TV Barrandov dřív zvýhodňovala Babiše, teď zve nejčastěji Okamuru. Hrozí jí pokuta, říká šéf rady

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 10. 2017 18:04
Televize Barrandov poskytuje v předvolebních debatách neobvykle velký prostor předsedovi SPD Tomiovi Okamurovi - umožnila mu již účast v devíti z nich. Například předseda ANO byl jen ve třech debatách a šéf ODS Petr Fiala pouze ve dvou. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání proto prověří, zda televize stranu neprotežuje. Před měsícem jí přitom již udělila výtku za to, že před prázdninami zvýhodňovala Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: ČTK

Praha - Jen s malou trochou nadsázky by se dalo říct, že roli tváře TV Barrandov v posledních týdnech převzal šéf Strany přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura. Ředitel televize Jaromír Soukup si jej do svého pořadu Duel zve zdaleka nejčastěji - v uplynulých šesti týdnech byl v předvolební debatě devětkrát. Nechyběl ani v jedné z posledních čtyř debat, které se na Barrandově uskutečnily v posledních deseti dnech.

Neobvykle častá účast Okamury již zaujala i Radu pro rozhlasové vysílání, která dohlíží na to, aby vysílání bylo vyvážené a objektivní. Její předseda Ivan Krejčí již oznámil, že si rada předvolební duely zanalyzuje.

Barrandov svoje vysílání považuje za vyvážené. "Respektujeme výsledky volebních průzkumů, podle kterých je SPD jedním z favoritů sněmovních voleb," vysvětluje častou účast Okamury šéfredaktor zpravodajství a publicistiky TV Barrandov Ondřej Fér.

Místo dopravy migrace

Pro srovnání: druhý nejčastější účastník debat na TV Barrandov byl předseda pirátů Ivan Bartoš, který využil pozvání čtyřikrát. Předseda ANO Andrej Babiš byl v předvolebním duelu moderovaném Soukupem jen třikrát a šéf ODS Petr Fiala dokonce pouze dvakrát.

Pravda ovšem je, že zatímco za SPD na Barrandově mluví téměř výhradně Okamura (místopředseda Radim Fiala se zde zúčastnil dalších tří předvolebních debat), jiné strany střídají víc diskutérů.

A pravda také je, že některé strany nevyužily všechna pozvání, která od televize měly. Několikrát například odmítla přijít ČSSD. Právě na protest proti tomu, jak Barrandov straní Okamurovi.

V jednom z prvních Duelů se měl utkat místopředseda ČSSD Jan Birke s Miroslavem Kalouskem a dostal k tomu i okruhy otázek, například o dopravě. "Jenže poté mi oznámili, že na druhé straně bude Okamura a téma bude migrace. Prostě to bylo tendenční jak kráva," stěžuje si Birke, který proto odmítl přijít a poté několik nabídek odmítla i ČSSD.

Barrandov už dostal pokárání za ANO

Není to přitom poprvé, kdy Barrandov čelí podezření, že protežuje nějakou stranu. Za předprázdninové debaty jí to vytkla už Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

"Tehdy naopak zvýhodňovali ANO. Pokud znovu poruší zákon, přikročíme k další sankci," říká předseda rady Ivan Krejčí, podle nějž nyní předvolební vysílání TV Barrandov vyhodnocují.

V sedmi pořadech Duel ve dvou měsících před prázdninami totiž majitel TV Barrandov pozval pokaždé Hnutí ANO Andreje Babiše. Na protější straně diskusního stolu seděl třikrát zástupce ČSSD, dvakrát ODS a jednou hnutí Starostové a komunistů.

Nyní podle Krejčího již může přijít sankce v řádu až milionů korun. "Když uděláte typově shodný skutek, a je jedno v čí prospěch, přikročíme k další sankci, která už může být peněžitá," potvrdil Krejčí.

Piráti u soudu

Diskusi ovšem vzbuzují i volební debaty na jiných televizích. Piráti se obrátili dokonce na soud kvůli předvolební debatě na TV Nova, kde se mají utkat šéf ANO Andrej Babiš a lídr ČSSD Lubomír Zaorálek - tato debata prý zvýhodňuje obě uvedené strany. Rada odmítla zasáhnout s tím, že nemůže zakazovat pořady, které ještě nebyly odvysílány.

Piráti se proto obrátili na Městský soud v Praze, ten ale jejich žalobu z formálních důvodů velice rychle zamítl. Otázka, zda opravdu může takový pořad porušit pravidla vyváženosti a objektivity, tak zůstala nezodpovězena.  

Jasná pravidla, jak by vysílatelé měli postupovat, by některým excesům zamezila, tvrdí sociolog médií Tomáš Trampota. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy