U maturity v opravném termínu propadlo 44 % studentů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2014 17:25
V prvním termínu pak zkoušku nezvládlo 39 % středoškoláků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Maturitní testy v podzimním termínu nezvládlo 44,2 procenta středoškoláků, kteří je opakovali nebo nahrazovali. V případě maturantů, kteří skládali zkoušku v řádném termínu, neuspělo 38,7 procenta.

V případě řádného termínu znovu dopadla nejhůře matematika, v jejímž testu neuspělo 47,2 procenta maturantů. Informoval o tom mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Jan Pohanka. Loni na podzim opravný test nezvládlo 42 procent žáků.

V opravném termínu skládalo nejvíce maturantů zkoušku z matematiky. Dostavilo se jich 6296, přičemž 43,3 procenta z nich propadlo. Ještě vyšší neúspěšnost byla při opravném testu z českého jazyka a literatury, který psalo 1940 maturantů. Ten nezvládlo 53,4 procenta maturantů.

Opravné testy z cizího jazyka psalo celkem 2095 žáků, z nichž 765 neuspělo, což představuje neúspěšnost 36,5 procenta. Nejhůře dopadly ruština a němčina, z nichž opravný test nezvládlo přes 40 procent zúčastněných. V angličtině bylo neúspěšných 34,8 procenta maturantů.

V případě opravných maturit se nejedná pouze o žáky, kteří se o maturitu neúspěšně pokoušeli na jaře. Každý maturant má totiž nárok na celkem tři pokusy (řádný a dva opravné), přičemž maturitu musí vykonat nejdéle pět let po absolvování posledního ročníku středoškolského studia.

V řádném termínu na podzim konali maturitní zkoušku studenti, kteří k ní na jaře nebyli připuštěni a v létě je čekal reparát nebo zkouška nezbytná pro dodatečnou klasifikaci.

V matematice neuspěla půlka

Z matematiky z nich neuspěla téměř polovina, z češtiny a cizího jazyka to byla zhruba pětina. Z cizích jazyků přitom podobně jako na jaře dopadla nejhůře němčina, jejímž testem neprošlo 34 procent prvomaturantů.

Bylo podáno 22 235 přihlášek k didaktickým testům, ale nakonec jich bylo napsáno 18 114. Někteří maturanti přitom měli skládat zkoušky z obou povinných předmětů, tedy češtiny i cizího jazyka, nebo matematiky.

Patnáct procent z více než 15 tisíc středoškoláků, kterých se to týkalo, se didaktického testu nezúčastnilo, uvedl Cermat v tiskové zprávě.

Čeština se výrazně zhoršila

Podzimní termíny maturit tradičně mají výrazně horší výsledky než jarní. Úspěšnost maturantů je totiž výrazně rozdílná na jednotlivých typech škol. K opravným testům tak míří především studenti ze vzdělávacích institucí, pro něž je státní maturita náročná.

Například na jaře na gymnáziích nezvládlo státní maturitu jen 3,3 procenta prvomaturantů, zatímco na nástavbách, které byly na opačném konci spektra, to bylo 44,8 procenta.

Výrazné zhoršení letos přišlo v testu z českého jazyka a literatury. Loni u něj i v opravném termínu propadly 17,3 procenta maturantů, tentokrát to byla více než polovina. V matematice se naopak úspěšnost při opravných maturitách oproti loňsku zlepšila, na podzim 2013 ji nezvládlo 52 procent studentů.

Jarní termín maturitních zkoušek letos dopadl nejhůře od jejich zavedení v roce 2011. Společnou část nezvládlo 18,7 procenta z těch, kteří ji vykonávali poprvé.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy