Turisté mají smůlu. Zemanův muž Nejedlý si pronajal Hrad na oslavu svých padesátin

Václav Dolejší
17. 6. 2016 0:00
V areálu Pražského hradu se na příští pátek chystá velkolepá oslava padesátin Martina Nejedlého, nejdůležitějšího poradce prezidenta Miloše Zemana. Na přípravě oslavy se podílí také prezidentův protokol, nikdo ale nechce mluvit o tom, kdo a jak oslavu financuje. Nejedlý se nevyjádřil ani k tomu, proč k oslavě padesátin zvolil zrovna Hrad. Někteří pozvaní politici anonymně popisují oslavu jako jasný Nejedlého vzkaz a potvrzení, že to on je na Hradě hlavním šéfem. A vyčítají mu, že postrádá cit, když se chová, jako by Hrad dobyl a patřil mu.
Prezidentův poradce Martin Nejedlý.
Prezidentův poradce Martin Nejedlý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Královská zahrada a Letohrádek královny Anny na Pražském hradě, jinak zpřístupněné prostory pro turisty, budou příští pátek uzavřeny pro veřejnost. V areálu se bude konat velkolepá oslava padesátin Martina Nejedlého, nejdůležitějšího rádce prezidenta Miloše Zemana.

Tento týden přišla desítkám lidí z byznysu a politiky pozvánka v obálce s razítkem Kanceláře prezidenta republiky. „Martin Nejedlý vás zve na přátelské setkání u příležitosti oslavy životního jubilea“, stojí na lístečku uvnitř.

Foto: Aktuálně.cz

Na přiložené mapičce areálu Pražského hradu je podrobně vyznačeno, že hosté mají přicházet vstupem z ulice Mariánské hradby. A parkování pro auta je nachystáno ve vyhrazeném prostoru Královské zahrady.

„Těším se na setkání s blízkými a přáteli v místech naplněných téměř pětisetletou historií a jedinečnými lidskými příběhy, které dokážou oslovit, poučit, inspirovat i překvapit člověka v každém věku,“ napsal Nejedlý motto setkání v záhlaví pozvánky.

Na přípravě akce se podílí také prezidentův protokol, konkrétně jeho šéf Jindřich Forejt. Nikdo však o Nejedlého oslavě nechce mluvit. „To je akce pana poradce, kterou pan prezident ani neinicioval, ani neorganizuje. Nemám k tomu co říct,“ odvětil stručně Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ani Martin Nejedlý neodpověděl na otázky Hospodářských novin zaslané na e‑mail i esemeskou na mobil, proč k oslavě padesátin zvolil zrovna Hrad.

260 tisíc na den

Kvůli obavám ze silného Zemanova poradce mlčí i Správa Pražského hradu, která prostory v areá­lu pronajímá. Na jednotlivé paláce, sály a zahrady dokonce existuje od roku 2008 cenový sazebník.

Správci Hradu u každé žádosti o pronájem přísně posuzují i její účel, a pokud se jim nezdá, mohou zájemce odmítnout. Nejčastější jsou různé kulturní akce. Zmíněný Letohrádek s Královskou zahradou stojí podle sazebníku 260 tisíc korun na jeden den. Nejedlého jubileum bude vůbec první akcí, kdy Hrad někomu pronajme Letohrádek.

Nejedlý ignoroval i dotaz, jak bude celá okázalá akce financována. Jestli sám zaplatí pronájem a catering a zda také přispěje Kanceláři prezidenta republiky na náklady s organizací.

Jako by mu Hrad patřil

Někteří pozvaní politici – rovněž anonymně – popisují oslavu jako jasný Nejedlého vzkaz a potvrzení, že to on je hlavním šéfem na Hradě. A vyčítají mu, že postrádá cit, když se chová, jako by Hrad dobyl a patřil mu.

Za předchozích hlav státu, Václava Havla a Václava Klause, si zaměstnanci prezidentské kanceláře soukromé oslavy v hradním areá­lu nikdy nedělali. Martin Nejedlý navíc ani není zaměstnancem, na Hradě pouze disponuje kanceláří, asistentkou – a samozřejmě největším vlivem.

„Nevím, jaká jsou dnes pravidla na pronájem částí areálu Hradu, já jsem slavil narozeniny jinde. Oslavy se za nás na Hradě nedělaly,“ říká bývalý kancléř z Klausovy éry Jiří Weigl.

Ladislav Špaček, někdejší Havlův mluvčí, je smířlivější: „Obvyklé to není, jinak bychom se nad tím nepozastavovali. Na druhou stranu jsou v areálu Pražského hradu objekty, které si může pronajmout kdokoliv. Pokud budete chtít svatbu nebo firemní večírek v míčovně, tak je to možné, pokud je vše v souladu s regulemi. Jestliže pan Nejedlý správně uhradil poplatek, tak se nedá nic namítat,“ řekl Špaček.

Přijde i Miloš Zeman

Nejedlému bude padesát let přesně 7. července, oslavu ale uspíšil kvůli prázdninám. Mezi pozvanými hosty je celý tým kolem prezidenta v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem, několik hejtmanů z ČSSD, senátor Jan Veleba a lidé z jeho Strany práv občanů nebo byznysmeni z pražské centrály čínské společnosti CEFC kolem Jaroslava Tvrdíka.

Pro Nejedlého bude důležité, zda na oslavu dorazí i Miloš Zeman. „Pan prezident plánuje, že na krátký čas na tuto akci zavítá,“ prozradil mluvčí Ovčáček.

 

Právě se děje

Další zprávy