U kolejí ve Studénce se tlačí auta. Kraj zaplatí hlídku

Jiří Hloušek
25. 9. 2008 19:20
Roční dozor městské policie přijde na 1,5 milionu korun
Tady býval most, teď je tu zákaz vjezdu
Tady býval most, teď je tu zákaz vjezdu | Foto: Ondřej Netočný

Studénka - Moravskoslezský kraj schválil jeden a půl milionu korun jako jednorázový příspěvek na stálý dozor u přejezdu vzdáleného necelý kilometr od místa, kde v srpnu narazil vlak do trosek zříceného mostu.

"Dotace je určena ke zvýšení bezpečnosti na železničním přejezdu, který křižuje koridorovou trať Přerov-Bohumín," sdělil první náměstek hejtmana Pavol Lukša.

"Finanční podpora zajistí stálý dohled policejních orgánů na železničním přejezdu, přes který po pádu mostu projede dvakrát více vozidel. Na mzdy strážníků Městské policie Studénka by mělo přijít 1,1 milionů korun a za dalších 400 tisíc se pořídí hlídkové vozidlo," dodal.

Auta tu čekají v kolonách desítky minut a nervozita neukázněných řidičů i nepřehledná situace na přejezdu potom vedou k nebezpečným situacím. Lukša schválení mimořádné dotace navrhl krajské radě koncem minulého týdne.

Více čtěte: Ve Studénce hrozí další neštěstí. Kraj zaplatí hlídky

Danajský dar? Strážníků je nedostatek

Starosta Studénky Ladislav Honusek totiž žádal kraj o pomoc osobně i otevřeným dopisem. "Bereme každou korunu, která zlepší život v obci," kvitoval nyní dotaci.

"Na jednu stranu je to tak trochu danajský dar, máme pouze jedenáct městských policistů. Již třikrát proběhlo výběrové řízení na nového člena - neúspěšně," komentuje situaci městské policie .

Starosta upozornil deník Aktuálně.cz na problém přejezdu měsíc po vlakovém neštěstí. Státní policie uvedla, že nedokáže přejezd hlídat.

"Nemáme dost lidí, abychom u přejezdu hlídkovali dvacet čtyři hodin denně jen proto, že jsou řidiči neukáznění," řekla tehdy mluvčí policie v Novém Jičíně Miroslava Michálková Šálková.

Čtěte o problému: Ve Studénce hrozí další neštěstí. Policie to neřeší

Honusek ve čtvrtek uvedl, že problémy na přejezdu přetrvávají. "Nejsou již tak časté, lidé si začali nebezpečí uvědomovat a dodržují větší rozestupy."

Přejezd pohlídá městská policie

Stálý dohled na provoz u železničních závor dostane na starost Městská policie Studénka. Namátkový dohled a případnou odbornou pomoc pak státní policie.

Zřejmě tak půjde o nejvíc zabezpečený silniční přejezd kolejí u nás - nyní jej hlídají semafory, závory a informační cedule, které předminulý týden instalovala stavební firma ODS. Brzy přibude i hlídka.

Městem projíždějí vinou zříceného mostu a objížďky tisíce aut denně a jediným místem, kudy se mohou dostat přes železniční koridor, je mimořádně přetížený přejezd.

Svědci potvrdili, že auta opakovaně zůstávají mezi závorami a k neštěstí zatím nedošlo jen shodou příznivých okolností. Vlaky tudy projíždějí rychlostí dosahující až 140 kilometrů v hodině.

Opakovaná rekonstrukce mostu by měla být dokončena do roka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy