Tvrdíkova komora opět předchází protestům. Kvůli čínskému fóru si zabrala Žofín a Hradčanské náměstí

Martin Biben Lukáš Prchal Martin Biben, Lukáš Prchal
13. 11. 2016 20:00
Zvláštní praxe, kdy si při březnové návštěvě čínského prezidenta Číňané, případně jejich čeští pomocníci, zabírali veřejná prostranství, aby na nich nemohli protestovat obhájci lidských práv, nejspíš pokračuje. Podobně jako v březnu se v seznamu pražskému magistrátu oznámených veřejných shromáždění objevují akce na podporu akce China investment forum, která proběhne na Žofíně a na Hradě 14. až 16. listopadu. Shromáždění podle dokumentu pořádá Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce exministra Jaroslava Tvrdíka. Její vedení se k akcím ale nehlásí.
V březnu "vítači" čínského prezidenta některá prostranství skutečně využili.
V březnu "vítači" čínského prezidenta některá prostranství skutečně využili. | Foto: Adéla Skoupá

Praha – Pražský Slovanský ostrov má v pondělí 14. listopadu zaplnit na 700 podporovatelů investiční akce China investment forum, která týž den v Paláci Žofín odstartuje galavečeří. Alespoň to tak na magistrát nahlásila Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce vedená Jaroslavem Tvrdíkem. Případných sedm stovek podporovatelů má rezervovaný Žofín od 12 do 21 hodin.

A podobné je to i o den později na Hradčanském náměstí, na Hradě totiž bude v úterý 15. listopadu pod záštitou prezidenta Miloše Zemana samotné fórum probíhat. Postup Tvrdíkovy komory tak připomíná okolnosti březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, kdy si organizace blízká Číňanům nahlásila akce na většině míst v Praze, kde se měla čínská delegace pohybovat.

Na Hradčanském náměstí však Tvrdíkovu organizaci předběhla aktivistka Kateřina Kudláčková, která si náměstí kvůli protestu proti porušování lidských práv v Číně na úterní odpoledne rezervovala více než o měsíc dříve. Kdyby se tak skutečně nějací fandové čínského fóra chtěli na náměstí u Pražského hradu sejít, mohou jen od osmi ráno do tří odpoledne. Pak musí rudé vlajky sbalit a pokračovat mohou zase od 18 do 23 hodin.

Foto: Adéla Skoupá

Členové vedení komory buď tvrdí, že o akcích nic neví, nebo se k záležitosti odmítají vyjádřit. Na prosbu o vysvětlení nijak nereagoval prezident Tvrdík ani výkonný viceprezident Petr Mrhálek a viceprezidentka Eva Harapesová. O záležitosti údajně nic netuší viceprezident China investment forum Tomáš Bůzek ani předseda dozorčí rady komory Jan Birke. "Opravdu jsem o tom nic neslyšel," řekl Bůzek. Stejně se vyjádřil i tiskový mluvčí čínské společnosti CEFC Pavel Bednář.

Že ale o zábor prostranství skutečně zažádala Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, pořadatel akce China investment forum, potvrdil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. "Komora dala plnou moc osobě, která o zábor požádala za ně. Její jméno však sdělit nemůžeme," řekl Hofman.

Před více než půl rokem, při návštěvě čínského prezidenta, se k ohlášeným vítacím akcím, které měly s trochou nadsázky zabrat skoro polovinu Prahy, také nikdo nehlásil. Dokonce ani nebylo jasné, kdo je zadavatelem. Původně byla pod akcemi podepsána Česko-čínská komora. Ta se ale od pořadatelství distancovala a magistrát poté jméno organizátora opravil na Česko-čínskou obchodní asociaci. K hromadnému vítání čínského prezidenta se nehlásila ani Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce exministra Jaroslava Tvrdíka, přestože na ni všechny indicie ukazovaly.

Samotné Čínské investiční fórum, jehož pořádání mělo původně podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ohrozit setkání ministra kultury s dalajlámou, se koná ve Španělském sále a Rudolfově galerii Pražského hradu. V žofínském paláci se uskuteční v pondělí večer uvítací galavečeře.

 

Právě se děje

Další zprávy