každoročně vyhlásí výzvu a z přijatých návrhů komise vybírá ty nejlepší nejen z pohledu myšlenky, ale i ekologie. Kromě historické symboliky přispěje i k zadržování vody v krajině a ochraně půdy před erozí. Nová cesta mezi osadami Vojna a Zavržice poslouží místním i turistům, navazuje na ni několik turistických tras, cyklotrasa a poutnická cesta Via Nova.

Památník Vojna se otevřel v roce 2005 jako muzeum obětí komunismu. Vznikl z bývalého tábora pro německé válečné zajatce, jenž se později přeměnil na tábor nucených prací a vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkářky na MS prohrály i s Maďarskem, o postupu rozhodne boj se Slovenskem

České házenkářky prohrály na mistrovství světa ve Španělsku s Maďarskem 29:32 a ani ve druhém utkání základní skupiny E nebodovaly. Ve čtvrtek v úvodním zápase podlehly Německu.

Svěřenkyně trenéra Jana Bašného dnes s dalším favoritem držely krok do začátku druhého poločasu, pak Maďarky odskočily do rozhodujícího náskoku.

Český celek se v pondělním závěrečném duelu skupiny v přímém souboji o postup do další fáze utká se Slovenskem, které rovněž úvodní dva zápasy prohrálo.

Na světovém šampionátu poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Základní skupina E (Llíria):

Maďarsko - Česko 32:29 (17:15)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 2, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová 2, Stříšková, Franková, Zachová 4, Kovařová 2, Jeřábková 10, V. Malá 4, Holanová 2, Cholevová.

Nejvíce branek Maďarska: Klujberová 11, Kácsorová 4. Rozhodčí: K. Gasmiová, R. Gasmiová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 7:2. Diváci: 1145.

Slovensko - Německo 22:36 (12:17)

1. Německo 2 2 0 0 67:43 4
2. Maďarsko 2 2 0 0 67:58 4
3. ČR 2 0 0 2 50:63 0
4. Slovensko 2 0 0 2 51:71 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tři mrtví, další v nemocnici. Lavina na hoře Lackenspitze zasáhla výpravu

Při výstupu na horu Lackenspitze v rakouském Salcbursku zasáhla lavina jedenáctičlennou výpravu. Podle agentury APA se tak stalo kolem 2. hodiny odpolední, ve výšce asi 2400 metrů nad mořem. Část výpravy zasypala až 4,5 metru hluboko, dva její členy podařilo vyhrabat až po smrti. Třetího s těžkými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice v Klagenfurtu, kde jim však podlehl. Všechny oběti byly mladší 30 let.

Dva další členové výpravy jsou v nemocnici v nedalekém městě Tamsweg. Na záchranné akci se podílelo pět vrtulníků a celkem 120 lidí z horské služby a Červeného kříže.

V oblasti teď na pětibodové škále platí třetí stupeň varování před lavinami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy