Turecko odsoudilo usnesení českých poslanců o arménské genocidě. Zklamal nás i Zeman, napsalo

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 4. 2017 11:20
Rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v Osmanské říši za genocidu odsoudilo turecké ministerstvo zahraničí. Kritizovalo i prezidenta Miloše Zemana. Podle tureckého velvyslance v Praze poslanci podlehli "arménské propagandě". Jerevan naopak výsledek hlasování přivítal. Poslanci v úterý v podvečer přijali usnesení, v němž odsuzují "genocidu Arménů a dalších národnostních a náboženských menšin na území osmanské říše". Česko dosud masakr Arménů za genocidu oficiálně neuznalo, vyslovil se tak pouze před dvěma lety sněmovní zahraniční výbor. Za genocidu sto let staré události také opakovaně označil prezident Miloš Zeman.
Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.
Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu. | Foto: Reuters

Ankara - Turecké ministerstvo zahraničí odsoudilo rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu. Kritizovalo i prezidenta Miloše Zemana, který sto let staré události opakovaně označuje za genocidu a nejnověji ho charakterizoval jako jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby.

"Co nejostřeji odsuzujeme a odmítáme usnesení přijaté Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky ze dne 25. dubna 2017. Jsme také zklamáni dopisem prezidenta Zemana ze dne 24. dubna 2017 adresovaným arménské diaspoře ve své zemi s ohledem na události z roku 1915, neboť obsahuje vážné nesrovnalosti," uvedla turecká diplomacie ve svém prohlášení datovaném 26. dubnem.

"Naše reakce na tyto politické akce, které jsou v otevřeném rozporu s historickými skutečnostmi a základními právními principy, byla předána velvyslanci České republiky v Ankaře," uvedlo turecké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

"Je v rozporu se svými vlastními slovy, když politicky hodnotí událostí z roku 1915," tvrdí Ankara o českém prezidentovi.

Turecké ministerstvo zahraničí už v této souvislosti telefonicky kontaktovalo českého velvyslance Pavla Kafku. Zároveň se také uskuteční ve čtvrtek odpoledne schůzka mezi náměstkem pro řízení evropské sekce Jakubem Dürrem a velvyslancem Turecka v Česku Ahmetem Bigali.

"Turecké straně jsme sdělili, že vnímáme jejich citlivost k tomuto tématu (zároveň jsme vysvětlili i kontext, ve kterém bylo usnesení přijato) a ujistili jsme ji, že pozice vlády ČR a MZV ČR k otázce těchto tragických událostí se nezměnila, tj., že hodnocení těchto tragických událostí by se měli ujmout nezávislí historikové," upřesnila mluvčí ministerstva zahraničí Iren Valentová.

České ministerstvo také Turecku zdůraznilo, že za formulaci zahraniční politiky je odpovědná vláda nikoli poslanecká sněmovna. "Turecká strana poděkovala za stanovisko českého ministerstva zahraničí a uvedla, že Česko je považována za stát, se kterým má Turecko dlouhodobě dobré vztahy," dodala Valentová s tím, že Turci žádnou oficiální diplomatickou nótu nepodali.

Proti usnesení už ve středu protestoval turecký velvyslanec v Česku Ahmet Bigali. Podle tureckého velvyslance v Praze poslanci podlehli "arménské propagandě".

Zeman ve svém dopise adresovaném arménskému duchovnímu představiteli v Česku Barseghovi Pilavčjanovi mimo jiné napsal: "Souhlasím, že historii nemají interpretovat politici, neboť v jejich rukách se z dějin nezřídka stává pouhý nástroj sloužící jejich politickým zájmům, a že poznání a výkladu minulosti se mají věnovat především historici. Zároveň se však domnívám, že si nelze nepřipomínat události, které stály život 1,5 milionu nevinných lidí a které představují tragickou kapitolu dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa."

Masové vraždy Arménů označil Zeman za "jedno z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem".

Česká Poslanecká sněmovna v úterní rezoluci odsoudila genocidu Arménů stejně jako nacistické zločiny proti lidskosti na židovském, slovanském a romském obyvatelstvu.

Vyvražďování Arménů v Osmanské říší padlo v roce 1915 za oběť až 1,5 milionu lidí. Ankara označení masakrů za genocidu odmítá, i když smrt mnoha nevinných lidí uznává. Podle Turecka ale nešlo o záměrnou akci Osmanské říše, nýbrž o projev občanské války, jejímiž oběťmi byli i Turci.

 

Právě se děje

Další zprávy