U opravných maturit propadla téměř polovina studentů

Tereza Krobová Tereza Krobová
30. 9. 2011 11:01
Kamenem úrazu se stala němčina, kterou neprošlo 59 procent maturantů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V podzimním opravném termínu státních maturit neuspělo 48 procent studentů. Kamenem úrazu se stala zkouška z němčiny, kterou nesložilo 59 procent maturantů.

Opravný termín skládalo celkem 23 000 studentů, 5000 jich na zkoušku ani nedorazilo.

Vyplývá to z výsledků, které v pátek uveřejnilo ministerstvo školství.

"Matematika je bolest státních maturit i celé naší společnosti," poznamenal ke kritickému číslu ministr školství Josef Dobeš.

Matematika je totiž celkově nejméně úspěšným předmětem. Celkově ji nesplnilo 60 procent maturantů. 

Nejúspěšnější zkouškou zůstává maturita z českého jazyka a literatury, kterou v opravném termínu složilo 76 procent studentů. Následuje ji angličtina s 50 procenty.

Podzimní termín snížil neúspěšnost u maturit. Zatímco po jarním termínu se maturity neúčastnilo nebo ji nesplnilo 28 procent, po zářijovém termínu je toto číslo poloviční. 

Po obou termínech tak zkoušku splnilo téměř 90 procent maturantů, kteří se ke zkoušce dostavili.

Dobeš dodal, že maturita se v posledních letech stala masovou záležitostí, ne stupněm kvality. Vysoká úroveň nových maturit má však tuto situaci změnit.

Podle Pavla Zeleného, ředitele CERMATU, jsou špatné výsledky způsobeny zejména špatnou přípravou samotných škol. Viníkem je podle něj tzv. profilová část, která je zcela v režii každé školy.

"Na vině je hluboce neobjektivní hodnocení škol," dodal Zelený. Upozornil, že u 25 škol se neúspěšnost u státní maturity pohybuje nad 70 procenty.

Státní maturitu skládali letos studenti poprvé. Od začátku se proti nim zvedla vlna kritiky jak ze strany politiků a  učitelů, tak i samotných studentů. Všem se nelíbí byrokracie, utajování testů a špatné informace. Po řádném termínu navíc kritici tvrdí, že je maturita příliš lehká.

Příznivci zkoušky ji obhajují s tím, že státní maturity na rozdíl od těch klasických umožňují porovnávat výsledky studentů ze středních škol po celé republice. To by mělo při výběru studentů pomoci nejen vysokým školám, ale i potencionálním zaměstnavatelům.

Státní maturita také poprvé přichází s tzv. dvouúrovňovým systémem. Žáci si tak mohou vybrat ze dvou obtížností.

Zatím je povinná zkouška z českého jazyka a z volby mezi matematikou a jedním cizím jazykem. Příští rok již bude zkouška z cizího jazyka povinná.

Možnost výběru pro třetí povinnou zkoušku bude mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou. Další podoba maturit se nezmění minimálně dva roky.  

 

Právě se děje

před 16 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy