Tyto děti zmizely beze stop. Čekání na zprávu trvá roky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 10. 2010 18:41
Pátrání po devítileté Anně Janatkové oživuje staré příběhy zmizelých dětí

Praha - Uprchlíci z dětských domovů a ústavů, děti unesené vlastními rodiči, oběti zločinců či jen nešťastné náhody.

Celé Česko teď sleduje případ pohřešované devítileté Aničky z Prahy a policie připomíná, že počty pohřešovaných dětí v posledních letech výrazně narostly.

Policisté loni pátrali celkem po 8559 dětech, které zmizely, utekly od rodičů nebo z výchovného zařízení. Pro srovnání v roce 2000 bylo hledáno "jen" 5581 dětí. Za uplynulých 9 let se počet pohřešovaných dětí navýšil o 53 %.

Většinu případů se policejním pátračům podaří objasnit, jsou ale i fotografie dětí, které už v databázích pohřešovaných visí víc než deset let. Po dvaceti letech budou vymazány.

Karolína Planá - pohřešovaná 14 let

Foto: Aktuálně.cz

V červnu 1996 se na Bruntálsku ztratila tehdy čtyřletá Karolína Planá. Ačkoli policie její tělo nikdy nenašla, za vraždu dcery byl v roce 2000 odsouzen Jaroslav Planý. Dostal třináct let vězení. U soudu prohlásil, že je nevinný a jeho dcera byla unesena.

Policie před časem prověřovala možnost, jestli se Karolína neobjevila v brněnském Klokánku jako dívka Anička, později se ale ukázalo, že se za dívku vydává dospělá Barbora Škrlová.

Ivana Košková - pohřešovaná 13 let

Foto: Aktuálně.cz

Absolutně beze stopy zmizela v létě roku 1997 čtrnáctiletá školačka z Příšovic Ivana Košková.

Jela na kole z Příšovic k tetě do Svijanského Újezdu. Ztratila se na cestě dlouhé tři a půl kilometru, navíc v den, kdy se cestou ze Svijanských slavností vracelo mnoho lidí. Nikdo si ale ničeho nevšiml.

Policie starý případ několikrát otevřela, ovšem bez úspěchu.

Jan Nejedlý - pohřešovaný 12 let

Foto: Aktuálně.cz

Z Jana Nejedlého z pražského Podolí se stal symbol zmizelých dětí u nás. Za posledních 20 let je to v Praze jediné pohřešované dítě, u kterého se policii nepodařilo vypátrat jeho osud. Ztratil se v lednu 1998, když mu bylo devět let. Policie ví, že si inkriminovaný den odešel hrát za kamarádem, domů už se ale nikdy nevrátil.

"Tehdy po chlapci pátraly stovky lidí, psi a vrtulník s termovizí. Potápěči prohledávali Vltavu. Rodiče sice dostali řadu tipů, ale nic se nepotvrdilo," připomněl pro časopis Týden pátrání jeden z policistů, který je nyní již ve výslužbě.

Všechny stopy po Honzíkovi končily v Podolské ulici, policie tak dospěla k závěru, že byl unesen v autě.

Jan Štefuca - pohřešovaný 5 let

Foto: Aktuálně.cz

Jana Štefucu hledá policie už od března 2005. Zatím bez úspěchu.

Před zmizením žil chlapec na Chomutovsku. Policie má k dispozici jeho starou fotografii. V době, kdy Honzík zmizel, byl hubený. Oči má hnědé, stejná je i barva vlasů.

Policie má podezření, že chlapec spadl do vody a utopil se.

Tereza Chrápavá - pohřešovaná 1,5 roku

Foto: Aktuálně.cz

Případ Terezky je jedním z těch, které policii v poslední době sužují - únos dítěte jedním z rodičů. Únos Terezky nahlásil její otec, podle jeho výpovědi mu ji v březnu 2009 vytrhli dva neznámí muži, matka měla vše z povzdálí pozorovat. Policie dál po dítěti pátrá. Celou věc už ale nevyšetřuje jako únos s odůvodněním, že matka nemůže unést vlastní dítě.

"Jsou to děti, které si odveze jeden z rodičů do zahraničí bez udání místa jejich pobytu. Nekomunikuje s druhým rodičem. V podstatě si vyřizují nevyřešené problémy mezi sebou přes své děti a vůbec neuvažují o tom, že to na psychice dítěte může zanechat nevyléčitelné stopy," říká Pavla Kopecká, mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Podobný je i případ Viktorie Kulhánkové, která zmizela společně s matkou a jejím druhem. Otec po ní pátrá už od února 2008.

Policie žádá občany, aby veškeré informace o pohřešovaných dětech sdělili na linku 158, případně nejbližší služebně Policie ČR, nebo poslali e-mail na adresu operačního oddělení Policejního prezidia: [email protected].

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy