U dálniční policie mají do roku 2025 přibýt stovky míst, důvodem je vyšší provoz

ČTK ČTK
20. 7. 2019 12:12
Do roku 2025 by mělo v dálničních odděleních Policie ČR přibýt 750 služebních míst. Během příštího roku by mělo přibýt 231 míst na stávajících oddělení a dalších 34 pro postupné obsazení nových oddělení Droužkovice, Borek a Napajedla. V současnosti je u dálniční policie 591 obsazených systemizovaných služebních míst. Návrh rozvoje dálničních oddělení připravilo ministerstvo vnitra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

V Česku je v rámci policie zřízeno dvacet dálničních oddělení a jedno oddělení silničního dohledu na úrovni dálničního oddělení, píše se v důvodové zprávě materiálu.

Koncepce do roku 2020 původně počítala s navýšením na 634 míst. Od doby, kdy byla koncepce připravena, se ale podle návrhu situace na českých dálnicích změnila. V červenci 2016 například přibylo dálniční oddělení ve Vysokém Mýtě. Od ledna 2016 se také většina dosud rychlostních silnic přeměnila v dálnice a délka dálniční sítě se zvýšila na 1222,7 kilometru.

Mezi dalšími důvody pro navýšení počtu míst předkladatelé zmiňují budování nových dálničních úseků nebo zvyšování intenzity silničního provozu. Ta na dálnicích podle návrhu od roku 2010 vzrostla o 45 procent.

Nejvíce míst přibude na Vysočině

Nejvíce služebních míst by po navýšení mělo být na dálničním oddělení Velký Beranov na Vysočině. V kraji se totiž podle materiálu nachází jeden z nejrizikovějších úseků dálniční sítě, úsek dálnice D1. Počet míst by se měl navýšit o 21 na 77 míst.

Předpokládané náklady na navýšení služebních míst, včetně provozních výdajů a vybavení, odhaduje materiál na téměř tři miliardy korun do roku 2025. Roční výdaje od roku 2026 by se pak měly pohybovat pod 700 miliony korun. V návrhu se také počítá se zřízením čtrnácti pracovních míst pro všechna nově zřizovaná dálniční oddělení.

Dálniční oddělení patří pod odbory služby dopravní policie krajských ředitelství. Plní úkoly na dálnicích a vybraných silnicích, zejména dohlíží na bezpečnost a plynulost dálničního provozu. Dálniční policisté také odhalují trestné činy a přestupky, spolupracují i s dalšími útvary policie.

 

Právě se děje

před 18 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy