Tvrzení proti tvrzení, říká Nečas o Kalouskově kauze

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
13. 7. 2012 18:42
Nečas si z výzvy bezpečnostního výboru, aby odvolal Kalouska, nedělá hlavu
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Jan Langer

Praha - Telefonáty mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a policejním prezidentem Petrem Lessym se v pátek zabývali  poslanci bezpečnostního výboru. A díky hlasům opozice nakonec doporučili premiéru Petru Nečasovi (ODS), aby navrhl prezidentu Václavu Klausovi odvolání Kalouska.

Zástupci ODS a TOP 09 na protest ze sálu před hlasováním odešli. Verze, jak telefonáty mezi ministrem financí a šéfem policie probíhaly, se totiž rozcházejí.

Podle tiskového prohlášení premiéra zůstává spor mezi ministrem Kalouskem  a policejním prezidentem Lessym v rovině tvrzení proti tvrzení. Měla by ho vyšetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Nečas: Výbor je jen politický orgán

Nečas zdůraznil, že bezpečnostní výbor, který žádal Kalouskův odchod z vlády, je politický orgán, v němž má většinu opozice.

"Není vyšetřovacím, ale politickým orgánem a opozice má právo odhlasovat si v něm cokoli. Stejně tak mohl přijmout usnesení odsuzující nedávné tvrzení vysokých představitelů ČSSD v souvislosti s kauzou Davida Ratha, že se jedná o politickou objednávku na nepohodlného politika a dvojí metr policie," uvedl Nečas.

Podle opoziční ČSSD Nečas nereagoval na výzvy opozice a sněmovního bezpečnostního výboru, aby nechal Kalouska odvolat. Výbor přijal v pátek výzvu hlasy opozice, koaliční poslanci před hlasováním opustili jednací sál. Sociální demokraté proto příští týden ve sněmovně vyvolají hlasování o nedůvěře vládě.

"Populistická levice nemá žádné rozumné recepty na řešení současné složité ekonomické situace, která se dotýká všech evropských zemí. Politická nestabilita je to poslední, co si tato země může dovolit," uvedl Nečas.

Kalousek se v pátek v aféře kolem údajného ovlivňování policie v kauze nákupu letounů CASA dostal do čelního střetu s policejním prezidentem Petrem Lessym: oba na jednání výboru trvali na své zcela odlišné verzi toho, co si řekli v telefonickém rozhovoru.

Ministr vnitra Jan Kubice rovněž požádal nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby prověřil, zda není ovlivňováno trestní řízení v kauze nákupu letadel CASA i jiných případech. 

Reagoval na gradující události kolem telefonátů ministra financí Miroslava Kalouska s policejním vyšetřovatelem i policejním prezidentem. 

Kubice se na nejvyššího žalobce obrátil přesto, že jej policejní prezident Petr Lessy písemně ubezpečil, že vyšetřování se vede v souladu se zákonem a že žádný nátlak na vyšetřovatele nebyl.

Už to řeší GIBS

Telefonické hovory mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem a policejním prezidentem Petrem Lessym jsou také už v hledáčku Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Podle její mluvčí Radky Sandorové začali specialisté inspekce případ monitorovat během čtvrtečního večera, kdy se informace objevily na veřejnosti.

Kalousek i ministr vnitra Jan Kubice uvedli, že se přesto na GIBS obrátí a předají jí svůj podnět, aby případ prověřila.

Kalousek před poslanci uvedl, že telefonáty s Lessym se více než stížností ministra na vyšetřování kauzy nákupu letounů CASA týkaly žádosti policie o peníze na služební passaty.

Policejní prezident ale jeho slova popřel. O passatech podle něj nepadlo ani slovo.

Šéf policie hodlá jít na detektor lži

Lessy, aby potvrdil, že ve čtvrtek během jednání bezpečnostního výboru nelhal, prohlásil, že je ochotný jít i na detektor lži. 

Petr Lessy.
Petr Lessy. | Foto: ČTK

"Já ani nevím, jak se zastrašuje pan policejní prezident, když je neodvolatelný," konstatoval ministr Kalousek při jednání bezpečnostního výboru.

Ani Lessy však Kalouskovy telefonáty nepovažoval za nátlak.

"Pokud pan ministr financí podá podnět na mě, tak druhou vyšetřovanou osobou budu já, takže v podstatě to naznačování v tom telefonu, že brzo budem stíhání všichni, se pomaličku, ale jistě naplňuje," řekl Lessy.

Inspekce vyšetřuje telefonáty

GIBS se již od pondělí zabývá také hovory Kalouska s vyšetřovatelem kauzy nákupu letounů CASA Jiřím Mazánkem.

Inspekce by podle ministra financí měla vyšetřit, jestli policistovi vyhrožoval. Podle týdeníku Respekt měl Kalousek vyšetřovateli citlivé kauzy říct, že "u policie končí".

Mazánek po rozhovoru s Kalouskem vyhotovil úřední zápis, v němž uvedl, že tento kontakt vnímal jako nátlak.

Ministr financí několikrát zopakoval, že nikomu nevyhrožoval. Podle jeho slov jde o pomluvu a nepravdivé tvrzení. Zároveň odmítl jakýkoliv nátlak na policistu.

Opoziční Věci veřejné v pátek navrhly, aby se ve sněmovně jednalo o "nemístném vměšování" Kalouska do vyšetřování případu nákupu letadel CASA. Kluby vládních ODS a TOP 09 a Starostů ale zařazení těchto bodů vetovaly.

Co říkáte na hovory ministra financí Miroslava Kalouska? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy