TV signál skončil. Set-top box jim je na nic

Zdeněk Mihalco
8. 9. 2007 21:16
Po vypnutí analogu nezbývá než si koupit satelit
Rybník, ves satelitů. Žije tady 160 obyvatel
Rybník, ves satelitů. Žije tady 160 obyvatel | Foto: Ondřej Besperát

Rybník, Domažlice - Vesnici tvoří sedm bytovek, pár rodinných domků, hotel a JZD. Na většině balkonů visí satelitní kotouče.

Cesta do Rybníka je úzká, pro jedno auto. Vede z Domažlic přes jeden ze dvou hřebenů Českého lesa. Dopravní spojení je mizerné stejně jako spojení televizní. Kopce totiž brání příjmu pozemního digitálního signálu z vysílače Vraní vrch na Domažlicku.

Jedině satelity zajišťují obyvatelům spolehlivý příjem televizního signálu.

Někteří si koupili set-top boxy. Zbytečně. S jistotou to zjistili minulý týden, kdy technici v prvním českém regionu, na Domažlicku, vypnuli analogové televizní vysílání.

Nefungovalo nic

Jaroslav Mareček zaplatil za set-top box 1690 korun, 45 korun za kabel a k tomu peníze za jízdenku do Domažlic. Digitální přijímač však leží ve skříni.

Jaroslav Mareček jel pro set-top-box do Domažlic minulou středu. Přístroj za 1700 korun má schovaný ve skříni
Jaroslav Mareček jel pro set-top-box do Domažlic minulou středu. Přístroj za 1700 korun má schovaný ve skříni | Foto: Ondřej Besperát

"Nikdo nám v Rybníku nic neřekl, ani na úřadě. Když to měli vypínat, jel jsem do Domažlic a koupil ten box. Pak jsme to zkoušeli s kamarádama naladit, ale nefungovalo nic. Znovu jsem to zkoušel v sobotu, když to vypnuli, a zase nic. Takže jsem skoro dva tisíce vyhodil," rozčiluje se.

Jaroslav Mareček však televizi stále sleduje, byť trochu zrní. Programy totiž přijímá díky slabému analogovému signálu z vysílače Krašov na Plzeňsku. Má proto naději, že až začne plzeňský vysílač šířit i digitální signál, bude se mu set-top box hodit.

Müllerovi si satelit Digi TV nechali na balkon namontovat v pondělí.
Müllerovi si satelit Digi TV nechali na balkon namontovat v pondělí. | Foto: Ondřej Besperát

Stejně jako pan Mareček dopadlo i několik dalších obyvatel Rybníka. Kdo chtěl mít jistotu kvalitního televizního příjmu, pořídil si drahý satelitní přijímač.

V jedné z dalších bytovek žije Dana Müllerová. Na balkoně je k nebi nastavený šedivý satelitní talíř. "Dřív jsme měli UPC, ale bylo to hodně drahé," říká. Za nabídku Digi TV platí 260 korun měsíčně. Rodina může sledovat přes třicet programů. "Hlavně je skvělý ten program pro děti. A obraz je nádherný," chválí si.

Digitální? Leda tak budík

V osadě Závist tři kilometry na jih od Rybníka zůstaly trvale obydlené čtyři domy. Digitální signál přijímají jen v jedné chalupě, kde si koupili set-top box. Ten si ostatní obyvatelé a chalupáři půjčovali mezi sebou, ale nikdo další programy nenaladil.

V Závisti nefungují mobilní telefony a někdy ani pevná linka. "Máme tady T-Mobile louku a Vodafone zatáčku. Tam slabý signál je. Občas," říká chalupář František Štěpánek. Televizi nemá. "My máme akorát tak digitální budík. Na baterky."

Ani analogový signál dřív v Závisti nebyl kvalitní. Jeden ze stálých obyvatel osady František Straka si proto před třemi lety pořídil satelitní soupravu.

Vadí mu, že za ni zaplatil několik tisíc a navíc musí platit koncesionářské poplatky. Na to si stěžuje většina místních včetně starostů obcí, kde není kvalitní pokrytí digitálním signálem. "Lidé roky platí televizní poplatek a stát jim není schopný zajistit přístup k televiznímu vysílání," stěžuje si starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný. "Tak ať Česká televize na ty satelity lidem přispěje," říká.

Jenže poplatky musí ze zákona platit každá domácnost s elektrickou přípojkou, i když bydlí na místě, které pozemní signál nepokrývá. Česká televize má ze zákona povinnost zajistit signál pro 95 procent českých domácností.

Oproštěna od platby je pouze domácnost, která zašle České televizi čestné prohlášení, že nevlastní televizní přijímač.

"Dnes už si lidi chodí pro set-top-boxy pro další televize v kuchyních a ložnicích, vrchol nákupů byl minulý týden," říká prodejce David Rácz.
"Dnes už si lidi chodí pro set-top-boxy pro další televize v kuchyních a ložnicích, vrchol nákupů byl minulý týden," říká prodejce David Rácz. | Foto: Ondřej Besperát

Nejlepší je nejlevnější

Satelity jsou díky široké programové nabídce populární i v místech, kde je pozemní digitální signál dostupný. Podle domažlického prodejce digitální techniky Davida Rácze však někteří místní mají problémy s památkáři, kterým se nelíbí satelitní paraboly v oknech historických domů na domažlickém náměstí. "Zatím jsme takové případy neřešili, ale určitě by se nám nelíbilo, kdyby si někdo umístil satelit na fasádu historického domu. Mělo by to být někde ve dvoře," říká domažlická památkářka Helena Weberová.

Obchod Davida Ráze je pět dní po vypnutí analogu bez zákazníků "Ještě v sobotu dopoledne, hned po vypnutí, jsem prodal dvacet set-top boxů. Teď už naprostá většina lidí nějaký přijímač má. Teď už nakupují přijímače spíš do druhých a třetích televizí," říká prodejce.

Podnikání s digitální technikou je pro něj díky vypínání analogu výnosné. V srpnu prodal 310 set-top boxů a 70 satelitů. "Každý přijde a chce to nejlevnější. Bohužel lidi vůbec nezajímají rozdíly mezi jednotlivými přijímači," tvrdí.

Nejlevnější model set-top boxu nabízí za 1300 korun, jenže momentálně je vyprodaný. "Dodavatelé digitalizaci nezvládli, některé typy přijímačů nebylo možné objednat. Naštěstí jsem se předzásobil. Jenže lidi chtějí hlavně nejlevnější set-top box, a ten budu mít nejdřív za dva týdny," stěžuje si.

Lidé z Domažlicka vykoupili obchody s digitální technikou v nákupních centrech v Plzni, která před vypnutím analogu nabízela nejlevnější set-top boxy za tisíc korun. Také zaměstnanci plzeňských obchodů si stěžují na neschopnost dodavatelů. Své zásoby dosud nedoplnili.

V prodejně Datart v nákupním centru Borská pole pět dní po vypnutí analogu neprodávali žádný set-top box, v Tescu nabízeli jediný model za 1300 korun.

Cenovka s velkým nápisem AKCE 999,- zůstala přilepená pod prázdným regálem.

 

Právě se děje

Další zprávy