Týden: Vila spisovatele Karla Čapka je na prodej za 49 milionů

ČTK ČTK
29. 5. 2013 19:50
Stát prý dům, kde se scházely špičky české inteligence, odkoupit nechce

Praha - Vila slavného spisovatele Karla Čapka na pražských Vinohradech je k mání za 49 milionů korun. Přes realitní kancelář ji nabízejí příbuzní bratří Josefa a Karla Čapkových. Informuje o tom server Týden.cz. Stát prý dům, kde se svého času scházely špičky české inteligence, odkoupit nechce.

Součástí je pracovna Karla Čapka, veškeré archiválie jako rukopisy, fotografie, knihovna, nábytek, uvádí inzerát. Podle Týdne není známo, proč majitelé vilu na Vinohradech prodávají. "Majitel se k tomu vyjadřovat nechce, naopak se chtěl takovéto pozornosti vyhnout," řekl serveru realitní makléř Michal Kosek.

Součástí nabízeného objektu je i pozemek se zahradou, kde se nachází skleník či předměty z cest.

Čapek byl jedním z největších českých spisovatelů a publicistů 20. století. Jeho knihy dnes vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho nový výraz "robot" se ujal v mnoha jazycích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy