U Olomouce se ve vzduchu srazily dva ultralighty. Jeden z pilotů zemřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2016 10:22
Na Olomoucku se v sobotu ve vzduchu srazila dvě ultralehká letadla. Při nehodě zemřel pětašedesátiletý pilot, další dva muži z druhého ultralightu byli zraněni. Okolnosti nehody řeší policie a letecká inspekce. Škoda byla vyčíslena na čtyři miliony korun. Pro zraněné přiletěl zdravotnický vrtulník.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Olomouc – U Dlouhé Loučky na Olomoucku se srazila v sobotu večer dvě ultralehká letadla. Při nehodě zemřel pětašedesátiletý pilot, další dva muži z druhého ultralightu byli zraněni. Škoda je vyčíslena na čtyři miliony korun. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a letečtí inspektoři, řekl krajský policejní mluvčí František Kořínek.

Nehoda se stala v 18:50, policie o ní informovala až v neděli. "Stroje se srazily z dosud přesně nezjištěných příčin nad polem mezi obcí Dlouhá Loučka a místní částí Plinkout. Nehodu oznámil pilot třetího letounu, který letěl společně s havarovanými stroji. Po střetu obě letadla havarovala do pole," uvedl policejní mluvčí. Při neštěstí zemřel pětašedesátiletý pilot jednoho z letadel, dvoučlenná posádka druhého letounu, muži ve věku 60 a 68 let, byli se zraněními transportováni do nemocnice.

Podle mluvčího záchranné služby Zdeňka Hošáka na místě zasahovala posádka letecké záchranné služby s vrtulníkem. "V jednom z havarovaných ultralightů bezprostředně po pádu zahynul pilot stroje. Při nouzovém přistání druhého z letadel došlo ke zranění dvou mužů. U obou pacientů došlo k vážným poraněním oblasti páteře a po ošetření byli oba muži přepraveni k navazující péči na oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci," řekl Hošák.

Kvůli nehodě přijeli na místo také inspektoři Letecké amatérské asociace, zástupci Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod a České inspekce životního prostředí. Příčiny, okolnosti i míra zavinění letecké nehody se vyšetřují, dodal Kořínek.

Letecká nehoda se v Olomouckém kraji odehrála také minulou sobotu, kdy u Uničova na Olomoucku nouzově přistál ultralehký vrtulník. Pilot musel přistát mimo letiště zřejmě kvůli technické závadě. Stroj se při dosednutí do pole převrátil na bok, pilot se při manévru zranil.

Během letošního roku zasahovali záchranáři také při nehodách rogalistů a parašutistů. V květnu u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se zranil při přistání jednačtyřicetiletý pilot rogala. Muž nezvládl přistávací manévr a zavadil špicí stroje o pole. Na začátku srpna přistál na stromě ve výšce 30 metrů v části Loučné nad Desnou na Šumpersku parašutista. Přijeli mu pomoct hasiči, ze svízelné situace se ale nakonec dostal sám. Neplánované přistání nakonec přečkal bez zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy