Facka dívce ho stála místo strážníka, v minulosti dostal medaili za záchranu života

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 7. 4. 2020 21:17
O žádném jiném městském policistovi se v Česku nyní nemluví víc. Sociálními sítěmi zahýbalo video, na kterém strážník při služebním zákroku v pražských Řepích udeřil devatenáctiletou ženu. Dotyčná spadla na zem. Strážníka stál úder práci. Deník Aktuálně.cz zjistil, že teď už bývalého městského policistu o několik let dříve ředitel pražských strážníků Eduard Šuster vyznamenal za záchranu života.
Teenagerka dostala od policisty facku | Video: Facebook / Tereza Smažinková

"Událost se odehrála v chladném zimním měsíci. V Centrálním parku na Stodůlkách byla nalezena třicetiletá žena oděná ’na lehko’. Ležela na zemi bez známek života. Strážníci jí zprůchodnili dýchací cesty a zahájili resuscitaci. Životní funkce se jim podařilo zanedlouho obnovit, uložili ji do stabilizované polohy a svými svršky ji zajistili proti chladu," objevilo se na profilu pražské městské policie na sociální síti Facebook v červenci 2017.

Příspěvek pokračuje tím, že oba strážníci pomohli ženu přinést k přivolané záchrance na nosítkách. Vůz se na místo nemohl kvůli terénu dostat. Oba muže ve službě vyznamenal onoho července před třemi lety ředitel Městské policie hlavního města Prahy Eduard Šuster medailí I. stupně za záchranu života.

Jedním ze dvou oceněných strážníků byl nyní padesátiletý Jiří Laštovka. Podle zjištění Aktuálně.cz to byl on, kdo dívku minulý týden srazil úderem na zem. V pondělí se s ním vedení městské policie dohodlo na rozvázaní pracovního poměru. "Kdyby mě takhle někdo provokoval, řekl mi to samé, co ona mně, a v téhle situaci, kdy člověk neví, co od koho kde chytí, tak bych to udělal znovu," řekl Aktuálně.cz propuštěný strážník.

Strážníky jsme neuráželi

K incidentu došlo uplynulý čtvrtek na rozhraní pražských městských částí Řepy a Zličín. Skupina čtyř mladých lidí včetně devatenáctileté dívky seděla u rybníka. Někdo z místních na ně zavolal městskou policii. Porušovali nařízení ministerstva zdravotnictví, které zapovídá se venku shromažďovat ve více než dvou lidech. U rybníka popíjeli a měli sundané roušky. Porušení zákazu na místě řešilo pět strážníků.

Udeřená dívka na svém profilu na sociální síti Facebook zveřejnila video z události v neděli. Přiznává, že s přáteli neměli na místě být, a chápe, že je strážníci vykázali. "Všechno tedy probíhalo v pořádku, dokud strážníka jeden z kamarádů nekonfrontoval s tím, že jsou tam taky ve více lidech a ani nedodržují odstup," popisuje, jak se situace vyhrotila.

Dotyčného kvůli jeho průpovídce údajně Laštovka udeřil pěstí. Dívka se měla svého kamaráda slovně zastat. Od strážníka dostala facku a skončila na zemi. "Strážníkovu fyzickému napadení nepředcházela z naší strany absolutně žádná agrese, slovní urážení nebo snad zasahování do jeho osobního prostoru," uvádí dívka. Součástí jejího příspěvku je video, jež trvá třiatřicet vteřin.

Ocenění za záchranu života dostali Jiří Laštovka a Ivan Fryč (vpravo) v červenci 2017. Oba se účastnili minulý týden zákroku, při němž Laštovka udeřil mladou ženu.
Ocenění za záchranu života dostali Jiří Laštovka a Ivan Fryč (vpravo) v červenci 2017. Oba se účastnili minulý týden zákroku, při němž Laštovka udeřil mladou ženu. | Foto: Městská policie Hlavního města Prahy

Záznam začíná úderem od Laštovky. Končí tím, jak si ve stoje facku vyříkávají. Mladá žena strážníkovi vyčítá nedostatek profesionality. Laštovka oponuje, že ho neměla urážet. V tu chvíli záznam končí. Není jasné, co úderu předcházelo. Laštovka pro Aktuálně.cz odmítl, že by někoho udeřil pěstí. Dotyčného člena skupiny podle svých jen odtáhl za bundu pryč, aby ho dostal z blízkosti své a svých kolegů.

Nebyla to facka, ale úder do ramene

"Já jsem ho odstrčil, protože byl pod vlivem alkoholu a měl roušku pod bradou," vysvětlil, že se tím chtěl chránit. Dotyčná dívka se k němu následně měla přibližovat, provokovat ho a se sexuálním podtextem ho urážet. Laštovka se fyzicky ohradil. "Nebyla to facka, byl to úder do ramene, abych ji od sebe odstrčil. Pořád ke mně lezla. Nevím, co tím sledovala. Už jsem na ni neměl nervy," vysvětluje.

Ze záznamu se ale zdá, že Laštovka úder vedl ve výšce dívčiny tváře. Stejně tak je slyšet zvuk typický pro facku, bývalý strážník si ale trvá na svém. "Já vám říkám, jak to je. Podívejte se, má brýle. Kdybych jí dal facku, tak si myslím, že bych jí ty brýle poškodil. Anebo by se za tu tvář držela," vysvětluje Laštovka, který službu u pražské městské policie začal v roce 1995.

Selhání odmítá. Na argument, že by měl jako představitel veřejné moci, z níž těží svou autoritu, obdobný konflikt vyřídit bez fyzických projevů síly, navíc vůči zjevně drobnějšímu člověku, nepřistupuje. "A to jsem se měl na to vys.at? Na svou práci? Měl jsem tam být s rukama v kapsách, ať si po mně skáčou?" vysvětluje svůj pohled.

Člověk se o sebe bojí

Úder vůči dívce vedený údajnou snahou dostat ji od sebe dál, ačkoliv si ránu posléze vysvětlují z několika centimetrů od sebe, vychází prý ze zvýšené starosti o své zdraví. Letos v únoru regionální média informovala, že na Zličíně plivla žena se žloutenkou strážníkovi do oka. Laštovka Aktuálně.cz potvrdil, že poplivaným byl on. Průběžně kvůli tomu chodí na testy na žloutenku.

"Člověk se o sebe bojí, snaží se chránit. Pak vás někdo vyprovokuje poměrně dost lehce. Žiju s tchyní, která je v pokročilém věku. Mám nevlastní dceru, která je v jiném stavu. Nedovolím nějaké dívce, která si myslí, že spasí svět, aby mě ohrožovala," popisuje. Čím se bude profesně zabývat dál, zatím netuší. "Během čtrnácti dnů si to musím rozmyslet, chtěl bych příští měsíc začít něco někde dělat," dodává.

Městská policie na incident zareagovala nekompromisně. S Laštovkou se dohodla na ukončení pracovního poměru, od pondělí už není strážník. "Je zcela evidentní, že strážník selhal, vyhrocenou konfliktní situaci profesně nezvládl, a navíc jednal v rozporu se zákonem. Jeho jednání je pro nás naprosto neakceptovatelné a veřejnosti se za něj ještě jednou omlouváme," uvedla městská policie v prohlášení.

Její reakce je nezvykle prudká. V jejích řadách, byť ho vedení stáhlo z ulice, zůstal strážník, který při vyklízení squatu zlomil jednomu člověku ruku obuškem. Z ulice nechalo ředitelství stáhnout i čtyři strážníky, kteří byli na místě s Laštovkou. Převedlo je na práci v budově útvaru vzdělávání městské policie v Praze 8. Podle zjištění Aktuálně.cz je mezi nimi i Ivan Fryč. Jde o onoho druhého strážníka, který vedle Laštovky dostal zmíněnou medaili za záchranu života.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy