Turisté mají smůlu. Zemanův muž Nejedlý si pronajal Hrad na oslavu svých padesátin

Václav Dolejší
17. 6. 2016 0:00
V areálu Pražského hradu se na příští pátek chystá velkolepá oslava padesátin Martina Nejedlého, nejdůležitějšího poradce prezidenta Miloše Zemana. Na přípravě oslavy se podílí také prezidentův protokol, nikdo ale nechce mluvit o tom, kdo a jak oslavu financuje. Nejedlý se nevyjádřil ani k tomu, proč k oslavě padesátin zvolil zrovna Hrad. Někteří pozvaní politici anonymně popisují oslavu jako jasný Nejedlého vzkaz a potvrzení, že to on je na Hradě hlavním šéfem. A vyčítají mu, že postrádá cit, když se chová, jako by Hrad dobyl a patřil mu.
Prezidentův poradce Martin Nejedlý.
Prezidentův poradce Martin Nejedlý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Královská zahrada a Letohrádek královny Anny na Pražském hradě, jinak zpřístupněné prostory pro turisty, budou příští pátek uzavřeny pro veřejnost. V areálu se bude konat velkolepá oslava padesátin Martina Nejedlého, nejdůležitějšího rádce prezidenta Miloše Zemana.

Tento týden přišla desítkám lidí z byznysu a politiky pozvánka v obálce s razítkem Kanceláře prezidenta republiky. „Martin Nejedlý vás zve na přátelské setkání u příležitosti oslavy životního jubilea“, stojí na lístečku uvnitř.

Foto: Aktuálně.cz

Na přiložené mapičce areálu Pražského hradu je podrobně vyznačeno, že hosté mají přicházet vstupem z ulice Mariánské hradby. A parkování pro auta je nachystáno ve vyhrazeném prostoru Královské zahrady.

„Těším se na setkání s blízkými a přáteli v místech naplněných téměř pětisetletou historií a jedinečnými lidskými příběhy, které dokážou oslovit, poučit, inspirovat i překvapit člověka v každém věku,“ napsal Nejedlý motto setkání v záhlaví pozvánky.

Na přípravě akce se podílí také prezidentův protokol, konkrétně jeho šéf Jindřich Forejt. Nikdo však o Nejedlého oslavě nechce mluvit. „To je akce pana poradce, kterou pan prezident ani neinicioval, ani neorganizuje. Nemám k tomu co říct,“ odvětil stručně Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ani Martin Nejedlý neodpověděl na otázky Hospodářských novin zaslané na e‑mail i esemeskou na mobil, proč k oslavě padesátin zvolil zrovna Hrad.

260 tisíc na den

Kvůli obavám ze silného Zemanova poradce mlčí i Správa Pražského hradu, která prostory v areá­lu pronajímá. Na jednotlivé paláce, sály a zahrady dokonce existuje od roku 2008 cenový sazebník.

Správci Hradu u každé žádosti o pronájem přísně posuzují i její účel, a pokud se jim nezdá, mohou zájemce odmítnout. Nejčastější jsou různé kulturní akce. Zmíněný Letohrádek s Královskou zahradou stojí podle sazebníku 260 tisíc korun na jeden den. Nejedlého jubileum bude vůbec první akcí, kdy Hrad někomu pronajme Letohrádek.

Nejedlý ignoroval i dotaz, jak bude celá okázalá akce financována. Jestli sám zaplatí pronájem a catering a zda také přispěje Kanceláři prezidenta republiky na náklady s organizací.

Jako by mu Hrad patřil

Někteří pozvaní politici – rovněž anonymně – popisují oslavu jako jasný Nejedlého vzkaz a potvrzení, že to on je hlavním šéfem na Hradě. A vyčítají mu, že postrádá cit, když se chová, jako by Hrad dobyl a patřil mu.

Za předchozích hlav státu, Václava Havla a Václava Klause, si zaměstnanci prezidentské kanceláře soukromé oslavy v hradním areá­lu nikdy nedělali. Martin Nejedlý navíc ani není zaměstnancem, na Hradě pouze disponuje kanceláří, asistentkou – a samozřejmě největším vlivem.

„Nevím, jaká jsou dnes pravidla na pronájem částí areálu Hradu, já jsem slavil narozeniny jinde. Oslavy se za nás na Hradě nedělaly,“ říká bývalý kancléř z Klausovy éry Jiří Weigl.

Ladislav Špaček, někdejší Havlův mluvčí, je smířlivější: „Obvyklé to není, jinak bychom se nad tím nepozastavovali. Na druhou stranu jsou v areálu Pražského hradu objekty, které si může pronajmout kdokoliv. Pokud budete chtít svatbu nebo firemní večírek v míčovně, tak je to možné, pokud je vše v souladu s regulemi. Jestliže pan Nejedlý správně uhradil poplatek, tak se nedá nic namítat,“ řekl Špaček.

Přijde i Miloš Zeman

Nejedlému bude padesát let přesně 7. července, oslavu ale uspíšil kvůli prázdninám. Mezi pozvanými hosty je celý tým kolem prezidenta v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem, několik hejtmanů z ČSSD, senátor Jan Veleba a lidé z jeho Strany práv občanů nebo byznysmeni z pražské centrály čínské společnosti CEFC kolem Jaroslava Tvrdíka.

Pro Nejedlého bude důležité, zda na oslavu dorazí i Miloš Zeman. „Pan prezident plánuje, že na krátký čas na tuto akci zavítá,“ prozradil mluvčí Ovčáček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy