Týrání s námi nespojujte, žádal šéf Hnutí Grálu online

Lenka Smyčková
28. 5. 2008 12:15
Artur Zatloukal nejen o případu brněnského otrokáře

Brno - Hnutí Grálu se hlasitě distancovalo od případu "brněnského otrokáře". Představitelé hnutí musí již potřetí v posledních letech čelit spojování s trestnou činností, a to se jim nelíbí.

V úterý policisté odhalili případ čtyřiasedmdesátiletého muže z Brna-Řečkovic, který - inspirován myšlenkami Hnutí Grálu - k sobě podle zjištění policie připoutal pět cizích žen. Nechal je pracovat na stavbě domu a ve vinohradu, nedával jim jíst, připravil je o majetek.

Čtěte více: Důchodce se jmenoval vůdcem, ženy mu otročily 20 let

"Je to psychicky narušený člověk, zřejmě nenormální, pro kterého je věroučné pozadí jen zástěrkou," odsoudil muže vedoucí Hnutí Grálu v Česku Artur Zatloukal.

Hnutí Grálu

  • Vzniklo ve 30. letech minulého století a vychází z učení německého mystika Oskara Bernhardta, který se sám nazýval Abd-ru-shin.
  • Hnutí má v Česku přes tisíc příznivců
  • Souběžně s Hnutím Grálu existují ve většině zemí také právnické osoby, které spravují zařízení a majetek Hnutí a zastupují ho vůči veřejnosti a státu. V České republice je to Nadace Hnutí Grálu.
  • Předsedou správní rady této nadace je v Česku Artur Zatloukal starší

Přiznal, že o muži, jímž je podle zjištění novinářů Jiří Adam, v minulosti slyšel.

Artur Zatloukal odpovídal od jedenácti hodin online na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Mohli jste se ho sami zeptat na vše, co vás v souvislosti s hnutím a jeho případným spojením s kriminálními případy zajímá.

"Slyšel jsem, že kolem něj existuje uzavřená skupina. S námi ale nekomunikovali," uvedl o případu "brněnského otrokáře" Zatloukal. Podobných skupin může podle něj být v Česku určitě víc. "Nejsme vojenská organizace. Můžeme se od takových lidí distancovat, ale ne je zakázat," dodal.

Kniha Poselství Grálu, ze které hnutí vychází, podle Zatloukala přímo vyžaduje samostatné smýšlení člověka. A to s sebou nese riziko chybného názoru.

Odpovědi Artura Zatloukala čtěte zde:

Odpovězeno: 28. 05. | 11:03Autor: marek

Otázka: Vysvětlete mi prosím, jaké jsou základní myšlenky Vašeho učení - stručně a jasně, bez pánbíčkářských frází.

Artur Zatloukal: Odpovědi najdete na našich webových stránkách www.hnuti.gralu.cz. Stručně a jasně, bez pánbíčkářských frází.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:08Autor: Šedá E.

Otázka: A není to náhodou tak,že se distancujete až když vyjde najevo trestná činnost?Vaše skupiny nespolupracují,ani se nescházejí?Jaká je vůbec organizační struktura?

Artur Zatloukal: Není. Dopis J. Škrlovi je dvanáct let starý. Spolupracují, scházejí, setkání je užitečná věc, ale není to povinností. Ve světě existuje Mezinárodní hnutí Grálu, u nás je zemský vedoucí a několik místních vedoucích kruhů; nejjednodušší možná struktura, aby Hnutí mohlo fungovat.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:12Autor: IK

Otázka: Aky vplyv bude mat tato dalsia "vyfabrikovana medialna kauza" na cinnost Hnutia Gralu v CR? Verejna mienka ovpyvnovana "mainstream" mediami je negativne ladena voci HG a vacsina ludi samostatne nerozmysla...

Artur Zatloukal: V podstatě žádný. S trestnou činností nás spojují jen některá media; religionisté i policie má jasno v tom, že týrání a jiné excesy nepatří do našeho učení ani do našich praktik. "mainstream" lidé nás proberou u piva, a ti, co samostatně myslí, mají o jednu příležitost víc udělat si pravdivý názor.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:17Autor: Vrána

Otázka: Jste bohatý? A nemyslím duševně...

Artur Zatloukal: Považuju se za obyčejného člověka, i duševně, i co se týče majetku. K 65. narozeninám jsem dostal trojbarevnou tužku, k vánocům holicí strojek. Z obojího mám radost.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:20Autor: Aneta

Otázka: Jste nebezpecny clovek, vite o tom?

Artur Zatloukal: Nejsem, nevím. Asi máte o mně zkreslenou představu, možná si myslíte, že pravidelně týrám důchodkyně. Jediný důchodce, kterého pravidelně týrám, jsem já sám, a to nemírnou prací.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:34Autor: Vojta

Otázka: Není vaše sekta založena jen na kultu osobnosti a psychické manipulaci jakýmsi "vůdcem"? Např. Ježíš o sobě nikdy otevřeně neprohlašoval, že je Bůh či spasitel (pokud se nemýlím) a působil co možné nejskrytěji. Asi věděl, že by mohlo vzniknout něco podobného jako vaše hnutí..

Artur Zatloukal: Není. Sám autor Poselství Grálu kult osobnosti odmítal a požadoval zaměření na učení samé - ať přijetí, nebo odmítnutí - a ne na jeho osobu. Ježíš sám prohlašoval např. Já jsem cesta, Pravda a život... chcete-li pomoci lidem a trápí vás to, nemůžete se schovávat a "stavět svíčku pod kbelík". Řekl bych, že vlastností Hnutí je naopak volnost, otevřenost a důraz na osobní svobodě jednotlivce. To je opak kultu osobnosti a psychické manipulace.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:37Autor: Vendy

Otázka: A myslíte si, že se v dohledné době objeví další podobná kauza a čistě náhodou svázaná s Hnutím Grálu? Děkuji za odpověď.

Artur Zatloukal: Nevím, nemám jasnovidné schopnosti. Zato znám v Hnutí spousty lidí, kteří se chovají normálně a poctivě se snaží být užitečnými lidmi ve svém okolí. Kdyby se z každého z nich udělala pozitivní kauza, to by bylo popsaných stránek.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:43Autor: Standa

Otázka: o co vlastne ve vasem uceni jde.Proc laka pochybne lidi a jak minite proti podobnym pripadum bojovat

Artur Zatloukal: OČ jde, najdete na našich webových stránkách www.hnuti.gralu.cz. Pochybné lidi bych dokázal spočítat na prstech, takže až tak moc jich zase neláká. Od roku 1989 se u nás prodalo asi 40 000 Poselství Grálu, nepočítaje v další literaturu, to znamená že by se podle Vás v našem národě někde potloukalo hezkých pár tisíc pochybných lidí vinou Poselství. Ale není tomu tak. Bojovat? Nejsme vojenská organizace, trestající neplnění rozkazů, můžeme se jen distancovat od lidí, evidentně popírajících myšlenky Poselství. Jestli to dělají, je to jejich věc, ale nemají právo se k nám hlásit nebo dělat ostudu něčemu, co sami ignorují.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:50Autor: katka

Otázka: nejsem žádný přivrženec hnutí grálu. Nicméně, kdo v této zemi dělá něco jiného než sedí každý večer u telenovely a celý den to řeší, je z pohledu většiny národa divný a nejspíš člen sekty. Protože jsem z tohoto pohledu taky člen sekty zdravím Vás a držím palce

Artur Zatloukal: Děkuji, Katko. Přeju Vám i jiným vnitřní živost v každodenním životě; ať už vyznáváte jakýkoliv světonázor. Na to naše člověčí společnost stůně. Víra má být živá a pravdivá; živý člověk nevydrží bez pohybu, to sama víte, a kdo hledá, najde.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:52Autor: alah

Otázka: Jak se díváte na existenci vesmírné flotily Aštara Šerana za měsícem? Jinak řečeno, co si myslíte o učení pana Iva A Bendy o Vesmirnych lidech?

Artur Zatloukal: Naprosto je s ním nesdílíme. Nečekáme na přílet žádné flotily, každý máme začít s prací hned a u sebe. Tak pomůže i svému okolí a třebas maličkým dílem i národu.

Odpovězeno: 28. 05. | 11:55Autor: sss

Otázka: ...jak ziskavate majetek, napr. Budovy, ktere se potom jmenuji Kralostvi Gralu nebo tak nejak. videl jsem par takovych budov. kdo je vlastnikem takoveho Kralostvi?

Artur Zatloukal: Příspěvky lidí, kterým to leží na srdci a chtějí dobrovolně přispět. Nikdy jsme k tomu nikoho nenutili. Místnosti pro pobožnosti se jmenují stánky světla. Vlastníkem je Nadace Hnutí Grálu v České republice.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:09Autor: Lupin

Otázka: víte co se skrývá pod pojmem Grál?
pokud ano, tak k čemu hnutí?
máte pocit, že vaše názory si zaslouží linkovat druhým život a myšlení?

Artur Zatloukal: Ano, něco o něm najdete na našich webových stránkách www.hnuti.gralu.cz, zbytek v Poselství Grálu. Hnutí se považuje za pomocníka v uzrávání jednotlivých lidí, a to tam, kde o to lidé sami stojí. Máte-li otázky a chcete si pohovořit, můžeme se sejít; jestli setkání Vy sám nepotřebujete, není proč se scházet. O linkování tady není řeč. Máme však názorové mantinely, pocházející v podstatě z Poselství Grálu. Mám ale pocit, že právě pan Adam, kterého se kauza týká, by nějaké linkování dost potřeboval.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:14Autor: venca

Otázka: Může člen vaší sekty kandidovat na hejtmana?

Artur Zatloukal: 1. Může, žijeme v občanském státě. Kdyby byl post hejtmana vázán na náboženské přesvědčení, nemohl by jej vykonávat ani pan Juránek, křesťanský demokrat.
2. člen - nemáme regulérní členství.
3. sekty - nemáme znaky sekty. Nevymýváme mozky, netýráme lidi, neobíráme je o majetek, přejeme jim samostatnost.
4. kandidovat - podstatná je poctivost a schopnosti. Jestli je to čestný člověk, ať tu práci dělá.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:20Autor: ViK

Otázka: Jak psala Katka .. kdo nejde s davem a snaží se jít svou cestou, je z pohledu ostatních divný, blázen a někdy nebezpečný. Přeji Vám pevné nervy při odpovídání na všechny ty dotazy a šťastnou ruku při volbě slov.

Artur Zatloukal: Díky, ViKu!

Odpovězeno: 28. 05. | 12:21Autor: nebula

Otázka: ...smotnete obcas brcko..?

Artur Zatloukal: Nikoliv, Sire!

Odpovězeno: 28. 05. | 12:28Autor: Marcelus

Otázka: Pan Dvorský také vychází z Vašeho učení?

Artur Zatloukal: Ne. Koupil si v roce asi 1992 knihu Poselství Grálu a spolu se svými psychicky chorými představami si vyrobil jakousi šílenou názorovou motanici. Nikdy nepatřil ke Hnutí Grálu. Myslil jsem si tehdy, že v národě nenajde ani jednoho člověka, ochotného vzít ho vážně, ale zmýlil jsem se, pár desítek se našlo. Psychotik si promítne svou chaotickou konstrukci do všeho, čím se zabývá; kdyby byl nevěřící, asi by pracoval s nějakými neviditelnými paprsky. Pokud budete někdy číst jeho knihu ve fialovém obalu, vezměte si předem živočišné uhlí.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:33Autor: Michal

Otázka: K čemu je to Vaše hnutí dobré?

Artur Zatloukal: Jsme volným společenstvím čtenářů Abd-ru-shinovy knihy Poselství Grálu. Jsme dobří pro ty, kdo mají potřebu nebo přání se scházet, stýkat nebo sdružovat. Cílem je ale v každém případě samostatnost každého člověka v názorech a postojích. Ta nezávisí na tom, jestli nás vyhledá nebo ne. Ale vadí nám, když ve své samostatnosti "ujedou", třeba protože nejsou pychicky normální, a přitom dělají ostudu Poselství a Hnutí. Naštěstí jich není moc.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:43Autor: polluxtct

Otázka: Dostavil se u Vás někdy pocit,že se subjektivní vnímání reality pana Oskara Ernsta Bernhardta někde mýlí a Vás svádí na scestí?Některým vašim příznivcům se to totiž evidentně stalo...

Artur Zatloukal: Jsem již postarší gentleman, ale cítím se v poznávání světa i samotného Poselství stále někde uprostřed na půl cestě. Některé poznatky jsem nepřijal hned a teprve později poznal jejich správnost, jiné čekají na přijetí dodnes. Spíš se mi stalo, že jsem něco nepochopil správně a život mě časem naučil.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:46Autor: Petík

Otázka: A jsou také nějaké medializované či významné pozitivní kauzy, kdy HG ukázalo někomu cestu a on pak udělal něco prospěšného??

Artur Zatloukal: Pozitivní ano, medializované ne.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:49Autor: Karel M.

Otázka: Opravdu si myslíte, že nikdo s aspoň trochu průměrným IQ uvěří těmto blbostem co píšete na tom vašem "webu".

Artur Zatloukal: Yes, sir. Jsou lidé, kteří považují i víru v Boha za s prominutím blbost; je to jejich názor a každý z něj máme buď užitek, nebo škodu, podle toho, nakolik odpovídá pravdě.

Odpovězeno: 28. 05. | 12:52Autor: Lenka

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je vlastně poslání Vašeho hnutí v dnešní době? Děkuji.

Artur Zatloukal: Hnutí je volné společenství čtenářů Poselství Grálu, jak jsem již psal. Je užitečné tam, kde má člověk zájem o setkání, vyjasnění otázek, nebo třeba i jen přátelské srdečné setkání. Kdo nechce, nemusí; vždyť jde o něho samotného a jeho cestu.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:01Autor: mirka

Otázka: povazuji se socilane vyspeleho a rumerne vzdelaneho cloveka,dodrzuji zkladni pravidla slusneho chovani ve spolecnosti,presto jsem nikdy nepochopila,proc bych k tomu mela mit nejake vyssi vedeni,hnuti,konkretniho boha apod.Navic vsechny Vam podobne organizace balancuji na hranici zneuziti k sektarstv

Artur Zatloukal: Začnu odzadu: dnes najdete na webu vyjádření religionisty, že jen maličká část náboženských společenství má nebezpečné rysy. Zato však u nás vznikl v polovině 90. let cíleně strašák pojmu "sekta" a děsí pokojné lidi. Nejhorší smrt je ovšem z vyděšení, pravívá jeden můj kamarád.
Hledání po smyslu života patří k vlastnostem člověka, pokud se bez něj obejdete (já ne) a dodržujete pravidla slušného chování (já taky), mohu Vám jen popřát hodně štěstí na Vaší cestě a aby takových bylo víc. Jsou třeba lidi, kteří se obejdou bez hudby (já ne). Možná prožijete v životě události, které Váš postoj změní; já jsem přesvědčený, že nás život i nedobrovolně posouvá do situací, které slouží našemu vnitřnímu uzrávání.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:04Autor: Bobr

Otázka: Ve vašem učení si každý najde cestu k té své svobodě. ALe nikde násilí nevylučujete.......každý dle svého.....??Takže jste společenství, kde je dovleno naprosto vše?!

Artur Zatloukal: Ale vůbec ne! Základním požadavkem je respektování vůle Boží. Tu hledáme, poznáváme a samozřejmě se jí chceme řídit. Člověk není měřítkem všech věcí, a svoboda je pochopená nutnost. Nejen pochopená, je v tom i uznání velikosti a moudrosti Stvořitele. Snad Vám nevadí ta velká slova.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:12Autor: Václav

Otázka: Jak silně ovlivňuje hnutí grálu politiku Jihomoravské ODS? Zde figurují konkrétně pan Venclík (zástupce JM-hejtmana) a jeho bratr, pan Venclík, starosta městské části Brno Sever. Jaké u vás mají funkce?

Artur Zatloukal: Hnutí nemá politické cíle, obrací se k jednotlivci. Čestný člověk upřímně směřující k dobrým, pozitivním hodnotám je pak užitečný na každém postu. Když jsem byl mladý student, myslel jsem si, že náš národ potřebuje dobré odborníky. Omyl. Nejvíc stůněme na nedostatek kvalitních lidí a ti pak dobře udělají svou práci, ať jsou kdekoliv. Zástupce JM-hejtmana pan M. Venclík svou příslušnost k Hnutí Grálu otevřeně hlásá i ve sdělovacích prostředcích. Má funkci člena správní rady Nadace Hnutí Grálu; jeho bratr žádnou.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:20Autor: Člověk

Otázka: Tak malé hnutí, a tolik zločinných tyranů, od kterých se distancujete, nepřipadá vám to podivné? Čím si to vysvětlujete?

Artur Zatloukal: Noviny psaly o třech. O čem nepsaly, jsou tisíce stoupenců Poselství Grálu, kteří jsou platnými a čestnými lidmi. Poselství se prodalo asi 40 000 kusů, nepočítaje předválečné období od roku 1931. Jistě jich mnoho leží nepovšimnuto, ale pořád mi tu podle Vás chybí tisíce zločinných tyranů. Čím si to vysvětluji? Inu, vycházejí mi ty počty jinak.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:30Autor: RS

Otázka: V čem je výjimečné Hnutí Grálu oproti jiným náboženstvím?

Artur Zatloukal: Nesnaží se být církví, hlavní je jednotlivý člověk, nikoliv příslušnost k organizaci. A hlavní je samotné učení, ne struktura nebo osoby ve Hnutí. Ještě jedna věc - nemyslíme si, že by za nás někdo nebo něco odpustil naše nedostatky (tedy hříchy), když ho o to pěkně poprosíme. Máme se snažit sami, a to poctivě a s nasazením svých sil, a pak se objeví taky pomoc, která nám pomůže.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:38Autor: Dominique

Otázka: Považujete se za křesťana? Do jaké míry vychází hnutí z křesťanství?

Artur Zatloukal: Bezvýhradně uznáváme Ježíše jako Syna Božího a cítíme k němu úctu a lásku. Nebereme však jeho ukřižování jako zástupnou oběť. Jednou ze součástí vědění z Poselství je znalost zákonitosti "stejné plodí stejné". Ježíšova smrt je plodem nenávisti, intrik a odmítnutí jeho mise. Proto nemohla přinést vykoupení. Jeho mise spočívala v hlásání Slova a vykoupení přinesla jen těm, kdo je následovali. Tedy sami něco pro to dělali a nespoléhali na zástupné vykoupení. Podle toho, jakou definici křesťanství zvolíte, tedy možná jsme, možná nejsme křesťané.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:40Autor: Radek

Otázka: Dobrý den,

v jakém vztahu k vaší organizaci byl pan Jiří Adam? Patřil mezi její členy?

Artur Zatloukal: Nemáme regulérní členství, jak jsem už uvedl. S panem Adamem jsem se od roku 1990 asi třikrát setkal a věděl o něm, že žije odděleně s nějakou uzavřenou skupinou.

Odpovězeno: 28. 05. | 13:53Autor: Balčán

Otázka: Dobrý den, jak uvnitře hnutí vnímáte obě aféry? Narušilo to nějak fungování hnutí v Česku? Díky

Artur Zatloukal: Nemáme problém s aktéry těch dramat - jejich jednání je naprosto nepřijatelné a pro nás nenormální. Není co řešit, jak praví současný jazyk. Problémem je skandál, vyvolaný v médiích a lehkovážné redaktorské formulace typu "sekta Hnutí grálu, ze které vycházel...". Nejsme sekta, protože nemáme rysy nebezpečné sekty, a to "vycházel" znamená že se vydal jiným směrem a popřel, ignoroval hodnoty, které vyznáváme. Asi jako v Rádiu Jerevan: Ano, je to pravda, ale je to vlastně obráceně. Hnutí se tím spíš stmelilo, trochu jako tenkrát za totality.

 

Právě se děje

Další zprávy