Tým českých vědců má americký patent na vylepšení ochrany v reaktorech

ČTK ČTK
18. 2. 2021 18:15

Tým vědců z Česka získal americký patent pro inovativní způsob ochrany povrchu palivových článků před korozí v jaderných reaktorech. Technologii se tím otvírá přístup na trh s největším počtem jaderných reaktorů na světě, uvedla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková v tiskové zprávě.

Na vývoji vylepšení i přípravě patentu spolupracovali vědci působící v Českém institutu robotiky, informatiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) a ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Evropský patent pro technologii obdrželi v loňském roce.

Podle Ireny Kratochvílové z Fyzikálního ústavu AV ČR je řešení založeno na pokrytí povrchu palivových článků tenkou polykrystalickou diamantovou vrstvou. "Velmi tenká vrstva z diamantových nanokrystalů významně zhoršuje podmínky pro korozi zirkoniového substrátu v jaderném reaktoru, a to dokonce o desítky procent," uvedla.

Žádost o udělení amerického patentu podali výzkumníci v roce 2016, potvrdit se ho podařilo letos v únoru.

V USA je podle ČVUT v provozu 94 jaderných reaktorů v jaderných elektrárnách. Všechny tyto reaktory jsou tzv. lehkovodního typu, lze v nich tedy použít zlepšení chráněná v uznaném patentu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy