Tvůrce české migrační politiky odešel po více než dvaceti letech z vnitra. Bude diplomatem v Kosovu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 7. 2017 10:05
Architekta české migrační politiky Tomáše Haišmana v polovině července nahradila jeho dlouholetá zástupkyně Pavla Novotná. Po dvaceti letech na ministerstvu vnitra, kde dlouhé roky rozhodoval o osudech všech migrantů v Česku, čeká Haišmana vysoký diplomatický post na Balkáně. Na podzim se stane chargé d’affaires v Kosovu.
Tomáš Haišman.
Tomáš Haišman. | Foto: ČTK

Praha - Více než dvacet let byl Tomáš Haišman vysokým úředníkem ministerstva vnitra, kde roky šéfoval odboru azylové a migrační politiky. V devadesátých letech vytvářel zásady českého přístupu k běžencům a ještě donedávna tak rozhodoval o osudech žadatelů o azyl v tuzemsku. 

Minulý týden ale na ministerstvu vnitra skončil, místo toho se stane diplomatickým zástupcem Česka v Kosovu. Vystudovaného etnologa si veřejnost pamatuje kvůli loňským výrokům o běžencích, kterými stranil odpůrcům migrace, a také kvůli odmítání kvót na přerozdělení migrantů.

Jeho konec na vnitru ministerstvo potvrdilo a nahradilo jej dlouholetou zástupkyní Pavlou Novotnou. "Do funkce byla jmenována od minulého pátku," řekla vedoucí komunikace ministerstva vnitra Lucie Nováková. 

O Haišmanově nástupu do diplomatických služeb psalo Aktuálně.cz už na jaře, plán na jeho jmenování do Kosova nyní redakci potvrdily dva zdroje z diplomatických kruhů. Ministerstvo zahraničí se zatím nevyjádřilo. "Personální změny dopředu nekomentujeme," uvedla mluvčí ministerstva Irena Valentová. 

Už v létě ale vyprší tříletý mandát Ivu Šilhavému, současnému vedoucímu zastupitelského úřadu v kosovské Prištině. Haišman jeho místo převezme nejdříve na podzim, protože ještě není zaměstnancem ministerstva zahraničí a musí projít několika školeními. 

Schwarzenberg: Kosovo je jako Palestina

Sám Haišman redakci nebral telefon. Už v březnu ale Aktuálně.cz potvrdil, že se má stát vysokým diplomatem na Balkáně, odkud v devadesátých letech uprchly tisíce lidí před válkou v Jugoslávii. Právě v té době začal svou kariéru experta na migraci. V Kosovu nebude působit jako velvyslanec, ale jako chargé d’affaires.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) vidí Haišmanovo pověření jako zajímavou volbu. "Jeden z nejvyšších úředníků ministerstva vnitra, který vytvořil tuzemské zásady přijímání uprchlíků, se vydá do Kosova, což je místo, které pro diplomata není lehké. Bude mít hodně práce, podmínky tam nejsou jednoduché. Podobná je i Palestina. Na tahle místa chodí lidé, kteří to mají mít těžké," řekl Schwarzenberg. 

V poslední době se Haišman objevoval v médiích hlavně kvůli svým ostrým vyjádřením o uprchlické vlně do Evropy. Loni na podzim vystoupil ve sněmovně na semináři o migraci, kde pronesl několik odmítavých výroků na adresu migrantů.

Ke kvótám, podle nichž chtěla Evropská unie přerozdělovat uprchlíky mezi své členské státy, zase uvedl: "Musíme říct ďáblovi ne!" Svoje odmítavé tvrzení vysvětloval tak, že evropská komise provádí neomarxistické sociální experimenty. O běžencích, kteří přicházejí přes Turecko a Středozemní moře, pak prohlásil, že nejde o uprchlíky, ale o ekonomické migranty. "Poznámky o tom, že někdo je xenofob, by se daly obměnit tím, že někdo je sociální experimentátor," řekl tehdy.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy