Klientům radili, ať si na rakovinu pořídí milence. Trestné to není, rozhodla policie

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 4. 9. 2019 9:03
Policie odložila trestní oznámení na terapeutické centrum Aktip, které loni v červnu podal spolek Kverulant. Centrum se nechvalně proslavilo v dokumentu České televize Obchod se zdravím, který odhalil "psychosomatickou léčbu po česku". Konzultanti mimo jiné radili ženám, aby si na léčbu rakoviny našly milence, či tvrdili, že jde nádor vyloučit při vyprazdňování. Dozorující státní zástupce Tomáš Svoboda podle informací ČT ještě přezkoumá policejní usnesení.
Můj muž samovolně vyloučil rakovinu. Zazní v dokumentu Infiltrace | Video: Česká televize

Obecně prospěšná společnost Kverulant, která se zabývá fungováním státní správy, podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání podvodu. Toho se podle ní konzultanti sdružení Aktip dopustili tím, že vystupovali jako odborníci na zdravotní péči, a vyvolali tak dojem, že poskytují lékařskou péči, čímž své klienty mohli uvést v omyl.

"Dle šetření Policie ČR zde nejde o jednání v omylu, ale o vědomé a dobrovolné podstupování rizika ze strany klientů Aktipu, kteří se dobrovolně rozhodli tento institut navštěvovat a podrobovat se nabízeným službám," píše se v odůvodnění. Podle něj vše probíhalo na bázi dobrovolnosti, onkologičtí pacienti jsou navíc prý poučeni o rizicích přerušení standardní léčby svým ošetřujícím lékařem. 

Policie také konstatuje, že institut vystupoval jako terapeutické, nikoli lékařské zařízení. Jednáním konzultantů Aktipu navíc prý nedošlo ke škodě na cizím majetku, což je jedna z podmínek naplnění trestného činu podvodu.

Kdyby byl případ posuzován v rámci občanskoprávního sporu, mohlo by být jednání konzultantů společnosti v rozporu s dobrými mravy, popřípadě neetické nebo zavrženíhodné.

O případném trestu za disciplinární delikt doktorů z Aktipu má právo rozhodnout Česká lékařská komora. Případ už přezkoumává revizní komise karlovarského okresního sdružení, konkrétně se zabývá jednáním Jarmily Klímové a Michaela Kučery.

Policie dospěla pouze ke zjištění protiprávního jednání ze strany konzultantky Lenky Krutilové, která neoprávněně používala vysokoškolský titul. Žena o sobě tvrdila, že vystudovala psychologii na Univerzitě Karlově, což však škola dementovala. Právě Krutilová je v dokumentu České televize točeném skrytou kamerou autorkou těch nejbizarnějších tvrzení, například že její manžel "vykadil rakovinu", na což se dle jejích slov používá speciální sítko do toalety, či že k léčbě rakoviny pomůže milenec.

Onkologičtí pacienti nemají sílu se soudit

Podle zakladatele a ředitele spolku Kverulant Vojtěcha Razimy bylo protiprávních jednání v případu mnohem více, ale podle policie ne "dost protiprávní na to, aby byl spáchán trestný čin" a ocitla se prý v důkazní nouzi.

"Policejní orgán se nicméně s případem snažil důkladně vypořádat, což hodnotíme kladně. Ale nemají tam poškozené, i když se je snažil zjistit například u České onkologické společnosti, podle které je těch pacientů celá řada," říká Razima. "Nicméně se asi nikdo z nich neodhodlal k tomu, aby vystoupili s tím, že je to poškodilo. Není se ani čemu divit, svou energii vyčerpají na to, aby nemoc přežili a vyléčili se, ne aby tady zjednávali spravedlnost, což má primárně dělat stát."  

"Nejsem si jistá, že lidem, kteří toto podstoupili, se ještě chce do dalších soubojů. Tito lidé na tom nejsou tak dobře, aby jim na tom záleželo, jsou spíše rádi, že se z toho dostali," potvrzuje i režisérka snímku Obchod se zdravím Šárka Maixnerová.

Za úspěch reportáže České televize i trestního oznámení Kverulantu nicméně Razima považuje, že Aktip v březnu loňského roku ukončil svou činnost či že ministerstvo zdravotnictví chce regulovat léčitele. Se zákonem o léčitelství ministerstvo přišlo v přímé návaznosti na odvysílaný dokument.

Šárka Maixnerová nicméně upozorňuje, že lidé z Aktipu pouze změnili jméno a působiště. V červnu 2018 mohli Klímovou po aféře vidět slovenští diváci Televize Markíza v Teleránu jako odbornici, která s diváky konzultovala jejich zdravotní potíže a propagovala zde své psychosomatické metody.

Video: Aktip? Velký podvod, kdo rozmlouvá chemoterapii, je vrah. Psychosomatika je jen placebo, říká Kubek

Šokovalo mě, na co jsou lidé schopni naletět. Terapeuty a poradce nikdo neřeší, nenese za ně odpovědnost. V případě Aktipu má jednat policie. | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy